آزمایشات غربالگری بارداری

تفسیر جواب آزمایش دوران بارداری

در دوران بارداری، آزمایشات متعددی برای مادران تجویز می شود ک هبرخی از ان ها برای همگی ضروری ولی برخی دیگر را بنا به شرایط مادر و پدر و برای اطمینان از سلامت جنین، تنها برخی از مادران لازم است انجام دهند. این آزمایشات از تشخیص بارداری شروع شده و در طول زمان های مشخص، به مرور آزمایشات دیگر را به دنبال دارد. اما این سوال پیش می آید که آیا شما دوست دارید خودتان جواب تست های بارداری را قبل از مراجعه به متخصص، بدانید؟ آیا تجربه ای در خواندن جواب آزمایش دارید.

یکی از اصلی ترین و مهم ترین مشکلاتی که اکثر خانم ها در هنگام انجام آزمایش بارداری با آن رو به رو هستند، تفسیر جواب آزمایش بارداری می باشد. تفسیر جواب این آزمایش در عین سادگی که دارد ممکن است گاها به دلیل وجود شرایط خاص در فرد، به کاری دردسر ساز و پیچیده برای وی تبدیل شود.

از آنجا که در همه شرایط تفسیر جواب آزمایش بر عهده پزشک می باشد، توصیه ما  به شما این است که برای تفسیر نتایج آزمایش بارداری خود به پزشک معالج خود مراجعه نمایید اما اگر می خواهید قبل از مراجعه به پزشک تا حدودی از نتایج آزمایش خود آگاهی داشته باشید، بهتر است به ادامه مطالب توجه فرمایید.

آزمایش بتا چیست و تفسیر نتایج آزمایش بارداری چگونه انجام می شود؟

آزمایش بتا از آزمایش های خون در دوران بارداری است که می تواند باردار بودن، جنسیت جنین، احتمال سقط و چندقلویی را نشان دهد. برای انجام این آزمایش معمولا ناشتا بودن لازم نیست. مصرف آب مانعی ندارد و حتی قطع داروهای دیگر فرد ضروری نیست.

چون هورمون ابتدا در خون ظاهر می شود سپس بعد از شروع متابولیزه شدن در ادرار آمده و دفع می شود، پس آزمایش خون حساس تر است و زودتر مثبت می شود. در موارد حاملگی خارج رحمی هم که حتما باید خون تست شود. مدت زمان آزمایش نیم ساعت است و در هر ساعت شبانه روز قابل انجام می باشد.

هورمون بتا (HCG) هورمونی است که توسط جفت در دوران بارداری تولید می شود و عموماً در خون تشخیص داده می شود. تست بتا یک تست خونی است که برای تشخیص حاملگی مورد استفاده قرار می گیرد و معمولاً در زمان اولین پریودی که اتفاق نمی افتد، جواب آن مثبت می شود. برای تفسیر نتایج آزمایش بارداری شما باید به نتیجه این تست توجه نمایید. در صورت بالا بودن مقادیر این تست، به احتمال خیلی زیاد شما باردار هستید.

البته در برخی مواقع خاص از جمله وجود کیست، نتایج تست بتا تا حدودی بالا می رود. آزمایش بتا ممکن است توسط پزشک انجام شود، اگر آن ها مشکوک شوند که شما باردار هستید. علائم معمول بارداری شامل یک دوره پریود از دست رفته یا عقب افتاده، پر شدن سینه، یا حالت تهوع و استفراغ (بیماری صبحگاهی) می باشد.ا ین آزمایش به طور معمول در زنان در سنین بارداری با درد شکم انجام می شود و از جواب آن برای تفسیر نتایج آزمایش بارداری استفاده می شود. .

در بعضی مواقع، آزمایش بتا می تواند مفید باشد. مقدار هورمون در خون را اندازه گیری می کند. در شرایط عادی، دوبرابر شدگی هورمون تقریباً هر ۲ روز، در سه ماهه اول، اتفاق می افتد

هورمون های HCG ،LH  ،FSH ، TSH همگی از دو بخش یا Sub Unit تشکیل می شوند: آلفا و بتا که بخش آلفا در همه ی این هورمون ها مشابه است و افتراق اینها از هم با بخش بتا صورت می گیرد. از ملاقات اسپرم و اوول تخمک لقاح پیدا میکند. تخمک لقاح یافته به طرف رحم رفته و در جدار آن لانه گزینی میکند. بین ۳ تا ۱۰ روز بعد جفت تشکیل می شود.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
آزمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری

hcg(هر دو بخش آلفا و بتا) توسط سلول های تروفوبلاستیک جفت سنتز می شود و نیمه عمر آن ۱۲ تا ۳۶ ساعت است. مهمترین وظیفه این هورمون نگه داری از جسم زرد است که تولید استرادیول و پروژسترون می کند. مقدار این هورمون در حاملگی طبیعی از روز ششم تا دهم بعد از لقاح در سرم مادر بالا می رود (حتی گاها از روز سوم لقاح هم قابل شناسایی است) معمولا  ۲۰ تا ۲۵ روز پس از آخرین قاعدگی (و نه زودتر از آن) مقدار این هورمون در ادرار مادر به اندازه ای می رسد که قابل اندازه گیری باشد.

آزمایش بارداری یا همان تست بتا در چه مواردی درخواست می شود

این هورمون در حاملگی طبیعی ۴ تا ۶ هفته بعد از شروع بارداری افزایش چشم گیر پیدا کرده و سپس کم کم افت پیدا می کند. اما در موارد زیر:

 • حاملگی خارج رحمی
 • حاملگی مولار
 • برداشت کل رحم
 • کورتاژ  پس از حاملگی

سیر نزولی سریع تر آن را شاهد هستیم.

آزمایش بتا  در مردان

در موارد تشخیص تومورهای بیضه و نئوپلاسم آن کاربرد دارد که همراه با آلفا فیتو پروتئین تست می شود. در بعضی بدخیمی ها از قبیل کوریوکارسینوما، امبریونال سل کارسینوما و نیز حاملگی خارج رحمی میزان BeteHCG به شدت بالا می رود و اندازه گیری های مرتب آن برای سنجش پاسخ بیمار به شیمی درمانی ضروری است.

توجه – از تخفیف ویژه بهره مند شوید

در آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، آزمایشات درصورت دریافت کارت عضویت با ده درصد تخفیف ارائه می گردد. مراجعین عزیز می توانند به هنگام اولین مراجعه خود به آزمایشگاه، از آزمایشگاه درخواست کارت عضویت نمایند که تخفیفات در مراجعات بعدی ایشان به صورت مادام العمر اعمال می گردد.

آزمایشگاه

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

تفسیر و توضیح نتایج آزمایش بتا در بارداری

آزمایش بتا کیفی:

یک بتای مثبت به این معنی است که زن باردار است و یک بتای منفی به این معنی است که زن باردار نیست این آزمایش به صورت کیفی انجام شده و در کوتاه ترین زمان جواب نهایی آن آماده می شود. به آزمایش بتای کیفی روش کاست نیز گفته می شود که امروزه به دلیل قوانینی که توسط معاونت درمان وزارت بهداشت تصویب شده است، استفاده از روش کیفی و کاست های بتا در آزمایشگاهها ممنوع می باشد. با ما باشید

تجزیه و تحلیل کمی بتا:

برای تفسیر جواب آزمایش بارداری در تجزیه و تحلیل کمی بتا باید بدانید که نتیجه به صورت عددی داده می شود که نشان دهنده غلظت هورمون اندازه گیری شده در خون است.

جنین معمولاً در اسکن سونوگرافی واژینال و زمانی که سطح هورمون بالاتر از ۱۵۰۰ واحد باشد، قابل مشاهده است.

وقتی سطح هورمون بتا بالاتر از ۴۰۰۰ واحد باشد، جنین معمولاً در اسکن سونوگرافی ابدومینال قابل مشاهده است.

سطح بتا معمولاً تقریبا هر ۲ روز دو برابر می شود و بعد از بارداری حدود ۲ هفته طول می کشد تا سطح بتای شما به اندازه کافی بالا باشد که در ادرار با استفاده از تست بارداری خانگی تشخیص داده شود.

نتیجه تست خانگی مثبت قطعاً صحیح است، اما نتیجه منفی آن کم تر قابل اعتماد است. اگر تست بارداری در اولین روز های بعد از پریود نشدنتان منفی بود، حدود یک هفته صبر کنید و اگر هنوز فکر می کنید که ممکن است باردار باشید، دوباره امتحان کنید و یا به پزشک مراجعه کنید.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
آزمایش غربالگری تشخیص جنسیت جنین

سطح پایین بتا ممکن است در خون شما در حدود ۷ روز بعد از باردار شدنتان تشخیص داده شود.

سطوح بتا در اواخر سه ماهه اول بالاتر است و سپس به تدریج نسبت به بقیه دوران بارداری کاهش پیدا می کنند.

تفسیر جواب آزمایش بارداری با استفاده از مقادیر بتا برای تعیین حدودی هفته بارداری

میزان متوسط بتا در آزمایش خون یک زن باردار، عبارتند از:

 • زنان غیر باردار – کم تر از ۱۰ U / L
 • نتیجه بارداری مرزی ۱۰ تا ۲۵ U / L
 • تست بارداری مثبت – بیش از ۲۵ U / L
 • زنان باردار، حدود ۴ هفته بعد از بارداری (به طور متوسط ۱ هفته قبل از دوره پریود نشدن) – ۰ تا ۷۵۰ U / L
 • زنان باردار، حدود ۵ هفته پس از بارداری ( یک هفته پس از گذشت اولین دوره غیبت پریود) – ۲۰۰ تا ۷۰۰۰
 • زنان باردار، حدود ۶ هفته بعد از بارداری – ۲۰۰ تا ۳۲۰۰۰
 • زنان باردار، حدود ۷ هفته بعد از بارداری – ۳۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰۰
 • زنان باردار، حدود ۸ تا ۱۲ هفته بعد از بارداری ۳۲۰۰۰ تا ۲۱۰۰۰۰
 • زنان باردار، حدود ۱۳ تا ۱۶ هفته بعد از بارداری ۹۰۰۰ تا ۲۱۰۰۰۰
 • زنان باردار، حدود ۱۶ تا ۲۹ هفته بعد از بارداری ۱۴۰۰ تا ۵۳۰۰۰
 • زنان باردار،۲۹ تا ۴۱ هفته بعد از بارداری، ۹۴۰ تا ۶۰۰۰۰

میزان ترشح بتا در خون می تواند اطلاعاتی در مورد دوران بارداری و سلامت نوزادتان به شما بدهد.

برای مثال میزان بالای بتا در آزمایش می تواند این موارد را نشان دهد:

 • جنین چندتایی (برای مثال، دوقلوها و سه قلوها) – معمولاً در زمانی که بیش از یک جنین وجود دارد، سطح بتا بیشتر است.
 • سقط جنین
 • بارداری خارج از رحمی
 • مشکلات رشد و پیشرفت جنین
 • رشد بافت غیرعادی در تخمدان یا رحم، از جمله انواع سرطان در زنانی که باردار نیستند.
 • بتا چندقلویی

بتا با واحدهای استاندارد ملی (mIU / میلی لیتر) اندازه گیری می شود.گستره وسیعی از میزان بتا نرمال وجود دارد و مقادیر آن در سرم خون یا آزمایش ادرار متفاوت است. در صورتی که سطح بتا بالاتر از ۶۰۰۰ واحد باشد و یا این میزان پس از ۶ تا ۷ هفته بارداری باشد، سطوح بتا خون زیاد مفید نیست به جای آن، برای آزمایش سلامت بارداری، باید سونوگرافی انجام شود تا وجود قلب جنین را تایید کند.

تفسیر جواب آزمایش بارداری در خون و ادرار

برای تفسیر جواب آزمایش بارداری در خون و ادرار باید به تفاوت هایی که در بین این دو روش وجود دارد، آگاهی کامل داشته باشید.

سطوح بتای ادرار معمولاً کم تر از خون است.

آزمایش خون بسیار حساس تر از ادرار است. این بدان معنی است که تست خون می تواند چند روز زودتر از تست ادرار شناسایی شود.

تست های ادرار را به صورت کیفی اندازه گیری می کنند، یعنی “مثبت” یا “منفی”بودن بارداری شما را مشخص می کند

برای زنانی که سقط جنین می کنند، انتظار می رود که میزان بتا در عرض دو روز ۳۶ – ۴۷ درصد کاهش یابد.

میزان بتا کم تر از ۵ mIU / cc معمولاً منفی است. .

در حدود ۲۱ درصد از بارداری های خارج رحمی افزایش میزان بتا مشابه با بارداری داخل رحمی دارند و ۸ درصد از بارداری های خارج رحمی دچار سقط جنین می شوند.

در سطوح بتای بالاتر از ۱۰۰۰ – ۱۵۰۰ واحد، سونوگرافی واژینال، وجود یک بارداری داخل رحمی را مشخص می کند.

در ۲ – ۴ هفته پس از لقاح، بتا معمولاً هر ۴۸ – ۷۲ ساعت دو برابر می شود.

افزایش حداقل ۳۵ % در ۴۸ ساعت در دوران بارداری طبیعی تلقی می شود.

زیر ۱۲۰۰۰ واحد، بتا معمولاً هر ۴۸ – ۷۲ ساعت دو برابر می شود، اما ۳۵ % هنوز نرمال است.

بین ۱۲۰۰ تا ۶۰۰۰ واحد، بتا معمولاً هر ۷۲ – ۹۶ ساعت دو برابر می شود.

در بیش از ۶۰۰۰، اغلب بتا ۴ روز طول می کشد تا دو برابر شود.

معمولاً در هفته دهم سطح بتا کاهش می یابد.

مقادیر نرمال بتا تا ۲۰ برابر بین بارداری های مختلف تغییر می کند.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
آزمایش های غربالگری قبل از تولد چیست؟

بارداری هایی که منجر به سقط جنین می شوند و بارداری های خارج رحمی به احتمال زیادی سطوح پایین تر و رشد کندتری را نشان می دهند، اما در ابتدا دارای سطوح نرمال تری هستند.

برخی بارداری های طبیعی دارای سطوح پایین تری از بتا هستند.

هنگامی که فعالیت جنین از طریق سونوگرافی نرمال تشخیص داده شود، احتمال واقعا نرمال بودن نوزاد ۹۵ % است.

بعد از تزریق بتا برای تحریک تخمک گذاری، مقادیر ناچیزی از بتا می تواند تا ۱۴ روز یا بیشتر بعد از تزریق باقی بماند همینتپ موضوع می تواند

باعث مثبت بودن کاذب در تست بارداری شود.

دو تست خون بتا متوالی می تواند تعیین کند که آیا بارداری واقعی است یا خیر.

در سطح بالاتر از ۱۲۰۰۰ واحد، باید تپش قلب جنین نیز وجود داشته باشد، با این حال می تواند به سطح ۲۲۰۰۰ واحد برسد تا قلب جنین مشخص شود.

برای زنان یائسه، سطح بتا تا ۱۴ واحد می تواند نرمال در نظر گرفته شود.

سطوح پایین مقدار این هورمون نشانه چیست؟

مقادیر پایین hCG علل مختلفی می تواند داشته باشد و می بایست آزمایش طی ۷۲-۴۸ بعد تکرار شود تا با توجه به تغییرات سطح هورمون بتوان قضاوت نمود. سطوح پایین hCG میتواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • اشتباه در تعیین سن حاملگی
 • احتمال سقط یا Blighted Ovum
 • حاملگی نابجاEctopic Pregnancy

سطوح بالای مقدار این هورمون نشانه چیست؟

مقادیر زیاد hCG علل مختلفی می تواند داشته باشد و می بایست آزمایش طی ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد تکرار شود تا با توجه به تغییرات سطح هورمون بتوان قضاوت نمود. سطوح بالای hCG می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • اشتباه در تخمین سن حاملگی
 • حاملگی مولار
 • چندقلویی

کلیاتی درباره کیت‌های تشخیص بارداری خانگی

همه ی کیت های تشخیصی بارداری خانگی بیبی چک امروزی حاوی آنتی بادی های مونو کلونال یا پلی کلونال متصل به یکی از بخش های مولکول HCG بسیار حساس بوده و اگر مولکول HCG در ادرار موجود باشد توسط آنتی بادی ثانویه ضد HCG به دام افتاده و سنجش می شود. برای سیستم آشکار سازی کیت از یک آنتی بادی ثانویه که حاوی آنزیم است استفاده می شود. آنتی بادی ثانویه کمپلکس آنتی بادی اولیه HCG را آشکار می سازد. تغییر رنگ و ایجاد پاسخ مثبت و یا منفی ناشی از فعالیت یا عدم فعالیت آنزیم است. ایجاد دو خط رنگی نشانه ی بارداری را نشان می دهد. HCG ادرار به صورت کیفی و توسط HPTS یا همان home pregnancy tests سنجش می گردد.

پاسخ‌های مثبت کاذب در شرایطی مثل مصرف بعضی داروها مثل پرومتازین یا کلردیازپوکساید، وجود بیماریهائی مثل پروتئینوری، هموگلوبینوری و زایمان جدید تا سقط جنین، اشتباه در روش اجرای تست و خطا در خواندن نتایج ممکن است پاسخ مثبت کاذب دیده شود که در تفسیر نتیجه باید در نظر داشت.

پاسخ‌های منفی کاذب زمانی که HCG در حد اکثر غلظت (در روز های ۶۰ تا ۸۰) می باشد، ۵ تا ۱۰% امکان ایجاد جواب منفی کاذب وجود دارد. پاسخ های منفی کاذب معمولا ناشی از خطا در انجام روش ارائه شده می باشند. علت دیگر پاسخ منفی کاذب انجام تست در روز های اول لقاح است که هنوز هورمون HCG وارد ادرار نشده است. نگهداری ادرار در ظروف غیر استاندارد، عدم رعایت دهای لازم برای واکنش و مصرف داروی کاربامازپین هم ممکن است منجر به پاسخ منفی کاذب شود.

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

دکتر حامد صادقیان

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است، در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم... از خداوند منان روح و جسمی سالم را برای شما عزیزان طلب می نمایم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 7 =

دکمه بازگشت به بالا