علم و دانش

تاثیرات ویتامینD در زمان شیوع کرونا

اثر ویتامین دی vitamin D   بر کرونا هنوز واضح و مشخص نیست. ولی تاثیر آن در بالا بردن سطح ایمنی بدن اثبات شده است. بیش تر افراد ویتامین دی را یک ویتامین ضروری برای سلامت استخوان ها و دندان ها می دانند. اما محققان معتقدند این ویتامین بسیاری فواید دیگر نیز دارد که یکی از این فواید حمایت از سیستم ایمنی بدن است.

محققان انگلیسی طی بررسی سیستماتیک و براساس داده های تقریبا ۱۱۰۰۰ آزمایش دقیق که برای بررسی نقش مصرف مکمل ویتامین دی در جلوگیری از عفونت های حاد دستگاه تنفسی انجام شد به این نتیجه رسیدند که “مصرف متعادل مکمل ویتامین دی بی خطر است و به طور کلی باعث محافظت بدن در برابر عفونت حاد دستگاه تنفسی محافظت می گردد.”

نظریه مشترک این است که میزان کافی دریافت این ویتامین می تواند به سیستم ایمنی بدن کمک کند تا با ویروس کرونا مبارزه کند ، مانند ویروس های دیگری که باعث عفونت های دستگاه تنفسی می شوند. بنابراین اگر بدن با کمبود این ویتامین مواجه باشد، مقاومت کم تری نسبت به این بیماری خواهد داشت.

ارتباط رنگ پوست تیره و کمبود  ویتامین دی

هم چنین نتایج تحقیقات اثر ویتامین دی بر کرونا حاکی ازاین است که سطح ویتامین دی در افرادی که رنگ پوست تیره دارند بسیار پایین است.  بدن ما هنگام قرار گرفتن در معرض نورخورشید طی واکنش های شیمیایی در کبد وکلیه ها ویتامین دی تولید می کند. رنگدانه ملانین که به پوست ما رنگ می دهد  از رسیدن نور به سلول جلوگیری می کند. از این رو ، هرچه پوست فرد تیره تر باشد ، به نور بیش تری نیاز دارد تا سطح کافی ویتامین دی را از آفتاب تولید کند.

یک مطالعه در مجله ی تغذیه بالینی آمریکا نشان داد که ۱۷.۵ درصد از شرکت کنندگان در ایالات متحده در معرض خطر کمبود ویتامین دی قرار دارند که این عدد تقریبا ۸.۵ برابر بیش تر از سفیدپوستان است. داده های چند ماه اخیر نشان داده است که در ایالات متحده و انگلیس ، سیاه پوستان بیش تر از افراد سفیدپوست در معرض خطرمرگ در اثر ویروس کرونا هستند. با توجه به رابطه بین ویتامین دی و عفونت های تنفسی ، جای تعجب نیست که بسیاری از پزشکان مصرف این ویتامین را راه موثری برای پیشگیری از بیماری کرونا می دانند.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
علائم و نشانه های کمبود ویتامین کا (K)

تاثیر کمبود ویتامین دی بر مبتلا شدن به کرونا

یک تیم تحقیقاتی ، از دانشگاه شیکاگو ، از داده های ۴۳۱۴ نفری که به بیماری کرونا مبتلا شده بودند در مرکز پزشکی دانشگاه استفاده کرد و با بررسی سوابق پزشکی آن ها ۷۱ نفر را مشخص کردند. این آزمایش نشان داد که ۲۱% از افرادی که با کمبود این ویتامین مواجه هستند به طور شدیدتری به این بیماری مبتلا می شوند، ولی این رقم در افرادی که کمبود ویتامین دی نداشتند ۱۲%بود.

منبع تامین ویتامین دی و میزان نیاز روزانه

دریافت کافی این ویتامین حاصل ترکیبی از رژیم غذایی مناسب ، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و مصرف مکمل هاست.
منابع غذایی طبیعی این ویتامین شامل ماهی ، جگر گاو ، پنیر ، زرده تخم مرغ و قارچ است. بسیاری از غلات صبحانه و شیر و غذاهای غیر لبنی نیز با ویتامین دی غنی شده اند.

مصرف روزانه ۱۰ میکروگرم از این ویتامین برای افراد در هر سنی توصیه شده است. اکثر افراد در بهار و تابستان قادر به دریافت کافی ویتامین از رژیم غذایی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید هستند، ولی در پاییز و زمستان حتما باید  روزانه یک مکمل حاوی ۱۰ میکروگرم ویتامین دی مصرف گردد. معمولا رعایت توصیه مصرف کافی ویتامین دی در مواد غذایی به طور طبیعی یا غنی شده برای افراد دشوار است به همین دلیل مصرف کپسول آن جایگزین مناسب تری است.

توجه – از تخفیف ویژه بهره مند شوید

در آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، آزمایشات درصورت دریافت کارت عضویت با ده درصد تخفیف ارائه می گردد. مراجعین عزیز می توانند به هنگام اولین مراجعه خود به آزمایشگاه، از آزمایشگاه درخواست کارت عضویت نمایند که تخفیفات در مراجعات بعدی ایشان به صورت مادام العمر اعمال می گردد.

آزمایشگاه

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

تاثیرات قرنطینه بر تامین ویتامین دی

هم چنین توصیه شده افرادی که به دلیل کار یا شرایط فعلی مانند قرنطینه  در معرض نور خورشید نیستند ممکن است  ویتامین کافی از تابش خورشید در تابستان دریافت نکنند باید مصرف مکمل در تمام طول سال را در نظر بگیرند. از آن جا که به دلیل شیوع بیماری کرونا ممکن است بسیاری از افراد وقت بیش تری را در خانه بگذرانند، از نور خورشید کم تر بهره مند می شوند.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
همانژیوم چیست و درمان آن چگونه است

شایان ذکر است که مصرف مقادیر بیش از حد این ویتامین سمی است ولی اثر ویتامین دی بر کرونا با مصرف کافی آن ثابت شده است. متخصصان معتقدند هنگام مقابله با ویروس کرونا سیستم ایمنی بدن بیش از حد واکنش نشان می دهد و گاهی به سلول ها و بافت های بدن حمله می کند.

اثر این ویتامین بر کرونا هنگامی به وضوح مشخص شد که این بیماری شروع به همه گیری وشیوع در سراسر دنیا کرد. نکته قابل توجه متخصصین تفاوت آمار مرگ ومیر از کشوری به کشور دیگر بود. بنابراین داده های کشورهای مختلف در میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در بیمارستان ها و کلینیک های چین ، فرانسه ، آلمان ، ایتالیا ، ایران ، کره جنوبی ، اسپانیا ، سوئیس ، انگلیس و ایالات متحده بررسی گردید. دراین تحقیق مواردی چون کیفیت مراقبت های بهداشتی ، سن جمعیت و شیوه ی زندگی بی تاثیر نبودند.

میزان بهره مندی کشورها از نور خورشید و ارتباط آن باکاهش مرگ ومیر دراثرکرونا نتیجه مشهود این تحقیقات بود. اثر ویتامین دی بر کرونا درجهت تنظیم سیستم ایمنی بدن ، از جمله توانایی بالقوه آن در سرکوب تولید خطرناک سیتوکین در بدن ، بسیار بالاست.

اثرات پیشگیرانه ویتامین دی بر انواع بیماری ها

این ویتامین هم چنین به تنظیم رشد سلول ها و کاهش التهاب کمک می کند. برخی تحقیقات نشان می دهد که این امر می تواند به پیشگیری و درمان دیابت ، فشار خون بالا و مشکلات قند خون کمک کند.

با این حال مصرف مقدار زیاد این ویتامین می تواند منجر به تجمع کلسیم در خون ، همراه با استفراغ ، ضعف ، تکرر ادرار و ضربان قلب نامنظم شود.

پیشگیری از کرونا

گروهی از محققان  شروع به تحقیق کردند تا متوجه شوند علاوه بر شستن دست و رعایت پروتکل های بهداشتی چه مواردی در پیشگیری از کرونا موثر است. آنها  هم چنین مبتلایان به آسم را که برای این مشکل دارو مصرف می کنند  و دارای ریه های  حساس  در برابر بیماری های تنفسی و ویروسی هستند را مورد بررسی قرار دادند . آنها به این نتیجه رسیدند  “که همیشه این افراد  وقتی سرما می خورند ، بیماری آنها به ذات الریه منجر می شود.”

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
آزمایش های تشخیص بیماری های قلبی-عروقی

پس از بررسی آزمایشات  این بیماران  توسط پزشکان مصرف ۵۰۰۰۰ واحد ویتامین دی در هفته برای آنها تجویز شد. آزمایش های بعدی حاکی از این بود که  بدن این افراد  به سطح قابل قبولی از مقاومت رسیده بود ، بنابراین پزشکان مجدد دوباره همان دوز ویتامین را برای بیماران تجویز نمودند . بنابراین این بیماران شروع به مصرف بیش از ۴۰۰۰ واحد معمول خود در روز نمودند . و  هم چنین اقدامات احتیاطی دیگری مانند ماندن در خانه را انجام دادند.

و نتیجه این شد که این افراد با بالا رفتن سطح ایمنی بدن بسیار کمتر دچار مشکل و بیماری های تنفسی شدند . به صورت کلی  کمبود این ویتامین به این معناست که استخوان‌های بدن حمایت کافی برای رشد و تراکم کافی دریافت نمی‌کنند.

وضعیت کمبود ویتامین دی در ایران

در کشورایران  هر ساله شیوع کمبود این ویتامین رو به افزایش است و در هر دو جنس این کمبود مشاهده می گردد اما درمیان مردم به خصوص زنان یائسه با کمبود شدید ویتامین دی مواجه هستیم به همین دلیل مصرف مکمل این ویتامین در تمام رده های سنی توصیه شده است.

نور خورشید غنی ترین منبع تامین ویتامین دی است که به دلیل  بیرون نرفتن از خانه جهت پیشگیری از شیوع کرونا ویتامین دی از نور خورشید دریافت نمی شود. بنابراین با توجه به اثر ویتامین دی بر کرونا باید از طریق استفاده از مکمل این کمبود را جبران نمود.

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

دکتر حامد صادقیان

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است، در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم... از خداوند منان روح و جسمی سالم را برای شما عزیزان طلب می نمایم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا