متفرقه

ابدومینوپلاستی و انواع آن

جراحی زیبایی شکم که تحت عنوان ابدومینوپلاستینیز شناخته می‌شود، یک عمل جراحی زیبایی است که برای لاغری و سفت‌تر کردن شکم انجام می‌شود. هدف از جراحی ابدومینوپلاستی سفت کردن عضلات شکمی است که شل و کشیده شده و با رژیم غذایی و ورزش بهبود نمی‌یابد. این جراحی گزینه‌ بسیار عالی برای بیمارانی است که به خصوص پس از از کاهش وزن شدید یا بارداری شکم برآمده با پوست شل و اضافی دارند. اگر لیپوساکشن با ابدومینوپلاستی ترکیب شود، می‌توان با اصلاح خطوط کانتور این ناحیه، شکمی لاغرتر و تخت را ایجاد کرد.

انواع ابدومینوپلاستی

جراحی زیبایی شکم شامل دو نوع است:

ابدومینوپلاستی کامل

این نوع جراحی به عنوان یک عمل سرپایی برای اکثر بیماران انجام می‌شود. دوره بهبودی آن حدوداً دو هفته است. کسانی که در وضعیت جسمانی خوبی قبل از عمل جراحی به سر می‌برند، معمولاً با سرعت بیشتری بهبود می‌یابند.

ابدومینوپلاستی جزئی

در این روش، برش‌های جراحی کوچک‌تر است، زیرا مقدار پوست شل‌ شده که باید برداشته شود، بیشتر از چربی اضافی شکم است. این نوع عمل جراحی ممکن است به صورت سرپایی انجام شود و مدت زمان بهبودی آن کوتاه‌تر است. در جراحی زیبایی شکم لازم است یک برش افقی در سراسر زیر شکم و اطراف ناف ایجاد شود. از طریق این برش، عضلات ضعیف شکم ترمیم و بخیه می‌شود و در عین حال چربی، بافت و پوست اضافی نیز از شکم خارج می‌شود. سپس برش‌ها با استفاده از بخیه، چسب پوست و یا کلیپ‌های مخصوص بسته می‌شود. برای رسیدن به بهترین نتایج معمولاً لیپوساکشن همراه با ابدومینوپلاستی انجام می‌شود.

چه افرادی متقاضی مناسبی برای جراحی زیبایی شکم هستند؟

بارداری، کاهش وزن شدید و پیری می‌تواند به از دست دادن خاصیت ارتجاعی ماهیچه‌های شکم کمک کند. متقاضی مناسب برای ابدومینوپلاستی باید یک یا چندین شرایط و ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • افتادگی پوست اضافی شکم
 • عضلات شکم که جدا شده و ضعیف شده‌اند.
 • بافت چربی اضافی که در شکم متمرکز شده است.
 • داشتن وزن مناسب
 • برخورداری از سلامت کلی
 • عدم قصد بارداری در آینده

مراحل جراحی زیبایی شکم

جراحی زیبایی شکم معمولاً تحت بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. اگر چه این یک عمل سرپایی است، اما می‌تواند بین ۲ تا ۴ ساعت طول بکشد و یپس از آن لازم است یک دوست یا عضوی از خانواده شما را به خانه برده و در کنارتان بماند. جراح ممکن است بسته به میزان اصلاح مورد نیاز با ایجاد یک برش افقی که از مفصل ران به لگن در سراسر پایین شکم امتداد دارد و یا با یک برش کوتاه‌تر، کار خود را آغاز کند. برش کوتاه‌تر معمولاً برای برداشتن چربی و پوست اضافه‌ای که محدود به منطقه زیر ناف باشد، در نظر گرفته می‌شود. صرف نظر از نوع برش مورد نیاز، جراح برای داشتن حداکثر آزادی عمل، برش را تا حد ممکن در قسمت پایین شکم ایجاد می‌کند. در اغلب موارد، اسکارهای شکم را می‌توان به راحتی در لباس زیر پنهان کرد.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
آزمایش های مختلف به چه مقدار ناشتایی نیاز دارند؟

پس از ایجاد  برش، جراح با روش‌های جراحی، عضلات سست و یا ضعیف شده شکم را سفت و محکم می‌سازد. اگر لازم باشد، ممکن است به طور انتخابی، رسوبات چربی‌های اضافی را با استفاده از لیپوساکشن از بین ببرد. جراح همچنین پوست اضافی را برداشته و آن را در سراسر شکم جمع می‌کند تا کانتور صاف در شکم ایجاد کند. جراح در صورت لزوم قسمت ناف را نیز تغییر شکل خواهد داد. در نهایت، جراح پس از بستن برش‌ها، از روش درناژ برای کاهش تورم اضافی و ناخوشایند شکم استفاده می‌کند.

قبل از جراحی زیبایی شکم چه کارهایی لازم است؟

برای آمادگی جهت ابدومینوپلاستی جراح ممکن است:

 • شما را ملزم به حفظ وزن پایدار برای حداقل سه ماه قبل از عمل می‌کند.
 • اگر سیگار می‌کشید، به شما توصیه می‌کند مصرف سیگار را قبل از عمل و طی دوره بهبودی ترک کنید.
 • جراح توقف مصرف برخی داروها و داروهایی مانند آسپرین و دیگر رقیق کننده‌های خون را به شما توصیه می‌کند.

بهتر است برای بازیابی و بهبودی خود به عنوان بخشی از فرایند آماده‌سازی قبل از جراحی، برنامه‌ریزی کنید. شما پس از عمل برای رفتن به خانه نیاز به فردی همراه خواهید داشت تا برای چند روز اول در انجام فعالیت‌های روزانه به شما کمک کند.

دوره بهبودی و نقاهت پس از جراحی زیبایی شکم

بسته به میزان مداخله انجام شده، انتظار می‌رود یک یا دو روز در بیمارستان بستری شوید. بروز درد و تورم برای چند روز اول، امری عادی است و می‌توان با داروهای مسکن آن را کنترل کرد.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
آزمایش مدفوع و پاسخ به پرسش هایی پیرامون آن

بسیاری از بیماران پس از حدود شش هفته قادرند به فعالیت‌های معمول خود و یا ورزش بازگردند. بیماران باید از گن و یا دیگر لباس‌های فشرده سازی مخصوص به مدت دو تا سه ماه بعد از جراحی استفاده کنند. نتایج این جراحی به تدریج و با کاهش تورم، نمایان خواهد شد. اسکارهای جراحی پس از چند ماه کمرنگ‌تر خواهد شد و شما کم کم می‌توانید از مشاهده شکم صاف و خوش‌فرم خود لذت ببرید. با حفظ یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می‌توانید این نتایج را حفظ کنید.

خطرات و نتایج ابدومینوپلاستی

خوشبختانه، بروز عوارض عمل زیبایی شکم پس از این جراحی نادر است. شایع‌ترین مشکلات بعد از جراحی، عفونت و تشکیل اسکار می‌باشد. هر عارضه جانبی، اگر تحت شناسایی و درمان زود هنگام قرار گیرد، می‌تواند با موفقیت کنترل و درمان گردد. برای جلوگیری از عوارض بعدی جراحی، تمام نکات و دستورالعمل‌های قبل و بعد از عمل را که جراح به شما توصیه می‌کند، به دقت رعایت کنید.

تشکیل اسکار (جای زخم) در تمام انواع جراحی امری اجتنابناپذیر است، اما جراحان ماهر ما برای به حداقل رساندن اسکار (جای زخم)، هر گونه تلاش و اقدام لازم را انجام می‌دهند. اگر اسکار بعد از جراحی، چشمگیر و قابل توجه باشد، ممکن است جراحی اصلاح اسکار در آینده در نظر گرفته شود.

دوام نتایج ابدومینوپلاستی

برای بسیاری از بیماران ما، نتایج به دست آمده از ابدمینپلاستی دائمی هستند؛ اما بارداری‌ در آینده و یا افزایش وزن قابل توجه، به احتمال زیاد موجب بروز مجدد ترک‌های پوست خواهد شد.

جراحی‌های مکمل ابدومینپلاستی

اگر چه جراحی زیبایی شکم به نوبه خود یک عمل زیبایی بسیار عالی است، اما بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند آن را همراه با سایر عمل‌های جراحی انجام دهد تا نتایج مورد نظر خود را بدست آورند. محبوب‌ترین عمل‌های زیبایی مکمل عبارتند از:

 • بزرگ کردن سینه
 • لیفت سینه
 • لیپوماتیک و سایر اشکال لیپوساکشن

سوالات رایج

چرا نمی‌توانم با رژیم غذایی و ورزش شکم خود را تخت کنم؟

بسیاری از مردم می‌توانند زیبایی و تناسب اندام خود از جمله شکم را با استفاده از رژیم غذایی و ورزش با موفقیت بهبود ‌بخشند. با این حال، این رویکرد برای همه به ویژه کسانی که علاوه بر چربی‌های ناخواسته و عضلات ضعیف شکم، پوست شل ‌شده نیز دارند، مؤثر نیست. عمل جراحی به طور کلی تنها گزینه برای کاهش افتادگی پوست شکم است. با گذشت زمان و کشش پوست در دوران بارداری و یا افزایش وزن شدید، پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و پس از کاهش وزن، توانایی آن برای “برگشتن به وضعیت قبل” کاهش می‌یابد. بنابراین، اگر چه ورزش کردن می‌تواند چربی و شل شدگی عضلات را کاهش ‌دهد، اما برای حذف پوست اضافی شکم کافی نیست.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی چیست؟

آیا برای انجام جراحی زیبایی شکم، باید وزن خاصی داشته باشم؟

اگر چه هیچ وزن مناسبی برای انجام عمل جراحی شکم وجود ندارد، اما جراحان ما به بیماران خاطر نشان می‌کنند که جراحی زیبایی شکم یک عمل جراحی کاهش وزن نیست و مردان و زنانی که به طور قابل توجهی اضافه وزن دارند، به احتمال زیاد متقاضیان مناسبی برای این جراحی نیستند. در واقع این جراحی برای افرادی در نظر گرفته شده که در محدوده وزن سالم هستند، اما از ظاهر شکم خود و عدم تناسب آن با بقیه بدن ناراضی هستند. در طول مشاوره، جراح با دقت شرایط و وضعیت شما را ارزیابی می‌کند و تشخیص می‌دهد که آیا این جراحی بهترین انتخاب برای شماست یا باید گزینه دیگری را در نظر بگیرید.

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

ابدومینوپلاستی

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

 

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

نمایش بیشتر

دکتر حامد صادقیان

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است، در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم... از خداوند منان روح و جسمی سالم را برای شما عزیزان طلب می نمایم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − هشت =

دکمه بازگشت به بالا