آزمایشات غربالگری بارداری

آزمایش NIPT در حاملگی های دوقلو

بارداری های چند قلویی (multiple  pregnancies) در دنیا حدوداً سه درصد از تولد ها را به خود اختصاص می دهند. به طورکلی در این بارداری ها هم ریسک تست های تهاجمی پریناتال ( مانند CVS ,amniocentesis ) و هم ریسک آنیوپلوییدی ها  بیشتر از بارداری های تک قلو می باشند.

درصد بالایی از بارداری های دوقلو درنتیجه ی کاربرد روش‌های ART در مراکز ناباروری حاصل می گردند که این موضوع اندیکاسیون استفاده از متدهای اسکرینینگ غیر تهاجمی مانند NIPT را دراین موارد پررنگتر می سازد.

تفسیر NIPT در بارداری های دوقلو به مراتب مشکلتر از بارداری های تک قلو می باشد زیرا اگر تریزومی در یک بارداری دی زایگوس رخ دهد معمولاً یکی از قُل ها یا جنین ها تحت تاثیر قرارمی گیرند. درحالیکه محتوای cffDNA در خون مادری حاصل مشارکت هردو جنین می باشد و به همین علت درصد cffDNA می تواند دراین بارداری ها تا دوبرابر متغیر باشد. به عبارتی اگرچه آستانه ی درصد مشتق جنینی (fetal fraction%) برای انجام موفقیت آمیز NIPTچهاردرصد می باشد اما در واقع این درصد متعلق به دوجنین – یکی یوپلویید و دیگری آنیوپلویید می باشد ( co twin) .

درهم تنیدگی” ff “دو جنین در بارداری های دوقلو درپلاسما ی مَترنال، نگرانی هایی درباره ی افزایش پتانسیل میزان منفی کاذبNIPT در این نوع بارداری ها ایجاد کرده است .

توجه – از تخفیف ویژه بهره مند شوید

در آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، آزمایشات درصورت دریافت کارت عضویت با ده درصد تخفیف ارائه می گردد. مراجعین عزیز می توانند به هنگام اولین مراجعه خود به آزمایشگاه، از آزمایشگاه درخواست کارت عضویت نمایند که تخفیفات در مراجعات بعدی ایشان به صورت مادام العمر اعمال می گردد.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
عوارض احتمالی بعد از تزریق واکسن اسپایکوژن

آزمایشگاه

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

در پلاسمای مادری( cffDNA(cell-free fetal DNA نشاندهنده ی یک منبع ماده ی ژنتیکی جنینی می باشد که باروش غیر تهاجمی و براحتی قابل دسترس است. مطالعات فراوانی درباره ی تأیید صحت و کارایی NIPT در بارداری های تک قلویی انجام شده است .به طوریکه آنالیز cffDNA مَترنال برای اسکرینینگ تریزومی های ۲۱،۱۸  و۱۳ به ترتیب دارای قدرت تشخیص(detection rate)۹۹/۷و ۹۲ درصد وcombined FPR=0.4 می باشد. درحالیکه پژوهش های منتشر شده درباره ی کاربرد و کارایی ( efficacy ) کلینیکال NIPT برای غربالگری آنیوپلوییدی های جنینی در حاملگی های دوقلو(twin pregnancies) اندک و محدود می باشد.

در یکی از پژوهش های گذشته نگر طی اسکرینینگ ۴۳۲ حاملگی دوقلو با متد NIPT نتایج زیر حاصل شد؛ با پیگیری کیس های مورد بررسی ، فیدبک ۳۷۳  کیس ، تحت آنالیز آماری قرارگرفت که در بین آنها پنج نتیجه ی مثبت حقیقی(true positive) ، دو مثبت کاذب (false positive) و بدون منفی کاذب (false negative)گزارش شد و در نهایت  حساسیت و اختصاصیت NIPT در حاملگی های دوقلو به ترتیب ۱۰۰ و ۹۹٬۵۳ درصد به دست آمد.

ازمیان پنج نتیجه مثبت حقیقی، چهارنتیجه مربوط به حاملگی های دی کوریونیک دی آمنیوتیک (DCDA) بود که شامل یک مورد تریزومی ۱۸ و سه مورد تریزومی ۲۱ بودند. یک کیس هم مربوط به حاملگی مونوکوریونیک دی آمنیوتیک ( MCDA ) که درتشخیص نهایی تریزومی ۲۱ به دست آمد. از دو کیس  مثبت کاذب ِیکی T7 و دیگری آنیوپلوییدی جنسی تشخیص داده شدند.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
راه های پیشگیری از بیماری‌ های جنسی (STD)

تکنیک غیرتهاجمی NIPT به علت حساسیت و اختصاصیت بالا قادرست در بارداری های دوقلویی که هردو جنین سالم هستند، مادر را از پذیرش ریسک روش‌های تهاجمی نجات دهد.همچنینNIPTِتقریبا ‌ً فقط توان افتراق بارداری های دارای آنومالی های جنینی با اندیکاسیون تست های تشخیصی – تهاجمی دریک جنین را دارد. درحالیکه در زنان حامل  دو قُل آنیوپلویید، هنوز NIPT قابلیت تشخیص آنومالی هردو جنین را ندارد.

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

دکتر حامد صادقیان

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است، در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم... از خداوند منان روح و جسمی سالم را برای شما عزیزان طلب می نمایم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا