بیماری ها

عفونت های کشنده ریه را بشناسید!

یکی از خطرناک‌ترین عفونت‌ها در بدن، در ریه رخ می‌دهد و می‌تواند به عاملی بسیار خطرناک تبدیل شده و باعث مرگ انسان شود. به همین دلیل باید مراقبت از ریه و جلوگیری از بروز این نوع عفونت‌ها را بشناسید.
براساس آمارهای جهانی، عفونت‌های ریوی یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در دنیا است و همه ساله باعث مرگ میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا می‌شود. عفونت‌های ریوی انواع فراوان دارند و از جمله علل ابتلای افراد به آن، می‌توان استعمال دخانیات، ورود عوامل عفونی به بدن و نیز عوامل ژنتیکی را نام برد.

ریه، یکی از مهم‌ترین اعضای بدن است که مسئول ورود اکسیژن به بدن و خارج کردن دی اکسید کربن است. این عضو از هزاران کیسه هوایی کوچک تشکیل شده است که با انقباض و انبساط، هوا را به درون بدن کشانده و پس از دریافت اکسیژن، دی اکسید کربن را از بدن خارج می‌کند.

 

عفونت‌های ریوی انواع مختلفی دارند که از جمله آنها می‌توان موارد زیر را نام برد:

آسم: به التهاب مسیرهای هوایی گفته می‌شود که در اثر آن فرد دچار تنگی نفس، خس‌خس سینه و ناتوانی در تنفس می‌شود. این بیماری می‌تواند در اثر آلرژی یا عفونت به وجود بیاید و لازم است فرد بیمار حتماً تحت نظارت پزشک متخصص قرار بگیرد.

بیماری انسدادی مزمن ریوی(COPD): نوعی بیماری ریوی است که در اثر ناتوانی در بازدم رخ می‌دهد و در اثر آن، فرد دچار اشکال در تنفس و بیماری‌های مربوطه می‌شود.

برونشیت مزمن: این بیماری هم جزو بیماری‌های انسدادی مزمن دسته‌بندی می‌شود و در اثر آن، فرد دچار سرفه مزمن و سخت درمان می‌شود.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
ویروس سرماخوردگی؛ علائم، علل و راه‌های درمان

آمفیزم: به نوعی بیماری گفته می‌شود که در اثر آن بیمار دچار ناتوانی در بازدم می‌شود. این بیماری معمولاً در اثر آسیب به ریه به وجود می‌آید.

برونشیت حاد: نوعی عفونت است که راه‌های هوایی بدن را مسدود می‌کند و معمولاً ازطریق ورود یک ویروس به بدن ایجاد می‌شود.

پنومونی: به عفونت کیسه‌های هوایی گفته می‌شود که معمولاً در اثر ورود باکتری به بدن رخ می‌دهد و منجر به سرفه‌های شدید و خشک در فرد می‌شود.

سل: به نوعی پنومونمی تدریجی و پیش‌رونده ناشی از باکتری Mycobacterium tuberculosis گفته می‌شود که می‌تواند حتی منجربه مرگ بیمار در صورت مقاومت دارویی شود.

ادم ریوی: به نشست مایع از عروق خونی اطراف ریه به کیسه‌های هوایی گفته می‌شود که می‌تواند مانع از عملکرد ریه در دم و بازدم هوا شود.

سرطان ریه: این بیماری اشکال مختلفی دارد و می‌تواند در هر قسمتی از ریه رخ دهد؛ اما بیشتر اوقات در نزدیکی کیسه‌های هوایی بروز می‌کند و در صورت درمان نشدن به موقع، باعث مرگ بیمار در بازه زمانی اندک می‌شود. از جمله سایر بیماری‌های ریوی می‌توان چاقی و وارد آمدن فشار به ریه و ناتوانی در دم و بازدم را نام برد. فشارخون ریوی ناشی از بالارفتن فشارخون در شریان ریوی هم یکی دیگر از بیماری‌ها است که منجر به تنگی نفس و درد قفسه سینه می‌شود.
آمبولی ریوی نیز به ایجاد لخته خونی در وریدها گفته می‌شود که می‌تواند وارد قلب یا ریه شود و باعث تنگی نفس، پایین آمدن سطح اکسیژن و حتی بروز ایست قلبی و تنفسی شود. کارشناسان برای جلوگیری از بروز این بیماری‌های مرگبار، در وهله اول توصیه می‌کنند افراد از استعمال دخانیات پرهیز کنند. همچنین از رفت و آمد در محیط‌های آلوده به مدت زیاد خودداری کنند. تغذیه سالم حاوی انواع مواد مغذی و میوه و سبزیجات تازه داشته باشند و در صورت ابتلا به بیماری‌های عفونی به ویژه آنفلوآنزا یا ذات‌الریه، سریعاً به متخصص مراجعه کنند و مراقبت‌های درمانی و مصرف داروها را به دقت انجام دهند تا بیماری حالت مزمن به خود نگیرد. شناسایی زودهنگام در بیماری‌های عفونی ریوی می‌تواند منجربه نجات بیمار و جلوگیری از آسیب شدید ریوی شود. به دلیل اینکه بقای یک انسان به تنفس او وابسته است، آسیب دیدن ریه‌ها می‌تواند خطری جدی برای زندگی فرد باشد و هرگز نباید بیماری‌های ریوی را نادیده گرفت. تشخیص بیماری‌های ریوی معمولاً با معاینات بالینی، انجام آزمایش‌های خونی و عکس‌برداری از ریه، تست تنفس، تست آلرژی و مشاهده علائم و بررسی سابقه خانوادگی بیمار انجام می‌شود.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
خطرات کمبود کلسیم در بدن

 

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

 

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

دکتر حامد صادقیان

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است، در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم... از خداوند منان روح و جسمی سالم را برای شما عزیزان طلب می نمایم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا