آزمایشات غربالگری بارداری

لیست آزمایشات قبل از بارداری را بدانید

مشاوره قبل از بارداری خصوصا توسط ماماهای دوره دیده، نقش پررنگی در سلامت بارداری فرد ایفا می‌کنند، چرا که رویکرد پیشگیرانه دارند، از ابتلا به برخی مشکلات جلوگیری کرده و با افزایش آگاهی شما در رابطه با مسایل و مشکلات زمان اقدام به بارداری و لقاح، قسمت بزرگی از اضطراب شما را کاهش می دهد.

برای اینکه بارداری خوبی داشته باشید، باید از چند ماه قبل برای آن برنامه ریزی کنید. حتی اگر شما قبلا هیچ مشکلی نداشته اید، بهتر است آزمایشات قبل بارداری را انجام دهید. قبل از بارداری به این نکات توجه کنید:

مراجعه به مشاور قبل بارداری

هنگام انجام بررسی های پزشکی، درباره شیوه زندگی، خوراک و تغذیه، عادات معمول ورزش و حتی خطر احتمالی بعضی مواد مانند سرب یا موادی که ممکن است در خانه یا محیط کار شما را آزرده کنند با پزشک خود صحبت کنید و همه را برای او توضیح دهید.
در صورت ابتلا به بیماری دیابت یا لوپوس و سایر بیماری هایی که در خانواده تان وجود دارد، مانند بیماری های ژنتیکی (تالاسمی، سندرم داون و …) با مشاور خود صحبت کنید.
فراموش نکنید که در مشاوره قبل از بارداری همسرتان را هم با خودتان ببرید! به هر حال پدر شدن هم نیاز به چکاپ ها و اطلاعاتی دارد. البته بهتر است آقایون توسط یک پزشک اورولوژیست از نظر عفونتهای جنسی و ادراری و مشکلات احتمالی بیضه و اسپرم ویزیت شوند.

توجه – از تخفیف ویژه بهره مند شوید
در آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، آزمایشات غربالگری دوران بارداری تا ده درصد تخفیف به همراه مشاوره رایگان، ارائه می گردد. مراجعین عزیز می توانند به هنگام مراجعه از آزمایشگاه درخواست کارت عضویت نمایند که تخفیفات در مراجعات بعدی نیز اعمال گردد.
غربالگری بارداری

اقدامات قبل از بارداری

مراجعه به دندانپزشک :

قبل از اقدام به بارداری از سلامت دندانهای خود مطمئن شوید. مشکلات دهان و دندان در بارداری می توانند بسیار آزاردهنده باشند . ضمن اینکه هر عمل دندانپزشکی را نمی توان در بارداری انجام داد و محدودیت هایی در این رابطه وجود دارد.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
در آزمایش تیروئید چه چیزی آزمایش می‌شود؟

معاینه داخلی و معاینه پستان

پزشک یا ماما در صورتی که متوجه شود احتمالا مشکلی وجود دارد معاینه داخلی انجام می دهد. دستگاه تناسلی و لگن شما از نظر عفونت احتمالی مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتی که مبتلا به عفونت باشید یا مانند کیست  داشته باشید، حتما تحت درمان قرار خواهید گرفت. اینکه ما توصیه می کنیم چند ماه قبل از تصمیم گیری برای بارداری به مشاور قبل بارداری مراجعه کنید، به این دلیل است که در صورت وجود مشکلات پزشکی یا بیماری، کاهش یا اضافه وزن حتما زمان کافی برای رسیدن به سلامت کامل داشته باشید و با اطمینان فرزندی سالم به دنیا آورید.

معاینه کامل بالینی

در اولین ویزیت متخصص زنان، فشار خون شما اندازه گرفته می شود تا مشخص شود در چه حدی است. در صورت بالا بودن فشار خون، پزشک توصیه های لازم را برایتان انجام می دهد. زنان بارداری که مبتلا به فشار خون بالا هستند، ممکن است به بیماری فشار خون حاملگی مبتلا شوند. بنابراین خوب است قبل از تصمیم به باردار شدن، برای چکاپ نزد پزشک بروید و مشکل فشار خون خود را برطرف یا حداقل آن را کنترل کنید.
– فشارخون ۹۰/۱۴۰ میلیمتر جیوه و بالاتر، «فشارخون بالا» است.
– دمای بدن به میزان ۳۸ درجه سانتیگراد یا بالاتر، «تب» است.
– تعداد طبیعی نبض، ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه است.
– تعداد طبیعی تنفس، ۱۶ تا ۲۰ بار در دقیقه است.

تست سرطان دهانه رحم (پاپ اسمیر)

همان طور که ابتدای این بحث گفته شد، یکی از معاینات دوره ای شما انجام تست سرطان پاپ اسمیر است. این تست برای زنان جوان، هر دو سال یک بار انجام می شود تا مادران مطمئن شوند برای باردار شدن مشکلی ندارند.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
نکات مهمی پیرامون غربالگری دوران بارداری- سه ماهه اول

آزمایش های لازم  قبل از بارداری

گروه خونی و ارهاش
شمارش کامل خون (کم خونی و پلاکت و …)
قند خون ناشتا
آنالیز کامل و کشت ادرار
در صورت تمایل، آزمایش HIV
آزمایش VDRL  (آزمایش عفونت های منتقله از راه جنسی)
تیتر آنتی بادی ضد سرخجه، در صورتی که خانم علیه سرخجه ایمن نشده باشد و سابقه ابتلا به سرخجه را نیز نداشته باشد
در صورتی که خانم طبق دستورالعمل کشوری بر علیه هپاتیت ایمن نشده است، یا شک دارد، آزمایش HBsAg .(هپاتیت)
بهتر است آزمایش تیروئید نیز انجام شود.

واکسیناسیون قبل از  بارداری

واکسن سرخجه:
واکسن سرخجه را در صورت  منفی بودن تیتر آنتی بادی ضد سرخجه تزریق کنید. در صورت تزریق واکسن ویروس زنده سرخجه، خانم باید حداقل تا ۳ ماه از یک روش مؤثر پیشگیری از بارداری استفاده کند، ولی اگر خانم قبل از ۳ ماه باردار شود، نیاز به ختم بارداری نیست.
واکسن هپاتیت:
در صورت نداشتن تعداد کافی آنتی بادی در بدن، یا در صورت عدم تزریق واکسن هپاتیت در گذشته، بهتر است واکسیناسیون هپاتیت انجام شود.
واکسن کزاز:
اگر بیش از ۱۰ سال از آخرین واکسن کزاز شما گذشته، بهتر است دوز یادآور آن را تکرار کنید.

اقدامات قبل از بارداری، توصیه های آخر

مصرف اسید فولیک:
مصرف روزانه ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک (ترجیحاً از ۳ ماه قبل از بارداری) را شروع  کنید.
شرح حال کامل، برای مشاوره قبل بارداری، شامل موارد زیر است، آن را آماده کنید:
– سوابق پزشکی: سابقه یا ابتلا فعلی به بیماری ها مثل بیماریهای زمینه ای (دیابت، فشارخون بالا، صرع، سل، بیماری‌های کلیوی، آسم، بیماری‌های قلبی و …)، اختلالات روانی، بیماری تیروئید، سوء تغذیه، عفونت HIV/ ایدز، هپاتیت، اختلال انعقادی، ناهنجاری اسکلتی، ناهنجاری دستگاه تناسلی، نمایه توده بدنی غیر طبیعی
– تاریخچه بارداری: تعداد بارداری، تعداد زایمان، تعداد سقط، تعداد فرزندان، سوابق بارداری و زایمان قبلی
– تاریخچه اجتماعی: سن زیر ۱۸ و بالای ۳۵ سال، داشتن فرزند کمتر از ۳ سال، بارداری پنجم و بالاتر، اعتیاد به مواد مخدر/ داروی مخدر، مصرف الکل، کشیدن سیگار یا سایر دخانیات، رفتارهای پرخطر، همسرآزاری، نسبت خویشاوندی با همسر، شغل سخت و سنگین
شغلهای سخت و سنگین شامل:  
• کار طولانی مدت به صورت ایستاده بیش از ۳ ساعت.
•  قرار گرفتن در معرض تشعشعات رادیواکتیو و اشعه ایکس، یا در معرض مواد شیمیایی اعم از حشره کش، مواد آزمایشگاهی و… بودن.
• بالا بودن حجم فعالیت جسمی به گونه ای که موجب افزایش ضربان قلب و عرق کردن زیاد شود.
نکته: لازم است در بارداری، خانمی که کار طولانی مدت نشسته دارد، هر ۳ ساعت یک بار تغییر وضعیت دهد.

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا