بیماری ها

بهترین دم‌نوش‌ها برای درمان سرماخوردگی

یکی از بهترین گزینه‌هایی که برای درمان این بیماری پیشنهاد می‌شود، استفاده از برخی دم‌نوش‌های گیاهی است که خواص دارویی آن‌ها می‌تواند علائم سرما خوردگی را کاهش دهد. پس در پاسخ به اینکه چه چیزی برای این بیماری خوب است، می‌توان دم‌نوش‌های گیاهی را یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها دانست. در این جا برخی از بهترین دم‌نوش‌هایی که می‌توان برای درمان سرماخوردگی در نظر گرفت را معرفی کرده‌ایم:

دم‌نوش اکیناسه

یکی از عصاره‌های گیاهی که برای درمان و تسکین علائم این بیماری مصرف می‌شود، عصاره گیاهی اکیناسه است. اجزای موجود در این عصاره گیاهی می‌تواند به حمایت سیستم ایمنی بدن کمک کند.

دم‌نوش نعناع

نعنا یکی دیگر از دم‌نوش‌های بسیار مفیدی است که می‌توان از آن برای درمان این بیماری، کاهش گرفتگی و احتقان بینی و پاک‌سازی راه‌های هوایی درگیر شده استفاده کرد. می‌توان از عسل نیز به همراه آن استفاده کرد. چای نعناع تند یا نعناع فلفلی می‌تواند درد، التهاب و بدن درد را نیز کاهش دهد. خواص ضدمیکروبی و ضدویروسی این ترکیب در بسیاری از منابع تایید شده است.

دم‌نوش آب گرم، لیمو و عسل

لیمو حاوی مقادیر بالایی ویتامین سی بوده که برای درمان این بیماری بسیار مفید است. آب گرم نیز می‌تواند به التیام مجاری تنفسی و نرم شدن گلو کمک کند. عسل نیز یک ترکیب دارویی بسیار قوی طبیعی است که در طب سنتی از آن استفاده می‌شود. ترکیب لیمو، آب گرم و عسل یکی از بهترین دم‌نوش‌هایی است که می‌توان از آن برای درمان سرما خوردگی استفاده کرد. این دم‌نوش جز مواردی است که اگر از هرکسی بپرسید چی بخورم سرماخوردگیم خوب بشه، این دم‌نوش را پیشنهاد می‌کنند.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
علائم فشار خون بالا دربارداری و خطرات آن

دم‌نوش بابونه

گل‌های بابونه برای کمک به خواب بهتر در این بیماری بسیار مفید است. گیاهان بابونه دارای فلاونوئیدهایی در گلبرگ‌هایشان هستند که آثار آرامش بخشی در بیمار دارد. دم‌نوش بابونه دارای خواص ضدالتهابی است و می‌تواند مزایای زیادی برای کاهش علائم این بیماری داشته باشد. از دم‌نوش بابونه می‌توان برای درمان تنگی نفس در این بیماری نیز استفاده کرد.

دم‌نوش زنجبیل

اگر گلودرد دارید یا از گرفتگی گلو در سرما خوردگی رنج می‌برید، چای زنجبیل می‌تواند برای تسکین بسیار موثر باشد. این دم‌نوش همچنین می‌تواند به رفع حالت تهوع و رفع گرفتگی سینوس‌ها و احتقان بینی نیز کمک کند. در کل دم‌نوش زنجبیل می‌تواند علائم سرماخوردگی را تسکین دهد.

دم‌نوش چای سبز

یکی از بهترین دم‌نوش‌های گرمی که می‌توان خواص بسیار زیادی را از آن به دست آورد، چای سبز است. این چای می‌تواند به دلیل سطح بالای آنتی‌اکسیدانی که دارد، به ازبین‌بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها کمک کرده و احتقان بینی، سرفه‌های شدید و گرفتگی گلو را کاهش دهد. پس اگر کسی از شما پرسید موقع سرماخوردگی چی بخوریم، می‌توان دم‌نوش چای سبز را پیشنهاد داد.

 

داروی سرماخوردگی

در ادامه به برخی از داروهای درمانی این ویروس اشاره می کنیم:

داروهای ضد احتقان بینی:

داروهای ضد احتقان بینی به برطرف‌کردن گرفتگی بینی کمک می‌کنند. این داروها با باریک کردن رگ‌های خونی در پوشش بینی عمل می‌کنند. در نتیجه بافت متورم منقبض می‌شود و تولید مخاط کاهش پیدا می‌کند. در این شرایط هوا می‌تواند راحت‌تر از بینی عبور کند.

این داروها همچنین می‌توانند به برطرف‌کردن آبریزش از عقب بینی کمک کنند.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
کلامیدیا چیست؟

داروهای ضد احتقان بینی به‌صورت قرص، اسپری بینی و قطره مایع موجود هستند. این داروها برای کودکان ۳ سال یا کمتر توصیه نمی‌شوند.

مواد موثره استفاده شده در داروهای بدون نیاز به نسخه (OTC) ضد احتقان بینی عبارت‌اند از:

 • اکسی متازولین بینی (Afrin)
 • فنیل افرین بینی (نئو سینفرین)
 • فنیل افرین خوراکی (Sudafed PE)
 • سودوافدرین (Sudafed)

داروهای ضد سرفه:

در حقیقت سرفه با دفع میکروب‌ها، هوا و مخاط ناخواسته، از بدن محافظت می‌کند. بااین‌حال، گاهی میل به سرفه یک عکس‌العمل غیرارادی است و این عکس‌العمل در زمانی که ضروری نیست تحریک می‌شود.

اگر سرفه در زندگی روزمره یا خوابتان اختلال ایجاد کرده، داروهای ضد سرفه می‌توانند به شما کمک کنند. به همین دلیل است که برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که اغلب قبل از خواب، از داروهای ضد سرفه استفاده کنید. این داروها با مسدودکردن محرک عصبی ای که باعث بروز سرفه می‌شود عمل می‌کنند و می‌توانند به تسکین کوتاه‌مدت سرفه کمک کنند. رایج‌ترین داروی ضد سرفه دکسترومتورفان است. دکسترومتورفان ماده موثره در داروهایی نظیر این موارد است:

 1. تریامینیک برای سرما خوردگی و سرفه
 2. روبیتوسین برای سرفه و احتقان قفسه سینه
 3. داروی Vicks 44 برای سرفه و سرماخوردگی

این داروها همچنین در درمان سرفه بعد از این بیماری نیز موثرند.

اکسپکتورانت:

داروهای اکسپکتورانت به رقیق و شل شدن مخاط کمک می‌کنند تا بتوانید راحت‌تر آن را با سرفه از بدن خارج کنید.

ماده موثره در داروهای اکسپکتورانت مخصوص سرفه، گایافنزین است. این ماده در داروهای موسینکس (Mucinex) و روبیتوسین (Robitussin) مخصوص سرفه و احتقان قفسه سینه یافت می‌شود.

 

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

آنتی‌هیستامین‌ها:

آنتی‌هیستامین‌ها آزاد شدن هیستامین را مسدود می‌کنند. هیستامین یک ماده طبیعی است که وقتی در معرض آلرژن‌ها قرار می‌گیریم، بدن آن را آزاد می‌کند. آنتی‌هیستامین‌ها می‌توانند به تسکین برخی از علائم مربوط به ترشح هیستامین در بدن کمک کنند. برخی از این علائم شامل موارد زیر هستند:

 • عطسه
 • خارش گوش و چشم
 • آبریزش چشم
 • سرفه
 • ترشحات بینی
مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
درد در پهلوی چپ نشانه چیست؟

مواد موثره در آنتی‌هیستامین‌ها عبارت‌اند از:

 1. برم فنیرامین (Dimetapp)
 2. کلرفنیرامین (Sudafed Plus)
 3. دیفن هیدرامین (بنادریل)
 4. دوکسیلامین که یکی از سه ماده فعال در نایکوئیل (Nyquil) است.

مواردی که در بالا ذکر شدند، آنتی‌هیستامین‌های نسل اول محسوب می‌شوند که ممکن است باعث خواب‌آلودگی شوند. به همین دلیل، این آنتی‌هیستامین‌ها اغلب فقط برای استفاده در شب تجویز می‌شوند.

آنتی‌هیستامین‌های نسل دوم که باعث خواب‌آلودگی نمی‌شوند عبارت‌اند از:

 • ستیریزین (زایرتک)
 • فکسوفنادین (آلگرا)
 • لوراتادین (کلاریتین)

مسکن‌ها:

مسکن‌ها به کاهش انواع مختلف درد ناشی از این بیماری کمک می‌کنند، همچون:

 • دردهای عضلانی
 • سردرد
 • گلودرد
 • گوش درد

مسکن‌های رایج عبارت‌اند از:

 • استامینوفن (تایلنول)
 • ایبوپروفن (ادویل، موترین)
 • ناپروکسن (Aleve)

در صورت سرماخوردگی باید چه غذاهایی بخوریم؟

آیا می‌دانید غذاهای تقویتی برای سرماخوردگی چی بخوریم؟ چه چیزهایی برای سرماخوردگی خوب است؟

داشتن رژیم غذایی غنی می‌تواند باعث کاهش هرچه سریع‌تر علائم گردد. در نظر داشتن غذا برای سرماخوردگی می‌تواند به‌عنوان یکی از گزینه‌های مفید درمانی در نظر گرفته شود. غذاهای مفید برای سرماخوردگی که در زیر به آن‌ها اشاره شده است، می‌توانند در بهبودی سرماخوردگی به شما کمک کنند:

 

مواد غذایی و خوراکی‌های مفید فواید آن برای درمان این بیماری
بستنی‌میوه‌ای بهبود خشکی و درد گلو

رفع گرفتگی بینی

هیدراته نگه‌داشتن بدن

سوپ مرغ هیدراته نگه‌داشتن بدن

تقویت بدن

افزایش انرژی بدن

آب سبزیجات تقویت سیستم ایمنی بدن

افزایش آنتی‌اکسیدان بدن

سیر تقویت سیستم ایمنی بدن

رفع گرفتگی بینی

زنجبیل رفع حالت تهوع و دل‌درد

کاهش التهاب مجاری تنفسی

چای داغ افزایش آنتی‌اکسیدان بدن

رفع گرفتگی بینی

 

 

 

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

 

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

دکتر حامد صادقیان

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است، در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم... از خداوند منان روح و جسمی سالم را برای شما عزیزان طلب می نمایم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 1 =

دکمه بازگشت به بالا