علم و دانش

فیلر بینی چگونه انجام میشود؟

ممکن است در مورد روش زیبایی غیر جراحی بینی شنیده باشید که با نام مستعار “عمل بینی ۱۵ دقیقه ای” نیز شناخته می شود. این روش در واقع تزریق فیلر یا همان پرکننده پوستی است که تا ۶ ماه شکل بینی شما را تغییر می دهد.

این روش برای افرادی که می خواهند برآمدگی و قوس بینی خود را صاف کنند یا زاویه سازی بینی انجام دهند، اما آماده یک روش دائمی مانند جراحی زیبایی بینی نیستند یا نگران مخاطرات و دوران ریکاوری جراحی هستند، بسیار ایده آل است.

زیر سوزن رفتن مطمئناً کمتر از زیر چاقو برای عمل بینی پیچیدگی دارد، اما تغییر شکل بینی هرگز بدون خطر نیست. از این رو ما در ادامه این مطلب درباره تزریق فیلر بینی، هزینه ها، دوره ریکاوری و جوانب مثبت و منفی آن به طور مفصل شرح داده ایم.

فیلر بینی چگونه انجام میشود؟

در این روش از مواد پرکننده پوست برای تغییر شکل بینی استفاده می شود. یک ماده تزریقی شبیه ژل (معمولاً اسید هیالورونیک) در زیر پوست شما در مناطقی که می خواهید خطوط یا حجم صاف تری ایجاد کنید، تزریق می شود. ضمن تزریق، گاهی از بوتاکس نیز استفاده می شود.

ماده پرکننده در جایی در لایه های عمیق پوست تان که تزریق صورت گرفته می نشیند و شکل خود را حفظ می کند. این امر می تواند ظاهر بینی شما را از ۴ ماه تا ۳ سال تغییر دهد که بستگی به پوست، نتایج دلخواه و ماده مورد استفاده در تزریق دارد.

روش تزریق ژل به بینی نسبتاً ساده است، خصوصاً در مقایسه با جراحی بینی. پس از مشاوره ای که در مورد نتایج مورد نظر خود خواهید داشت، پزشک شما را در حالت خوابیده با صورت رو به بالا قرار می دهد. ممکن است از بی حسی موضعی روی بینی و ناحیه اطراف آن استفاده شود تا حین تزریق درد نداشته باشید.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
ویروس اپشتین بار (EBV) چیست و چه خطراتی دارد؟

پس از آنکه بی حس کننده اثر کرد، پزشک فیلر را به اطراف بینی و شاید پل بینی شما تزریق می کند. در حین انجام این کار ممکن است احساس نیشگون یا فشار ناچیزی کنید.
کل پروسه ممکن است بین ۱۵ تا ۴۵ دقیقه طول بکشد.

 تزریق ژل به بینی

در حین تزریق فیلر بینی، نوک و دو طرف بینی تان مورد هدف قرار می گیرد. برای اصلاح فرم آن می توان در هر قسمتی از بینی فیلر را تزریق کرد.

در موارد زیر این روش بسیار موثر و کاربردی است:

 • به بینی تان حجم می دهد.
 • نوک بینی را برجسته تر می کند.
 • نوک بینی تان را لیفت می کند. (لیفت بینی)
 • برآمدگی های کوچک بینی را صاف می کند.

علاوه بر این، اگر برآمدگی بینی شما خفیف است، می تواند آن را استتار کرده و خطوط بینی را صاف کند.

اگر می خواهید بینی شما بسیار کوچکتر به نظر برسد یا اگر می خواهید برآمدگی روی بینی تان را بیشتر صاف یا عروسکی و تو رفته کنید، تزریق فیلر بینی نمی تواند نتایج دلخواهی برای شما در بر داشته باشد.

خطرات و عوارض تزریق فیلر در بینی

برای اکثر افراد، تنها عارضه جدی فیلر بینی، کمی قرمزی و حساسیت در ناحیه تزریق در یکی دو روز بعد از تزریق است.

سایر عوارض فیلر بینی عبارتند از:

 • تورم
 • حالت تهوع
 • کبودی در محل تزریق
 • مهاجرت پرکننده، به این معنی که ماده تزریقی به مناطق دیگر بینی یا زیر چشم شما منتقل می شود و باعث ایجاد ظاهری “مواج” یا “بیش از حد پر شده” می شود.

بینی یک ناحیه حساس است. این عضو مملو از رگ های خونی و از همه مهمتر نزدیک چشمان شما است. به همین دلیل است که تزریق فیلر به بینی نسبت به سایر روش های پرکننده تزریقی مانند فیلر لب و فیلر گونه تا حدودی پیچیده تر است.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
آزمایش های غربالگری ژنتیک در بارداری را بشناسید

حتی یک جراح پلاستیک آموزش دیده و دقیق، به دلیل استفاده کمتر از پرکننده در بینی به جای پر کردن بیش از حد ناحیه، ممکن است اشتباه کند. چه برسد به یک فرد بدون مجوز و غیر حرفه ای!

یک مطالعه موردی نشان داد که هنگامی که یک ارائه دهنده فاقد مجوز اقدام به این روش می کند، احتمال روز عوارض جدی بیشتر می شود. عوارض جدی احتمالی عبارتند از:

 • مرگ بافت
 • پیامدهای عروقی
 • از دست دادن بینایی

در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۹ روی ۱۵۰ نفر انجام شد که فیلر بینی دریافت کردند، فقط ۱.۸۲ درصد دچار عوارض جانبی شدند. در صورت تجربه علائم زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب
 • تاری دید
 • کهیر یا سایر علائم واکنش آلرژیک
 • قرمزی یا کبودی که گسترش یافته و رو به وخامت است.

اقدامات قبل از تزریق فیلر

بر اساس ترکیبات مختلف پرکننده ها، دستورالعمل های متفاوتی نیز برای نحوه آماده سازی وجود دارد. پزشک شما باید در مورد اینکه قبل از تزریق فیلر چه کارهایی باید انجام دهید یا ندهید، دستورالعمل های دقیقی به شما ارائه دهد.

پیشنهادات زیر رهنمودهای متخصصان در این زمینه است:

 1. در هفته قبل از تزریق فیلر از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن، ویتامین E و سایر مکمل های رقیق کننده خون خودداری کنید. اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، مطمئن شوید که پزشک از آن مطلع است.
 2. از سطح ویتامین K خود آگاه باشید تا خطر کبودی را کاهش دهید. در هفته های قبل از تزریق، مقدار زیادی سبزیجات برگ سبز میل کنید تا سطح ویتامین K خود را تقویت کنید.
 3. قبل از جلسه تزریق مقدار زیادی آب بنوشید و یک وعده غذایی کامل میل کنید اما پرخوری نکنید، زیرا ممکن است در حین تزریق یا پس از آن حالت تهوع داشته باشید. همچنین مصرف مواد غذایی حاوی نشاسته و پروتئین توصیه می شود.
مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
قهوه چگونه باعث بالا رفتن فشار خون می شود؟

مراقبتهای بعد از تزریق فیلر بینی

بعد از تزریق پرکننده به بینی، ممکن است درد، تورم و قرمزی در محل تزریق مشاهده کنید. طی یک یا دو ساعت، مواد تزریقی باید شروع به قرار گیری در محل کند. قرمزی باید فروکش کند و شما می توانید نتایج مورد نظر خود را بهتر مشاهده کنید.

یک بسته یخ به همراه داشته باشید تا بعد از جلسه تزریق از آن استفاده کنید. از پزشک خود بپرسید که آیا استفاده از کمپرس یخ برای به حداقل رساندن قرمزی و التهاب مناسب است یا خیر. نتایج باید طی یک یا دو هفته کاملاً قابل مشاهده باشد. تا آن زمان باید قرمزی یا کبودی کاملاً فروکش کند.

افرادی که به این روش تزریق قسم می خورند، به این دلیل آن را دوست دارند که عملاً هیچ دوره ریکاوری ای در آن وجود ندارد. شما می توانید در همان روز تزریق به کار و فعالیت های عادی خود برگردید.

ماندگاری فیلر بینی

اکثر مواد پرکننده ظرف ۶ ماه در لایه پوست شما جذب می شوند. برخی از مواد پرکننده تا ۳ سال دوام می آورند. تفاوتی ندارد، در هر صورت ماندگاری فیلر بینی دائمی نیست.

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

 

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

 

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

نمایش بیشتر

دکتر حامد صادقیان

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است، در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم... از خداوند منان روح و جسمی سالم را برای شما عزیزان طلب می نمایم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

دکمه بازگشت به بالا