آزمایش خون

با هورمون FSH و تفسیر آزمایش آن آشنا شوید

هورمون محرک رشد فولیکول از غدۀ هیپوفیز ترشح می‌شود و مسئول فرایند رشد و بلوغ تخمک‌ها است. اندازه‌گیری سطح  هورمون FSH در روز سوم سیکل قاعدگی، برای بررسی میزان ذخیرۀ تخمدان انجام می‌شود و ارزش تشخیصی بالایی دارد.

در خانمی که رزرو یا ذخیرۀ تخمدانی خوبی داشته باشد، هورمون‌های تخمدانی به اندازۀ کافی ترشح می‌شوند و در نتیجه با سرکوب کردن هیپوفیز که محل ترشح FSH است، سطح هورمون FSH را پایین نگه می‌دارند. زمانی که ذخیرۀ تخمدان رو به کاهش است، بدن با تولید FSH زیادتر سعی در تحریک تخمدان‌ها می‌کند. بنابراین، سطح FSH بالا می‌رود و بالا بودن تست FSH در روز سوم سیکل می‌تواند نشانگر کاهش ذخایر تخمدان‌ها باشد.

اگر FSH خیلی بالا باشد (بالای ۲۰) و در تکرار آزمایش هم همین نتیجه دوباره گزارش شود، به‌خصوص در فردی که سنش بالا است، احتمال بارداری طبیعی بسیار کم است.

 

محدودۀ اندازۀ نرمال هورمون FSH بر اساس متد اندازه‌گیری در آزمایشگاه‌های مختلف اندکی متفاوت است، اما به‌طور کلی محدودۀ زیر ۱۰ را به‌عنوان رزرو نرمال و ۱۵-۱۰ را بینابینی می‌دانند.

این آزمایش باید در محدودۀ روز دوم تا سوم سیکل باشد. آغاز سیکل قاعدگی، روز اول خونریزی ماهانه است و لکه‌بینی قبل از پریود را نباید جزو روزهای سیکل به شمار آورد.

یادآوری این نکته ضروری است که مصرف برخی داروها نظیر سایمتیدین، کلومیفن و قرص‌های جلوگیری از بارداری می‌تواند بر نتیجۀ آزمایش تأثیرگذار باشند.

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱ انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
بیماری های غدد فوق کلیه یا آدرنال - قسمت دوم
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =

دکمه بازگشت به بالا