علم و دانش

تاثیر انواع ویتامین ها بر دستگاه گوارش

ویتامین‌های ضروری برای گوارش در رعایت رژیم غذایی مناسب برای بدن دریافت می‌شود. اهمیت وجود این ویتامین‌ها در سلامت دستگاه گوارش نقش مهمی ایفا می‌کند. برخی از ویتامین‌های مخصوص دستگاه گوارش و هم‌چنین میزان دریافت آن ها برای عملکرد صحیح ارگان‌های بدن الزامی است. شما می‌توانید با پیروی از یک رژیم غذایی سالم مقدار زیادی از ویتامین‌های مورد نیاز بدن را تامین نماید. در ادامه مقاله به ویتامین‌های لازم برای تقویت معده و روده و هم‌چنین مواد غذایی که موجب دریافت این ویتامین‌ها می‌شود اشاره خواهیم کرد تا با آگاهی از اهمیت وجود آن‌ها سعی در متعادل کردن رژیم غذایی و گنجاندن ویتامین‌های ضروری در آن نمایید.

ویتامین‌های ضروری برای گوارش

داروهای گیاهی و شیمیایی مختلفی برای تقویت دستگاه گوارش وجود دارند که هر کدام از آن‌ها با توجه به شرایط بیمار تجویز می‌شوند. داروهای تقویتی معمولا جنبه درمانی ندارند و برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش هم‌زمان با درمان‌های دیگر استفاده می‌شوند. مصرف ویتامین‌های ضروری برای گوارش بدون استفاده از درمان‌های دیگر نیز زیر نظر پزشک تجویز می‌گردد. همیشه توصیه می‌شود که از مصرف خودسرانه ویتامین‌ها و مکمل‌های دارویی پرهیز نمایید.

ویتامین‌ها هرچند که برای بدن مفید و موثر هستند اما مصرف بی‌رویه و بیش از نیاز بدن می‌تواند آسیب‌های جدی را در پی داشته باشد. هم‌چنین مصرف ویتامین‌ها در بروز بیماری های مختلف گوارشی نیز ممکن است تشدید کننده علائم و یا آسیب زننده باشند. بنابراین اگر با مشکلات گوارشی مواجه هستید، برای دریافت ویتامین مورد نیاز بدن که متناسب با شرایط شما است و یا انجام پروسه درمانی بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه  نمایید. پزشک ممکن است با توجه به سوابق بیماری و در نظر گرفتن شرایط فعلی‌تان گروه‌های مختلفی از ویتامین‌ها را توصیه نماید.

تاثیر ویتامین B در دستگاه گوارش

ویتامین‌های گروه B نقش موثری در بهبود عملکرد دستگاه گوارش و هم‌چنین تقویت معده دارند. این ویتامین‌ها در پروتئین‌هایی مانند:: ماهی، مرغ، گوشت و محصولات لبنی و هم‌چنین سبزیجات برگ‌دار و لوبیا یافت می‌شوند کمک بزرگی به بدن برای تامین انرژی و تشکیل گلبول‌های قرمز خون می‌کند. کمبود این گروه ویتامین در طولانی مدت موجب ایجاد اختلالات جدی در دستگاه گوارش می‌شود.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
خونریزی مغزی چه نشانه هایی دارد و چگونه درمان می شود؟

بهبود در روند هضم غذا، جلوگیری از ورم معده، جلوگیری از ایجاد بروز زخم معده، افزایش انرژی و تقویت سیستم ایمنی از جمله مزایای وجود این ویتامین‌ها در بدن است. اگر با بیماری‌های دستگاه گوارش مواجه هستید، ویتامین‌ها و رژیم‌غذایی مورد نیاز باید تحت نظر پزشک متخصص کنترل شود. مصرف سرخود دارو در صورت وجود بیماری‌هایی نظیر زخم معده می‌تواند باعث بروز آسیب‌های جدی شود.

ویتامین‌های گروه B در کدام مواد غذایی یافت می‌شود؟

این گروه از ویتامین‌ها محلول در آب هستند. به این معنا که اگر بیشتر از نیاز روزانه دریافت شوند، از بدن دفع می‌شوند. این ویتامین‌ها باید به شکل روزانه در بدن تامین شوند. مهم‌ترین ویتامین‌هایی که در گروه B قرار دارند شامل موارد زیر خواهند بود:

ویتامین B1 جزو ویتامین‌های ضروری برای گوارش

B1 به بدن شما کمک می‌کند تا کربوهیدرات‌های موجود در رژیم غذایی خود را به انرژی برای سلول‌های شما تبدیل کند و اشتها را تنظیم نماید. برنج، گوشت و غلات منبع ویتامین B1، گوشت گوساله و مرغ، ماهی، شیر، پنیر، تخم مرغ از جمله منابع غذایی ویتامین‌های گروه B به شمار می‌روند.

 

ویتامین B3

این ویتامین وظیفه کنترل عملکردهای دستگاه گوارش مانند: تجزیه کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و الکل را به عهده دارد و به نام نیاسین نیز شناخته می‌شود. کمبود نیاسین می‌تواند منجر به بیماری معروف به پلاگر شود که باعث استفراغ شدید و اسهال می‌گردد.

ویتامین B6

این ویتامین به عنوان پیریدوکسین شناخته می‌شود، B6  کمک می‌کند که سیستم گوارش پروتئین‌های دریافتی را پردازش نماید و نقش آن برای بدن بسیار مهم است.

ویتامین B12 جزو ویتامین‌های ضروری برای گوارش

کمبود ویتامین B12 باعث کم‌خونی می‌شود. این ویتامین در سیستم عصبی، تولید سلول‌های خونی و استفاده بدن از اسید فولیک و کربوهیدرات‌ها را به عهده دارد.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
۱۵ نشانه خونریزی داخلی

 

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

تاثیر ویتامین C در دستگاه گوارش

یکی دیگر از ویتامین‌های موثر در دستگاه گوارش، ویتامین C است. شاید در هنگام سرماخوردگی داروهای حاوی ویتامین C را دریافت کرده باشید. به این دلیل است که مصرف این ویتامین در تقویت دستگاه ایمنی بدن موثر است. هم‌چنین به جذب آهن کمک می‌کند. این ویتامین نیز محلول در آب است. در واقع ویتامین سی یک آنتی اکسیدان است و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. ویتامین C مخصوصا برای سلامت دندان‌ها و داشتن لثه‌هایی سالم ضروری هستند و کمک می‌کنند که جذب آهن در بدن و هضم غذا آسان‌تر شود.

تاثیر ویتامین A  و D جزو ویتامین‌های ضروری برای گوارش

ویتامین‌های محلول در چربی در بهبود عملکرد دستگاه گوارش نقش پررنگی ایفا می‌کنند. برخی از آن‌ها، نظیر ویتامین‌های A و D برای تقویت روده و محافظت از آن برای عدم ابتلا به بیماری‌هایی نظیر کرون ضرری است. مصرف مکمل‌های محلول در چربی برای تقویت روده باید از جانب پزشک تایید شود. چرا که مصرف بیش از حد این ویتامین‌ها در بدن مشکل ایجاد می‌کند. در واقع این ویتامین‌ها زمانی تجویز می‌شود که کم‌بود آن در بدن با استفاده از انجام آزمایش یا بررسی علائم تایید شود.

منبع غذایی ویتامین‌های A و D کدام‌اند؟

شیر با چربی بالا، ماهی و جگر هم‌چنین مصرف زرده تخم مرغ منابع غذایی مناسب برای دریافت ویتامین D هستند. قرارگیری در معرض نور مستقیم آفتاب نیز از غنی‌ترین منابع دریافت ویتامین D به حساب می‌آید. هم‌چنین برای دریافت ویتامین A که یکی از ویتامین‌های ضروری برای گوارش است، از منابع غذایی نظیر فلفل دلمه ای شیر، سیب زمینی و هویج می‌تواند استفاده شود.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
۷ دلیل برای انجام تست پتاسیم خون

 

آیا میوه خام برای دستگاه گوارش مضر است؟

مصرف میوه به صورت کلی برای دریافت ویتامین‌های دستگاه گوارش ضروری است. اما در برخی اوقات با دارا بودن مشکلات زمینه ای معده فرد از مصرف برخی از میوه جات خام منع می‌شود. به طور کلی میوه خام چه زمانی برای دستگاه گوارش مضر است؟

مصرف میوه‌های نفخ آور به مقدار زیاد

  • وجود مشکلات گوارشی
  • مصرف بیش از حد میوه های فیبردار
  • زیاده روی در مصرف میوه هایی با طبع سرد
  • وجود بیماری‌های زمینه ای (در این مورد نیاز است رژیم تغذیه‌ای توسط پزشک مشخص شود)

بهترین مکمل برای جذب ویتامین‌های دستگاه گوارش کدام است؟

بهترین مکمل‌ها برای معده و روده و به طور کلی دستگاه گوارشی، مکمل‌هایی هستند که حاوی ویتامین‌های مفید برای دستگاه گوارش باشند. مکمل‌هایی که برای هر فرد برای از بین رفتن مشکلات گوارشی تجویز می‌شود، ممکن است با دیگری متفاوت باشد. بهتر است برای تجویز مکمل‌های لازم به پزشک مراجعه کنید. مصرف داروهای لازم برای دریافت ویتامین‌های مورد نیاز دستگاه گوارش از منابع دارویی، (علی‌الخصوص زمانی که قرار است فرد به مصرف داروهای شیمیایی روی بیاورد) باید تحت نظر پزشک و متخصص باشد.

 

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

 

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

دکتر حامد صادقیان

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است، در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم... از خداوند منان روح و جسمی سالم را برای شما عزیزان طلب می نمایم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + نه =

دکمه بازگشت به بالا