آزمایشات هورمونی

آزمایش ویتامین D و هرآنچه که درباره آن باید بدانید

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است. هرچند لفظ ویتامین برای نوع D زیاد صحیح نیست و ویتامین D بیشتر هورمون است تا ویتامین. چرا که ویتامین ها مواد آلی هستند که که موجودات زنده برای عملکرد درست متابولیسم نیاز دارند و هورمون مواد پیام رسانی هستند که از سلول یا غدد تولید شده و کار انتقال پیام در بدن را برعهده دارند آنها این کارو با استفاده از گیرنده های خود انجام میدهند ویتامین D نیز برای اثر گذاری به گیرنده ی خود متصل می شود.

خانواده ویتامین D

مهم ترین ویتامین های D، ویتامینD3 یا کله کلسیفرول (cholecalciferol) و ویتامین D2 یا ارگو کلسیفرول (ergocalciferol) می باشند که ویتامین D3 از کلسترول و اثر نور خورشید در لایه های زیرین اپیدرم پوست تولید می شود و ویتامین D2 تنها از طریق منابع غذایی تامین می شود .

چون فقط به طور طبیعی ماهی ها غنی از ویتامین D هستند، در بیشتر کشور های صنعتی این ماده  از طریق فراورده های لبنی یا مکمل ها به بدن می رسند.

کله کلسیفرول و ارگو کلسیفرول نوع غیر فعال ویتامین هستند  این مواد در کبد و کلیه به نوع فعال خود یعنی (به ترتیب): ۲۵-هیدروکسی کلسیفرول و ۲۵- هیدروکسی ارگو کلسیفرول تبدیل می شوند به مجموع این دو، ۲۵-هیدروکسی ویتامینD گفته می شود که مقدار ویتامین D هر فرد را نشان می دهد.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
التهاب معده چیست و علائم و درمان آن کدام است

ویتامین دی چه نقشی در بدن دارد؟

ویتامین D با افزایش جذب کلسیم و فسفات در روده و کاهش بازجذب آن در کلیه مقدار این دو را در خون افزایش می دهد وجود کلسیم برای رویش استخوانی و بازسازی استخوان ها لازم و ضروری است.
ویتامینD همچنین ترشح هورمون پاراتیروئید از غده پاراتیروئید را مهار کرده و با افزایش دادن فاگوسیتوز و فعالیت ضد توموری و سایر اعمال، سیستم ایمنی را تقویت می کند.

توجه – از تخفیف ویژه بهره مند شوید

در آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، آزمایشات درصورت دریافت کارت عضویت با ده درصد تخفیف ارائه می گردد. مراجعین عزیز می توانند به هنگام اولین مراجعه خود به آزمایشگاه، از آزمایشگاه درخواست کارت عضویت نمایند که تخفیفات در مراجعات بعدی ایشان به صورت مادام العمر اعمال می گردد.

آزمایشگاه

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

چه زمانی تجویز می شود؟

دلایل زیادی برای تجویز آزمایش مقدار ویتامین D وجود دارد مهم ترین آنها ریشه یابی بیماری هایی مانند نرمی و پوکی استخوان است، ضعف سیستم ایمنی، افسردگی فصلی و بیماری های خودایمنی است. بیماری های پوستی از قبیل اگزما همه  می تواند ناشی از کمبود ویتامین D باشد. همچنین قبل از عمل جراحی و برای اطمینان از کافی بودن ایمنی فردی این تست تجویز می شود.

آماده سازی و نحوه ی انجام آزمایش:

برای انجام آزمایش نیازی به ناشتا بودن نیست فقط بعضی از داروها روی مقدار ویتامین دی بدن تاثیر میگذارند. پزشک خود را در جریان داروهایی که مصرف می کنید بگذارید ممکن است که نیاز باشد مدتی از آنها استفاده نکنید.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
آزمایش تیروئید و طرح 5 سوال درباره آن

مقدار این ماده را در خون می سنجند پس نیاز به نمونه خون است که این کار در آزمایشگاه ها و توسط تکنسین آزمایشگاه انجام می گیرد. همچنین افراد ما برای کسانی که توانایی یا وقت حضور در آزمایشگاه ها را ندارند این امکان را فراهم کرده است که این نمونه گیری در منزل یا محل کار شما انجام بگیرد و نتایج به صورت آنلاین در سایت قرار داده شود و یا در صورت نیاز، برای شما ارسال گردد.

-مقدار طبیعی ویتامین D در بدن چقدر است؟

آزمایشگاه های مختلف از کیت ها و وسایل آزمایشگاهی متفاوتی استفاده می کنند همین سبب می شه که مقدار نرمال آن متفاوت باشد ولی به طور کلی :

ویتامین D

کمبود ویتامین D می تواند ناشی از جیره غذایی ناکافی، عدم تماس کافی با نور خورشید، سندرم های سوء جب، اختلالات کبدی یا کلیوی می باشد.

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

دکتر حامد صادقیان

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است، در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم... از خداوند منان روح و جسمی سالم را برای شما عزیزان طلب می نمایم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا