آزمایش خون

تفسیر و تحلیل نتایج آزمایش کرونا

به طور کلی آزمایش تشخیص ویروس کرونا یا بیماری کووید-۱۹ با دو روش آزمایش تشخیص عفونی (مولکولی یا PCR) و آزمایش آنتی بادی یا پادتن امکان پذیر است.

تست کرونا در مشهد

شرایط و دقت آزمایش های کرونا

باید گفت که هیچ تستی همیشه بی­‌نقص نیست. گاهی ممکن است نتیجه­‌ی تمام آزمایشات به اشتباه مثبت (نتیجه­ ی آزمایش باید منفی باشد چون مبتلا به کووید-۱۹ نیستید اما مثبت در می­ آید) یا منفی نشان داده شود (نتیجه­ ی آزمایش باید مثبت باشد چون به کووید-۱۹ مبتلا هستید اما نتیجه منفی در می­ آید). گاهی نتیجه قطعی نیست (نتیجه روشن نیست و نمی­ دانید مثبت است یا منفی). به همین دلیل و دلایل دیگر، یک پزشک متخصص بیماری های عفونی یا فوق تخصص ریه همیشه باید نتایج را مورد بررسی قرار دهد.

تست تشخیص عفونی یا پی سی آر (PCR) معمولا روی نمونه­‌ی دستگاه تنفسی مانند مخاط حلق یا بینی انجام می­ شود. معمولا وجود ویروس از طریق تست RNA یا پروتئین ویروس (تست آنتی ژن) مشخص می ­شود. ممکن است میزان حساسیت تست آنتی ژن از تست RNA ویروس پایین­ تر باشد. اگر جواب تست آنتی ژن منفی بود، لطفا از پزشک بپرسید آیا به انجام تست RNA نیاز است؟ و چه مدت باید در خانه بمانید.

توجه – از تخفیف ویژه بهره مند شوید
در آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، آزمایشات درصورت دریافت کارت عضویت با ده درصد تخفیف ارائه می گردد. مراجعین عزیز می توانند به هنگام اولین مراجعه خود به آزمایشگاه، از آزمایشگاه درخواست کارت عضویت نمایند که تخفیفات در مراجعات بعدی ایشان به صورت مادام العمر اعمال می گردد.

آزمایشگاه مشهد

تست آنتی بادی، که به آن «تست سرولوژیک» یا «سرولوژی» هم گفته می­ شود، روی نمونه­ ی خون اجرا می­ شود. در شرایط مطلوب، نتیجه نشان می­ دهد آیا فرد قبلا به بیماری مبتلا شده یا در حال حاضر مبتلاست یا خیر. تست آنتی بادی پادتن ­هایی را که ظرف یک الی سه هفته بعد از ظهور علائم در خون تولید می ­شود و ممکن است تا پایان عمر در بدن باقی بماند، نشان می ­دهد. ممکن است همزمان با ابتلای فرد، تست آنتی بادی مثبت شود. هنوز نمی­ دانیم این پادتن‌­ها در برابر ویروس کووید-۱۹ مصونیت ایجاد می کند یا خیر. آنتی بادی بسیاری از ویروس‌­های مشابه تا چند سال یا بیشتر از بدن محافظت می­‌کند اما هنوز اطلاعات کافی درمورد آنتی بادی کووید-۱۹ در اختیار نداریم.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
آزمایش بیماری ایدز در آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان

تفسیر و تحلیل نتایج آزمایش کرونا

طبق این جدول می توانید برای تفسیر و تحلیل نتایج آزمایش کرونا اقدام کنید.

نتیجه معنی توصیه
تست تشخیص عفونی یا PCR یا پی سی آر
(آزمایش عفونت در حال حاضر)
مثبت احتمالا در حال حاضر به ویروس کووید-۱۹ مبتلا هستید و می­توانید ویروس را به دیگران انتقال دهید. اگر بیمار هستید در خانه بمانید و از دستورات پزشک پیروی کنید.اگر جزو کادر درمان یا کارمند داخلی هستید، محل کار را از نتیجه­ی آزمایش باخبر سازید.
منفی احتمالا در حال حاضر ویروس فعال در بدنتان وجود ندارد. اگر علائمی را در خود مشاهده می­کنید، باید حواستان به این علائم باشد و توصیه­های پزشکی درمورد ماندن در خانه را رعایت کنید و درصورت لزوم دوباره تست دهید.اگر علامت ندارید، تنها درصورت تجویز پزشک باید دوباره تست دهید. اقدامات مناسب برای مراقبت از خود و دیگران را انجام دهید.
تست آنتی بادی(آزمایش ابتلا به بیماری در گذشته) مثبت احتمالا قبلا به کووید-۱۹ مبتلا شدید. شاید از ابتلای مجدد در امان باشید (مصونیت پیدا کرده باشید) اما با قطعیت نمی­توان در این مورد نظر داد. دانشمندان درحال تحقیق برای کسب اطلاعات بیشتر هستند. اقدامات لازم برای مراقبت از خود و دیگران را انجام دهید.
منفی احتمالا تا به حال به کووید-۱۹ مبتلا نشدید (یا آنتی بادی آن در بدنتان تولید نشده است). هنوز احتمال ابتلا به کووید-۱۹ وجود دارد. اقدامات لازم برای مراقبت از خود و دیگران را انجام دهید.
هردو(تست آنتی بادی و تشخیص عفونی) تشخیص عفونی مثبتآنتی بادی مثبت احتمالا در حال حاضر به ویروس کووید-۱۹ مبتلا هستید و می­توانید ویروس را به دیگران انتقال دهید. اگر بیمار هستید در خانه بمانید و از دستورات پزشک پیروی کنید.اگر جزو کادر درمان یا کارمند داخلی هستید، محل کار را از نتیجه­ی آزمایش باخبر سازید.
تشخیص عفونی مثبت, آنتی بادی منفی احتمالا در حال حاضر به ویروس کووید-۱۹ مبتلا هستید و می­توانید ویروس را به دیگران انتقال دهید. اگر بیمار هستید در خانه بمانید و از دستورات پزشک پیروی کنید.اگر جزو کادر درمان یا کارمند داخلی هستید، محل کار را از نتیجه­ی آزمایش باخبر سازید.
تشخیص عفونی منفی, آنتی بادی مثبت احتمالا قبلا به کووید-۱۹ مبتلا شده­اید و بهبود پیدا کرده­اید. شاید از ابتلای مجدد در امان باشید (مصونیت پیدا کرده باشید) اما با قطعیت نمی­توان در این مورد نظر داد. دانشمندان درحال تحقیق برای کسب اطلاعات بیشتر هستند. اقدامات لازم برای مراقبت از خود و دیگران را انجام دهید.
تشخیص عفونی منفی, آنتی بادی منفی احتمالا تا به حال به کووید-۱۹ مبتلا نشده­اید. هنوز احتمال ابتلا به کووید-۱۹ وجود دارد. اقدامات لازم برای مراقبت از خود و دیگران را انجام دهید.
مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
انواع بیماری های جنسی در زنان و مردان

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 11 =

دکمه بازگشت به بالا