سرطان

روش های تشخیص درمان سرطان سینه

همان طور که گفته شد، با بروز علائم و نشانه های بیماری سرطان سینه، افراد باید هر چه زودتر به پزشک جهت تشخیص بیماری خود مراجعه کنند. پزشک به کمک یک سری از روش های تشخیص، این بیماری را در افراد تشخیص می دهد و افراد را از مبتلا شدن به این بیماری با خبر می کند. این روش های تشخیص بیماری سرطان عبارت اند از؛

  • معاینه پستان توسط خود بیمار
  • ماموگرافی
  • سونوگرافی
  • ام آر آی
  • بیوپسی
  • بررسی کردن سابقه بیماری در افراد وابسته
  • بررسی کردن سابقه بیماری های دیگر

ما در ادامه به بررسی هر کدام از روش های تشخیص بیماری سرطان سینه می پردازیم؛

معاینه توسط خود بیمار

در مرحله اولیه تشخیص بیماری سرطان سینه ، فرد باید شکل و بافت پستان خود را بهتر بشناسد و در صورت بروز هر گونه تغییر در بافت پستان خود به پزشک جهت معاینه و تشخیص مراجعه کند.

 

ماموگرافی

در این مرحله بهتر می توان تومور یا هر گونه توده ای را در نواحی سینه تشخیص داد، به دلیل آن که با کمک این روش می توان تومورهای سرطانی را قبل از اینکه لمس شود، تشخیص داد.

 

سونوگرافی

علاوه بر ماموگرافی نیز برای تشخیص بهتر این بیماری و همچنین برای اطمینان بیشتر لازم است، سونوگرافی را نیز انجام داد.

 

نمونه برداری یا بیوپسی پستان

پزشک برای اطمینان از توده در پستان عمل نمونه برداری یا بیپوسی را بر روی بیمار انجام می دهد، در این روش پزشک یک تکه کوچکی از توده را توسط یک سوزن کوچک برداشته و این نمونه ها را جهت بررسی به قسمت مربوطه ارسال می کند. پاتولوژیست نمونه را مورد بررسی قرار می دهد.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
توضیحاتی پیرامون ACE (آنزیم مبدل آنژیوتانسین)

 

نمونه برداشته شده از تومورهای سرطانی در این قسمت مشخص می شود که آیا این توده های سرطانی خوش خیم و یا بد خیم هستند و پزشک با توجه به خوش خیم و یا بدخیم بودن توده های سرطانی و همچنین میزان پیشرفت این بیماری در افراد، داروهای مربوطه را تجویز و از روش های درمانی جهت جلوگیری از پیشرفت این بیماری در دیگر نواحی بدن کمک می گیرد.

 

سرطان بدخیم سینه

در این نوع از سرطان، سلول های سرطانی در ناحیه پستان تکثیر پیدا می کند و باعث ایجاد تومورهایی در ناحیه پستان می شود. در واقع رشد این سلول ها متوقف نمی شود و همه نواحی بدن را درگیر این تومورهای بدخیم می کند. بنابراین به این تومور بدخیم گفته می شود که با برداشتن آن نیز به دلیل رشد سلول ها دوباره ریشه کرده و دوباره در همان قسمت و دیگر نواحی بدن به وجود می آید.

منشا سرطان سینه بدخیم

در واقع وقتی از سرطان سینه نام برده می شود، ذهن افراد متمرکز به سرطان سینه بدخیم می شود، چرا که این نوع بیماری درمان سخت تری دارد و افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، شانس کمتری برای درمان بیماری و همچنین زندگی کردن دارند.

اما منشا اولیه سرطان در ناحیه پستان از کدام سلول ها آغاز می شود، در جواب این سوال باید گفت؛ منشا این بیماری از سلول های لوبولار سینه شروع می شود، در واقع غده های تولید کننده شیر که همان مجاری شیر نیز نام دارد از لوبولار شیر را عبور می دهند و از نوک سینه شیر تخلیه می شود.

بیماری سرطان سینه از سلول های لوبولار که محل عبور شیر در سینه است، شروع شده و با رشد و تکثیر سریع خود  بافت های سالم سینه از قبیل غده لنفاوی زیر بغل را درگیر خود می کند. با وارد شدن این سلول ها به غده لنفاوی، دیگر نواحی سینه نیز درگیر این سلول های سرطانی می شود و با رشد و تجمع زیاد این سلول های سرطانی در همه نواحی سینه تومورهای بدخیم به وجود می آید.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
سرطان سینه، راههای تشخیص و درمان آن

بهترین راه پیشگیری از سرطان سینه بدخیم

شاید این جمله را زیاد شنیده باشید، که پیشگیری بهتر از درمان است. با استناد به این جمله باید گفت، برای پیشگیری از بیماری سرطانی چه این بیماری خوش خیم و یا بدخیم باشد، بهتر است با مطالعه کردن در مورد این بیماری، آگاهی بیشتری کسب کنید و راه های پیشگیری از این بیماری را خوب بدانید. بهتر است که زیاد ورزش کنید و در طول روز تحرک زیادی داشته باشید، رژیم غذایی مناسبی را دنبال کنید، غذاهای پر چرب و شور مصرف نکنید، مواظب اضافه وزن خود باشید، چرا که چاقی یکی از علل و عوامل مشترک در بین همه بیماریها می باشد.

در بعضی مواقع با رعایت کردن همه موارد پیشگیری، افراد به بیماری سرطان سینه مبتلا می شوند و این دست خود افراد نیست، بلکه عوامل ژنتیکی و سابقه بیماری افراد وابسته منجر به این بیماری در افراد می شود، به یاد داشته باشید، که در صورت بروز علائم و نشانه های این بیماری احساس ناراحتی و نا امیدی نکنید و هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید تا زودتر درمان شوید.

آیا سرطان سینه بدخیم قابل درمان است؟

به طور یقین  باید گفت؛ هر بیماری اعم از بیماری سرطان و دیگر بیماریها اگر زودتر تشخیص داده شوند، درمان آنها نتیجه بهتری خواهد داشت.
در واقع تشخیص و درمان به موقع سرطان سینه و برداشتن توده های سرطانی بسیار مهم و حیاتی می باشد. در صورتی که پزشک با کمک آزمایش های مربوطه تشخیص دهد که توده سرطانی کوچک است، پزشک با انجام  عمل جراحی می تواند، توده سرطانی را بردارد تا فرد بتواند به زندگی عادی خود باز گردد.

 

 اما آیا سرطان سینه بدخیم نیز قابل درمان است و با برداشتن کامل توده های سرطانی می توان افراد مبتلا به سرطان بدخیم را درمان کرد؟

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
تشخیص سرطان ریه فقط با یک آزمایش خون ساده

در جواب این سوالات، باید گفت، بله امروزه با پیشرفت هایی که در زمینه علم و تکنولوژی به وجود آمده است، می توان سرطان سینه آن هم از نوع بدخیم را درمان کرد. اما نکته ای که حائز اهمیت است، این است که درمان بیماری سرطان در صورت تشخیص زود هنگام این بیماری میسر خواهد بود، چرا که در مراحل اولیه پزشک با روش های درمانی می تواند از رشد سلول ها جلوگیری کرده و در صورت کوچک بودن تومورهای سرطانی با کمک عمل جراحی آنها را از ناحیه سینه بردارد.

اگر افراد در صورت بروز علائم و نشانه ها به دلیل ترس از بیماری و دیگر عوامل به پزشک برای تشخیص و درمان خود مراجعه نکنند، سلول های سرطانی با رشد و تکثیر خود همه نواحی بدن را درگیر خود می کند و با تجمع این سلول های تکثر یافته در نواحی بدن تومورهای بدخیم به وجود می آید؛ یا به قول معروف تومورهای سرطانی در همه نواحی بدن ریشه می زند و آن زمان دیگر درمان سخت تر و شانس زنده ماندن این افراد کمتر خواهد شد.

درمان سرطان بدخیم:

در درمان سرطان بدخیم سینه اولین قدم برداشتن تومورهای سرطانی به کمک عمل جراحی می باشد.
پزشک برای درمان بیمارانی که به سرطان سینه بدخیم مبتلا هستند، روش های درمانی زیر را به کار می برد؛
جراحی
لومپکتومی
برداشتن لنف فودها به کمک عمل جراحی
ببیوپسی

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

 

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

دکتر حامد صادقیان

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است، در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم... از خداوند منان روح و جسمی سالم را برای شما عزیزان طلب می نمایم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا