سرطان

سرطان سینه، راههای تشخیص و درمان آن

سرطان سینه یا پستان امروزه یکی از مهمترین نگرانی های خانم ها است که خیلی از افراد را نیز درگیر می کند. بسیار مهم است که سرطان پستان در همان ابتدا تشخیص داده شود. بنابراین شما باید علائم سرطان پستان را بطور کامل بشناسید و از راه های پیشگیری  و درمان این بیماری کاملا آگاه باشید. در واقع شایعترین سرطان مهاجم در زنان و دومین علت اصلی مرگ و میر در زنان پس از سرطان ریه است. پیشرفت در تشخیص و درمان از سال ۱۹۸۹ باعث کاهش نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان شده است. در سال ۲۰۱۷، در حدود ۲۵۲۷۱۰ مورد سرطان پستان در زنان تشخیص داده شده است که حدود ۴۰۶۱۰ خانم در اثر این بیماری مرده اند. آگاهی از علائم و تشخیص به موقع راه مهمی برای کاهش خطر است. سرطان پستان می تواند بر مردان نیز تاثیر بگذارد.

سرطان سینه چیست ؟

 • سرطان پستان شایعترین سرطان در میان زنان است.
 • علائم شامل توده یا ضخیم شدن سینه و تغییر در پوست یا نوک سینه می باشد.
 • عوامل خطرزا می توانند ژنتیکی باشند، اما بعضی عوامل سبک زندگی مانند مصرف الکل نیز موجب این بیماری می شود.
 • طیف وسیعی از درمانها در دسترس است، از جمله جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی.
 • بسیاری از تومورهای پستان سرطانی نیستند، اما بهتر است پس از مشاهده توده به پزشک مراجعه کنید.

سرطان پستان (سرطان سینه) چه زمانی اتفاق می افتد؟

پس از بلوغ، سینه زن شامل چربی، بافت همبند و هزاران لوبول و غدد کوچک است که شیر را برای شیردهی تولید می کنند. لوله های کوچک یا کانال ها، شیر را به سمت نوک سینه حمل می کنند. در سرطان، سلول های بدن غیرقابل کنترل می شوند. این رشد سلولی موجب سرطان می شود. سرطان سینه می تواند:

 • کارسینوم داکتال: این مشکل در کانال شیر شروع می شود و شایع ترین نوع است.
 • کارسینوم لوبولار: این مشکل در لوبول شروع می شود.

 

انواع مختلف سرطان سینه چیست؟ سرطان سینه از کجا می آید؟

انواع مختلفی از سرطان سینه وجود دارد. بعضی از آنها شایعتر از دیگران هستند و ترکیبی از سرطان های مختلف هستند. برخی از شایعترین انواع سرطان عبارتند از:

۱-  کارسینوم در جای مجاری یا داکتال

شایع ترین نوع سرطان سینه کارسینوم مجاری  (DCIS) است. این سرطان سینه گسترش نمی یابد و با سرعت بالا درمان می شود.

۲- کارسینوم مجرای تهاجمی

این سرطان در کانال های شیر سینه آغاز می شود و به سایر قسمت های بافت اطراف رشد می کند. این شایعترین شکل سرطان سینه است. حدود ۸۰٪ از سرطان های مهاجم سینه، کارسینوم مجرای تهاجمی هستند.

۳- کارسینوم لوبولار مهاجم

این سرطان سینه در غدد تولید شیر سینه آغاز می شود. تقریبا ۱۰٪ از سرطان های مهاجم سینه، کارسینوم لوبولار مهاجم هستند.

سایر سرطان های سینه کمتر از موارد معمول دیده می شوند.

۴- کارسینوم موسینی

از سلول های سرطانی تولید کننده مخاط تشکیل شده است. تومورهای مخلوط شامل انواع مختلفی از سلولها هستند.

۵- کارسینوم مدولار

یک سرطان سینه نفوذی است که با مرزهای مشخص تعریف شده بین بافت سرطانی و غیر سرطانی تعریف می شود.

۶- سرطان التهابی سینه

این سرطان باعث می شود که پوست سینه قرمز شود و احساس گرما کنید (ظاهر عفونت شکل ایجاد میشود). این تغییرات ناشی از انسداد عروق لنفاوی توسط سلول های سرطانی است.

۷- سرطان های سینه سه گانه منفی

این نوع سرطان زیر مجموعه سرطان مهاجم با سلول هایی است که گیرنده های استروژن و پروژسترون ندارند و پروتئین خاص (HER2) در سطح ندارند.

۸-  بیماری پاژه نوک سینه

این سرطان در کانال های سینه آغاز می شود و به نوک سینه و ناحیه اطراف نوک سینه گسترش می یابد. این سرطان با قرمزی در اطراف نوک سینه مشخص می شود.

۹-  کارسینوم آدنوئید کیستیک

این سرطان ها دارای ویژگی های غدد و کیستیک هستند. آنها به شدت گسترش پیدا نمی کنند.

۱۰-  کارسینوم لوبولار در جای مجاری

این حالت سرطان نیست، بلکه رشد غیرطبیعی سلولی است.

موارد غیر معمول سرطان سینه عبارتند از:

 •  کارسینوم پاپیلر
 •  تومور فیلودس
 •  آنژیوسارکوم
 •  کارسینوم توبولار

علائم سرطان پستان در زنان و دختران

از اولین علائم سرطان سینه معمولا تشکیل بافتی ضخیم یا توده در سینه و یا زیر بغل است.

نشانه های دیگر عبارتند از:

 • درد زیر بغل و سینه که با چرخه ماهانه تغییر نمی کند
 • قرمزی پوست سینه مانند پوست نارنجی
 • تشکیل جوش در اطراف نوک پستان ها
 • ترشحات از نوک سینه، احتمالا حاوی خون
 • تغییر در اندازه یا شکل سینه
 • لایه برداری، پوسته پوسته شدن پوست روی سینه یا نوک سینه

آیا علائم و نشانه های سرطان سینه مثبت ۲HER  با سرطان سینه منفی HER2 متفاوت است؟ علائم و نشانه های سرطان مثبت ۲HER همانند سرطان سینه منفی HER2 می باشد، به جز اینکه سرطان مثبت ۲HER سریع تر رشد کرده و گسترش می یابد.

اکثر توده ها سرطانی نیستند، اما بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

علل سرطان پستان چیست؟

– سرطان پستان معمولا در پوشش داخلی لوله های شیر یا لوبول هایی که شیر را تولید می کند، شروع می شود و از آنجا به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد. علت دقیق سرطان پستان مشخص نیست، اما بعضی عوامل احتمال سرطان را افزایش می دهد. برخی از این عوامل قابل پیشگیری هستند.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
آزمایش خون چه اطلاعاتی را درباره سلامتی ما ارائه می دهد؟

۱ سن

خطر سرطان پستان با سن افزایش می یابد. در ۲۰ سالگی، احتمال سرطان پستان در دهه آینده ۰.۶ درصد است. در سن ۷۰ سالگی، این رقم به ۳.۸۴ درصد می رسد.

۲– ژنتیک

اگر یکی از نزدیکان سرطان پستان داشته باشد احتمال آن بالاتر است. در زنانی که ژن های BRCA1 و BRCA2 را حمل می کنند خطر ابتلا به سرطان پستان، سرطان تخمدان و یا هر دو بیشتر است. این ژن ها ارثی هستند. TP53 ژن دیگری است که با خطر سرطان سینه بیشتر مرتبط است. پزشکان تخمین می زنند حدود ۵ تا ۱۰ درصد سرطان های سینه به صورت ژنی از نسل های قبل به ارث می رسد. تعدادی از ژن های جهش یافته ارثی که احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد تشخیص داده شده است. معروف ترین آن ها ژن ۱ سرطان سینه (۱BRCA) و ژن ۲ سرطان سینه (۲BRCA) است که هر دو به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان را افزایش می دهند.

اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه یا سرطان های دیگر داشته باشید، پزشک آزمایش خون برای تشخیص جهش های خاص در BRCA یا دیگر ژن ها توصیه می کند. از پزشک بخواهید شما را به یک مشاور ژنتیک معرف کند تا سابقه سلامت خانوادگی خود را بررسی کنید. مشاور ژنتیک می تواند مزایا، خطرات و محدودیت های آزمایش ژنتیک را برای کمک به شما در تصمیم گیری مورد بحث قرار دهد.

۳– سابقه سرطان پستان یا تومورهای سینه

زنانی که سابقه سرطان پستان دارند با احتمال بیشتری دوباره مبتلا به آن می شوند. برخی از تومورهای خوشخیم یا غدد سرطانی، احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. نمونه هایی از آن عبارتند از atypical ductal hyperplasia و lobular carcinoma.

۴– بافت متراکم سینه

سرطان پستان احتمالا در سینه های با بافت متراکم تر بیشتر دیده می شود.

۵– قرار گرفتن در معرض استروژن و شیردهی

قرار گرفتن در معرض استروژن به مدت طولانی خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد. این مسئله می تواند به دلیل شروع زودهنگام پریودی یا دیر وارد شدن به یائسگی باشد. بین این زمان ها، مقدار استروژن بالاتر است.
شیردهی به خصوص بیش از ۱ سال، احتمال ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد، زیرا بارداری و شیردهی پس از بارداری باعث کاهش استروژن می شود.

۶ وزن بدن

در زنان دارای اضافه وزن یا چاقی پس از یائسگی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش یابد؛ احتمالا به دلیل افزایش مقدار استروژن. مصرف قند به مقدار زیاد نیز ممکن است یک عامل باشد.

۷ مصرف الکل

به نظر می رسد میزان بالای مصرف الکل به طور منظم نقش مهمی ایفا می کند. مطالعات نشان داده است زنانی که بیش از ۳ نوشیدنی در روز مصرف می کنند ۱.۵ برابر بیشتر در معرض خطر سرطان پستان هستند.

۸– قرار گرفتن در معرض تابش

در صورتی که سرطان نداشته باشد ولی برای درمان سرطان (به اشتباه) به مدت طولانی در معرض تابش قرار بگیرید، خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد.

۹– درمان هورمونی

استفاده از داروهای جایگزین هورمونی و قرصهای ضد بارداری خوراکی با توجه به افزایش میزان استروژن به سرطان پستان مرتبط است.

۱۰ خطرات شغلی

در سال ۲۰۱۲، محققان نتیجه گرفتند قرار گرفتن در معرض اختلال های غدد درون ریز، مثلا در محل کار، می تواند به سرطان مرتبط شود. در سال ۲۰۰۷، دانشمندان نتیجه گرفتند شیفت کاری شبانه می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد، اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که این امر بعید است.

۱۱- ایمپلنت های زیبایی

زنان با ایمپلنت های مصنوعی سینه که مبتلا به سرطان پستان هستند، بیشتر در معرض مرگ ناشی از این بیماری هستند و در مقایسه با زنان بدون ایمپلنت، احتمال ابتلا به این بیماری ۲۵ درصد بیشتر است. این امر می تواند به علت این مسئله باشد که ایمپلنت در هنگام غربالگری سرطان آن را پوشانده است یا تغییراتی در بافت سینه ایجاد کرده است.

توجه – از تخفیف ویژه بهره مند شوید

در آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، آزمایشات درصورت دریافت کارت عضویت با ده درصد تخفیف ارائه می گردد. مراجعین عزیز می توانند به هنگام اولین مراجعه خود به آزمایشگاه، از آزمایشگاه درخواست کارت عضویت نمایند که تخفیفات در مراجعات بعدی ایشان به صورت مادام العمر اعمال می گردد.

آزمایشگاه

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

نحوه تشخیص سرطان سینه چگونه است؟

تشخیص سرطان معمولا  پس از غربالگری صورت می گیرد یا هنگامی که زن پس از تشخیص علائم به پزشک مراجعه می کند.

سرطان سینه مثبت HER2 چیست؟

برای حدود ۲۰٪ از زنان مبتلا به سرطان سینه، سلول های سرطانی برای ۲HER نتیجه آزمایش را مثبت نشان میدهد. HER2 یک پروتئین تقویت کننده رشد است که بر روی سطح برخی از سلول های سرطانی قرار دارد. سرطان های سینه مثبت ۲HER تمایل به رشد سریع تر دارند و شدیدتر گسترش می یابند.

چه آزمون های ۲HER را تشخیص می دهد؟

تمام بیماران مبتلا به سرطان مهاجم سینه باید سلول های توموری خود را برای HER2 آزمایش کنند. چهار آزمون برای ۲HER وجود دارد. تفسیر آزمایش ها باید با تیم مراقبت بهداشتی شما مورد بحث قرار گیرد. متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند از ایمونوهیستوشیمی (IHC) برای شناسایی پروتئین ۲HER یا تست هیبریداسیون موضعی (ISH) برای جستجوی ژن استفاده کنند.

۱- آزمون IHC: این آزمون نشان می دهد پروتئین ۲HER بیش از حد در سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر و از ۰ تا ۳ درجه بندی می شود.

۲- تست FISH: این آزمون برای ارزیابی اینکه آیا نسخه های بیشماری از ژن ۲HER در سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر انجام می شود. این آزمون می تواند مثبت یا منفی باشد.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
سرطان خون و نشانه های خاموش آن

۳- تست SPoT-Light HER2 CISH : این آزمون نیز برای ارزیابی اینکه آیا نسخه های بیشماری از ژن ۲HER در سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر انجام می شود. این آزمون می تواند مثبت یا منفی باشد.

۴- تست Inform HER2 Dual ISH: این آزمون نیز برای ارزیابی اینکه آیا نسخه های بیشماری از ژن ۲HER در سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر انجام می شود. این آزمون می تواند مثبت یا منفی باشد.

مرحله بندی فرایند تعیین میزان سرطان و گسترش آن در بدن است. همراه با نوع سرطان، مرحله بندی برای تعیین درمان مناسب و پیش بینی شانس بقا استفاده می شود. برای تعیین اینکه آیا سرطان گسترش یافته است یا خیر، می توان چندین تکنیک تصویربرداری مختلف را استفاده کرد:

۱-  اشعه ایکس قفسه سینه:

این تکنیک به بررسی گسترش سرطان به ریه می پردازد.

۲-  ماموگرام:

ماموگرام های دقیق تر و اضافی تصاویر بیشتری از سینه ارائه می دهند و ممکن است سایر ناهنجاری ها را نیز پیدا کنند.

۳-  توموگرافی کامپیوتری (CT scan):

این اشعه های تخصصی X برای بررسی اینکه آیا سرطان سینه گسترش یافته است یا خیر، به بررسی قسمت های مختلف بدن می پردازد. این تکنیک شامل CT مغز، ریه یا هر منطقه دیگری است.

۴- اسکن استخوان:

اسکن استخوان تعیین می کند که آیا سرطان به استخوان ها گسترش یافته است یا خیر. مواد رادیواکتیو سطح پایین به جریان خون تزریق می شود و پس از چند ساعت، تصاویری برای بررسی استخوان گرفته می شود.

۵- توموگرافی انتشار پوزیترون (PET scan):

یک ماده رادیواکتیو تزریق می شود که به طور عمده به وسیله سلول های سرطانی در حال رشد جذب می شود. اسکنر PET پس از آن این مناطق را در بدن شما قرار می دهد.

سیستم مرحله بندی سرطان در تشخیص درمان:

این سیستم توسط یک تیم مراقبت های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد تا میزان و گسترش سرطان را با روش استاندارد مشخص کند. این مرحله می تواند برای تعیین درمان مناسب تر برای نوع سرطان استفاده شود. گسترده ترین سیستم در ایالات متحده آمریکا کمیته TNM سرطان است. نسخه هشتم این سیستم در سال ۲۰۱۸ تهیه شده است که شامل نتایج آزمایش برای مشخصه های زیستی شامل پروتئین ۲HER و نتایج آزمایش های ژن، علاوه بر عوامل (TNM) می باشد.

علاوه بر اطلاعات حاصل از آزمایشات تصویربرداری، این سیستم همچنین از نتایج روش های جراحی استفاده می کند. پس از جراحی، یک آسیب شناس سلول های سرطان سینه و گره های لنفاوی را بررسی می کند.  مراحل .TNM این سیستم از حروف و اعداد برای توصیف ویژگی های خاص تومور استفاده می کند. این اعداد و حروف به پزشک کمک می کند مرحله سرطان را مشخص کند.

T: این حرف اندازه تومور را توصیف می کند. این حرف با عدد ۰ تا ۴ همراه می شود. اعداد بزرگ تر به معنی تومور بزرگتر یا گسترش یافته است:

 •  TX: تومور اولیه نمی تواند ارزیابی شود
 •  T0: هیچ شواهدی از تومور اولیه وجود ندارد
 •  Tis: کارسینوم در مجرا
 •  T1: تومور ۲ سانتی متر یا کمتر
 •  ۲T: تومور ۲ تا ۵ سانتیمتر
 •  T3: تومور بیش از ۵ سانتیمتر
 •  T4: تومور هر اندازه رشد می کند به دیواره قفسه سینه یا پوست می رسد.

N: این حرف نشان دهنده گسترش به گره لنفاوی در نزدیکی سینه است. این حرف با عدد ۰ تا ۳ همراه است:

 •  NX: گره های لنفاوی مجاور نمیتوانند ارزیابی شوند (مثلا اگر قبلا حذف شده باشند).
 •  0N: گره های لنفاوی در نزدیکی وجود ندارد. علاوه بر اعداد، این بخش از مرحله بندی با نام “I +” اصلاح می شود اگر سلول های سرطانی فقط توسط ایمونوهیستوشیمی (لکه های مخصوص) دیده شود و “مول +” اگر سرطان تنها با استفاده از PCR (تکنیک تشخیص ویژه برای تشخیص سرطان در سطح مولکولی) تشخیص داده شود.
 • ۱N: سرطان به یک تا سه گره لنفاوی (گره های لنفاوی تحتانی) گسترش یافته است یا مقدار کمی از سرطان در گره های لنفاوی نزدیکی قفسه سینه یافت می شود.
 •  N2: سرطان به چهار تا نه گره لنفاوی باریک گسترش یافته است و یا سرطان بزرگتر از گره های لنفاوی سینه است.

 ۳N: هر یک از شرایط زیر:

 • سرطان به ۱۰ غده لنفاوی یا بیشتر گسترش یافته است و حداقل یک غده سرطانی بزرگتر از ۲ میلیمتر است.
 •  سرطان به گره های لنفاوی تحت کلاوسیل گسترش یافته است و حداقل سطح غده گسترش یافته بیش از ۲ میلیمتر است.

M: این حرف به دنبال ۰ یا ۱ می آید که نشان می دهد آیا سرطان به سایر اعضای بدن گسترش یافته است یا نه:

 •  MX: متاستاز را نمی توان ارزیابی کرد.
 •  M0: هیچ غده رشده کرده ای در نقاط دور در روش های تصویربرداری یا معاینه فیزیکی دیده نمی شود.
 •  ۱M: رشد غده به سایر اندام ها وجود دارد.

هنگامی که دسته های T، N و M تعیین می شوند، به گروه های مختلف تقسیم می شوند. پنج گروه اصلی مرحله گذاری، مرحله ۰ تا مرحله IV وجود دارد که به A و B یا A و B و C تقسیم می شوند که بسته به نوع سرطان و مقیاس T، N و M متفاوت است. سرطان های با مراحل مشابه اغلب نیاز به درمان های مشابه دارند.

مراحل درمان سرطان سینه

درمان به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوع سرطان سینه
 • مرحله سرطان
 • حساسیت به هورمون ها
 • سن بیمار، سلامت عمومی

گزینه های اصلی درمان عبارتند از:

 • پرتو درمانی
 • عمل جراحی
 • درمان بیولوژیک یا دارو محور
 • هورمون درمانی
 • شیمی درمانی

عوامل موثر بر انتخاب عبارتند از مرحله سرطان، شرایط پزشکی و اولویت فردی.

جراحی سرطان پستان 

اگر جراحی مورد نیاز باشد، انتخاب به تشخیص پزشک و تصمیم فرد بستگی دارد.

 1. لامپکتومی: برداشتن تومور و کمی از بافت های سالم اطراف آن می تواند به جلوگیری از گسترش سرطان کمک کند. اگر تومور کوچک باشد این روش گزینه ای مناسب است.
 2. ماستکتومی: ماستکتومی ساده شامل برداشتن لوبول ها، کانال ها، بافت چربی، نوک پستان، آرئول، و قسمتی از پوست است. ماستکتومی رادیکال عضله دیواره قفسه سینه و گره های لنفاوی در زیر بغل را بر می دارد.
 3. بافت برداری گره سنتینل: برداشتن یک گره لنفاوی می تواند از گسترش سرطان جلوگیری کند؛ زیرا اگر سرطان سینه به گره لنفاوی برسد، می تواند از طریق سیستم لنفاوی به سایر قسمت های بدن گسترش یابد.
 4. انهدام گره لنفاوی زیر بغل: اگر سلول های سرطانی در یک گره به نام گره سنتینل وجود داشته باشد، جراح ممکن است برداشتن چندین گره زیر بغل را توصیه کند تا از گسترش بیماری جلوگیری شود.
 5. بازسازی: پس از جراحی سینه، بازسازی سینه را بازسازی می کند تا شبیه سینه دیگر باشد. این عمل را می توان همان زمان با ماستکتومی انجام داد. جراح ممکن است از ایمپلنت سینه یا بافت قسمت دیگری از بدن بیمار استفاده کند.
مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
سرطان زبان از نشانه ها تا تشخیص

نقش پرتو درمانی در درمان سرطان سینه

– دوز کنترل شده ای از پرتو به سمت تومور فرستاده می شود و سلول های سرطانی را هدف قرار داده و تخریب می کند. از یک ماه پس از جراحی، پرتو درمانی همراه با شیمی درمانی، سلول های سرطانی باقی مانده را از بین می برد.

– هر جلسه چند دقیقه طول می کشد و بسته به هدف و پیشروی سرطان، بیمار سه تا پنج جلسه در هفته به مدت ۳ تا ۶ هفته نیاز به پرتودرمانی خواهد داشت.

– نوع سرطان سینه، نوع پرتودرمانی را مشخص می کند.

– اثرات جانبی شامل خستگی، لنفدیم، تیره شدن پوست سینه و سوزش پوست سینه است.

نقش شیمی درمانی در درمان سرطان سینه

– داروهایی که به عنوان داروهای سیتوتوکسی شناخته می شوند می توانند برای از بین بردن سلول های سرطانی مورد استفاده قرار گیرند.

– اگر تومور بزرگ باشد، شیمی درمانی قبل از عمل جراحی انجام می شود تا تومور را کوچک کند. این شیمی درمانی نئو آدیوونات نامیده می شود.

– شیمی درمانی همچنین می تواند سرطان را درمان کند تا به سایر قسمت های بدن نفوذ نکند و برخی از علائم را به ویژه در مراحل بعد کاهش دهد.

– شیمی درمانی برای کاهش تولید استروژن مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا استروژن می تواند رشد سلول های سرطانی را افزایش دهد.

– عوارض جانبی شیمی درمانی شامل تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، خستگی، دهان درد، ریزش مو و حساسیت کمی نسبت به عفونت است. داروها می توانند در کنترل بیماری موثر باشند.

نقش هورمون درمانی در درمان سرطان سینه

– هورمون درمانی برای جلوگیری از عود سرطان های حساس به هورمون است.

– هورمون درمانی معمولا پس از جراحی استفاده می شود، اما گاهی اوقات می توان از آن برای کاهش تومور استفاده کرد.

– هورمون درمانی تنها گزینه درمان برای بیمارانی است که نمی توانند تحت عمل جراحی، شیمی درمانی یا پرتودرمانی قرار گیرند.

– تاثیر هورمون درمانی معمولا تا ۵ سال بعد از عمل طول می کشد. این درمان بر سرطان هایی که حساس به هورمون نیستند، تاثیر نمی گذارد.

داروهای سرطان سینه

 • تاموکسیفن
 • مهار کننده های آروماتاز
 • تخریب یا سرکوب تخمدان
 • داروی آگونیست آزاد کننده هورمون لوتئینیزه برای سرکوب تخمدانها

درمان با هورمون ممکن است بر باروری آینده زن تاثیر بگذارد.

درمان بیولوژیک برای درمان سرطان سینه

– داروهای هدفمند انواع خاصی از سرطان سینه را از بین می برند. نمونه های این داورها عبارتند از تروستوزوماب، لیپاتینیب (تیکرب) و بواویزوزومب (آواستین). این داروها برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

– درمان سرطان سینه و دیگر سرطان ها عوارض جانبی شدیدی دارد.

– بیمار باید با پزشک در مورد خطرات و راه های به حداقل رساندن اثرات منفی صحبت کند.

چه درمان هایی برای سرطان مثبت HER2 وجود دارد؟

همه درمان ها باید توسط تیم مراقبت های بهداشتی شما ارزیابی شود و در پاسخ به تمام نتایج آزمایش هدایت شود. درمان های هدفمند برای سرطان مثبت HER2 وجود دارد. داروهای مختلفی برای هدف گیری این پروتئین در دسترس هستند:

 • (Trastuzumab (Herceptin: یک آنتی بادی منوکلونال برای درمان سرطان مثبت ۲HER وجود دارد.
 •  (Pertuzumab (Perjeta: یک آنتی بادی مونوکلونال دیگر که سرطان HER2 را هدف قرار می دهد.
 •  (Ado-trastuzumab emtansine یا TDM-1 (Kadcyla: یک آنتیبادی مونوکلونال که به داروی شیمی درمانی متصل است
 •  لیپاتینیب (تیکرب): مهار کننده کیناز که معمولا به همراه شیمی درمانی یا هورمون درمانی استفاده می شود

سرطان سینه از چه سنی شروع میشه؟

سرطان سینه در هر سنی ممکنه رخ دهد، اما بیشترین شیوع آن از سن ۴۰ سالگی به بعد است و فرایند یائسگی به سرطانی شدن سینه ها بیشتر کمک میکند. شاید نزدیک ۸۰ درصد از سرطان های پستان دراز ۴۰ سالگی به بعد و تنها ۲درصد افزاد زیر ۳۰ سال را درگیر میکند البته سرطان سینه در سن ۲۶ و کمتر هم دیده شده است اما احتمال آن خیلی کم است و به فاکتورهای محیطی فرد خیلی وابسته است.

پیشگیری از سرطان پستان

راه مطمئنی برای جلوگیری از سرطان سینه وجود ندارد، اما برخی از تصمیم گیری ها و تغییرات در شیوه زندگی می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان سینه و انواع دیگر سرطان را کاهش دهد.

این راه ها عبارتند از:

 • اجتناب از مصرف بیش از حد الکل
 • رژیم سالم با مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه
 • ورزش
 • وزن مناسب و حفظ شاخص توده بدنی ( با تست BMI لاغری آشنا شوید)

– زنان باید به دقت در مورد گزینه های خود برای شیردهی نوزاد و استفاده از HRT پس از یائسگی فکر کنند، زیرا این عوامل بر احتمال خطر تاثیر می گذارند.

– تشخیص سرطان پستان در مرحله صفر یا یک، احتمال نجات را حداقل برای ۵ سال ۱۰۰% می کند.

– اگر تشخیص در مرحله ۴ انجام شود، احتمال نجات برای ۵ سال دیگر ۲۲% می شود.

– بررسی های مداوم به تشخیص زود هنگام علائم سرطان کمک می کند.

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

دکتر حامد صادقیان

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است، در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم... از خداوند منان روح و جسمی سالم را برای شما عزیزان طلب می نمایم...

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

دکمه بازگشت به بالا