آزمایش خون

آزمایش چکاب کامل در خانم ها

آزمایش چکاپ خانم ها در دوره های زمانی مشخص در طول زندگی و دهه های مختلف می توانند تا حد زیادی از ابتلا به بیماری‌های مختلف پیشگیری کرده و تا حدود زیادی سلامتی بدن افراد را ایجاد نماید و باعث طول عمر بسیار مناسبی در افراد گردد. در صورتی که موضوع چکاپ خانم ها و انجام آزمایش خون در دوره‌های زمانی مشخص به صورت جدی در نظر گرفته شود تا حدود زیادی مشکلات سلامتی و انواع مختلف بیماری ها که در اواخر عمر سراغ خانم ها می آید حل شده و چاره ای بسیار مناسبی برای آنها اندیشیده می شود.

با توجه به این موضوع قصد داریم تا در این مقاله به بررسی و معرفی انواع مختلف چکاپ خانم ها که لازم است در دهه های مختلف زندگی شان انجام شود بپردازید. پس درصورتی که شما می خواهید در مورد این موضوعات اطلاعات مناسبی کسب کنید با ما در ادامه این مقاله همراه بوده و مطالب ارائه شده در این مقاله را تا انتها با دقت مطالعه کنید:

آزمایش چکاپ خانم ها در دهه بیست سالگی

به گفته بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران علم پزشکی هدف از انجام چکاپ خانم ها این است که سلامتی بدن فرد تشخیص داده شده و تثبیت گردد. همچنین در این راه اینکه چگونه از مشکلات سلامتی مانند فشار خون و دیابت پیشگیری کنیم چه کار هایی را در این زمینه برای بهبود عادت غذایی و یا داشتن ورزش منظم و داشتن خواب کافی انجام دهیم، نیز در ایجاد سلامتی بسیار تاثیر گذار می باشد.

یکی از آزمایشات بسیار ضروری برای چکاپ خانم ها که باید توجه ویژه داشته باشیم آزمایش فیزیکی سالانه می باشد. اکثر شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بیمه آزمایشات روزمره را تحت پوشش خود قرار می‌دهند که از طریق آنها با انجام چکاپ خانم ها می توان عدد کلسترول و فشارخون فرد مورد نظر را اندازه گیری نمود. آزمایش خون سی بی سی cbc برای مشخص نمودن میزان کم خونی و کمبود سلول های قرمز در بدن یک فرد انجام می شود. همچنین آزمایش کلسترول و گلوکز نیز به صورت ناشتا انجام می گردد و برای بررسی وجود بیماری دیابت و یا پیشگیری  علائم دیابت انجام می پذیرد که معمولا در افرادی که افزایش وزن شدید دارند لازم است تا چکاپ خانم‌ ها انجام شود.

همچنین در چکاب خانم ها برای آزمایش های فیزیکی سالانه معایناتی که از قسمتهای مختلف بدن مانند چشم، گوش، ریه، قلب، غده های لنفاوی، شکم و غیره نیز انجام می گردد و در صورت بروز هرگونه مشکل نسبت به برطرف کردن آنها اقدام می شود. همچنین مواردی مانند وزن، قد، سن و سابقه بیماری های مختلفی که خود فرد و یا خانواده فرد دارد نیز توسط پزشک به صورت کامل ثبت می گردد.

 

انجام بروزرسانی واکسیناسیون از طریق چکاپ خانم ها

با توجه به اعلامیه ای که وزارت بهداشت و درمان عرضه نموده است، سطح ایمنی که در بدن افراد از طریق واکسن هایی که در دوران کودکی که به بدن ها زده شده است تا حدود زیادی از بین رفته و لازم است تا دوباره واکسن‌های مورد نظر به بدن فرد برای جلوگیری از بیماری هایی مانند دیفتری، کزاز و سیاه سرفه تزریق گردد.

در صورتی که شما یک فرد هستید که بعد از سال ۱۹۸۰ به دنیا آمده اید و در کودکی خود نیز به آبله مرغان دچار نشده اید حتما باید واکسن آبله مرغان را به بدن خود تزریق نمایید. همچنین واکسن ام ام آر نیز برای جلوگیری از بیماری هایی مانند سرخک، سرخجه و اوریون ضروری می باشد.

در صورتی که یک فرد بعد از سال ۱۹۵۶ به دنیا آمده باشد حتما باید این واکسن را به بدن خود بزند. همچنین یک واکسن بسیار مفید نیز به نام اچ پی وی HPV وجود دارد که جهت جلوگیری از به وجود آمدن زگیل تناسلی در افراد به بدن آنها تزریق می گردد. همچنین واکسن در خانم ها برای جلوگیری از بوجود آمدن سرطان دهانه رحم نیز بسیار مفید می باشد. در صورتی که یک خانم کمتر از ۲۷ سال سن داشته باشد حتما باید این واکسن را به بدن خود تزریق کرده و همچنین نسبت به انجام چکاپ خانم ها نیز اقدام نماید.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
آزمایش چکاپ شامل چه آزمایشاتی است؟

آزمایش چکاپ خانم ها و انجام آزمایش پاپ اسمیر

یکی دیگر از مواردی که در زمینه چکاپ خانم ها در دهه بیست سالگی باید انجام شود انجام تست پاپ اسمیر می باشد که در طی این تست از اصل اول های دهانه رحم نمونه برداری شده و در نتیجه هر گونه ناهنجاری که باعث به وجود آمدن سرطان دهانه رحم شود در فرد تشخیص داده می شود.

اثرات بیماری برای درمان فرد اقدام می گردد. جهت انجام چکاپ خانم ها و انجام این چکاپ خانم ها باید در زمان شروع فعالیت جنسی خود و یا در آغاز دهه بیست سالگی اقدام نمایند.

در صورتی که جواب تست مثبت بود باید هر سال یک بار و در صورت منفی بودن نیز هر ۳ سال یکبار این آزمایش را تکرار نمایند. همچنین چکاپ خانم ها که در سن ۲۰ سالگی باید با آن اقدام گردد این آزمایشات جهت وجود بیماری مقاربتی و ایدز نیز در نظر گرفته می شود.

با توجه به اینکه بزرگسالان در این سنین در طی رفتارهای جنسی پرخطر قرار می‌گیرند و در صورتی که یک خانم بیش از یک شریک جنسی داشته باشد ممکن است انواع مختلف بیماری‌ها مانند گنور، ایدز و یا کالا میدیا در بدن او به وجود بیاید و با توجه به این موضوع لازم است تا چکاپ خانم ها به صورت کامل انجام شده و از ابتلا به این بیماری ها اطلاع پیدا کرد. در صورت مبتلا بودن نسبت به درمان آنها اقدام شود.

از دیگر تست ها و آزمایش خون و همچنین چکاپ خانم ها که در سن ۲۰ سالگی باید نسبت به انجام آن اقدام نمود تست پستان می باشداین افراد باید بدانیم که وضعیت بدن در حالت نرمال به چه شکلی است و در صورتی که هر گونه تغییر نابهنجار را در قسمت بافت پستان شان مشاهده کردند، باید برای انجام چکاپ خانم ها به پزشک معالج مراجعه کرده و آزمایشات کاملتری را انجام دهند.

آزمایش چکاپ خانمها در دهه سی سالگی

با توجه به نظر متخصصان و کارشناسان انجام چکاپ خانم ها در دهه ۳۰ از زندگیشان امری بسیار مهم و ضروری می‌باشد. چرا که خانم‌ها در این سنین تا حدود زیادی دچار حمله قلبی و سکته مغزی می‌شوند.

با توجه به همین موضوع لازم است تا از هرگونه اضافه وزن شدید و همچنین عدم تحرک دوری کرده و همچنین تا جایی که می‌توانند از استعمال دخانیات پرهیز نمایند و به انجام چکاپ خانم‌ ها نیز توجه ویژه داشته باشند.

آزمایش چکاپ خانم ها برای آزمایش سطح کلسترول

انجمن قلب کشور ایالات متحده آمریکا در زمینه کمک به خانم‌ ها توصیه می‌کند تا بعد از آنکه یک خانم به سن ۳۰ سالگی رسید حتماً آزمایش سطح کلسترول و یا همان لیپوپروتئین را به صورت ناشتا انجام دهد و افراد بسیار کمی به این توصیه عمل می‌کنند و در نتیجه توصیه می‌کنیم حتماً در سن ۳۰ سالگی و دهه ۳۰ از زندگی خود این توصیه را جدی گرفته و به انجام چکاپ خانم ها و آزمایش سطح کلسترول اقدام کنید.

لازم است تا شفاف ‌سازی شود که کلسترول یک بیماری نیست بلکه عاملی بسیار خطرناک به حساب می آید که انواع مختلف بیماری های قلبی را در بدن افراد ایجاد می نماید. با توجه به همین موضوع لازم است تا در بدن یک خانم میزان کلسترول و تری گلیسیرید به میزان نرمال باشد.

آزمایش چکاپ خانم ها و بررسی پوست

متخصصان و پزشکان صاحب نظر در علم پزشکی برای بررسی خال‌های روی بدن یک فرد چکاپ خانم‌ها را در زمینه بررسی پوست در نظر گرفته اند که برای انجام این کار احتیاج به چشم متخصص دارد.

همچنین این روش به اختصار ABCDE  نامیده می شود. که در آن متقارن بودن تغییر رنگ خونریزی تکامل قطرهای بیشتر از ۶ میلیمتر و غیره به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفته و هر گونه مشکلی در نظر گرفته می شود.

در حالت کلی خانم هایی که پوست معمولی دارند نسبت به خانم هایی که پوست تیره دارند تا حدود بسیار بیشتری در معرض  ابتلا به سرطان پوست قرار دارند. همچنین افراد  قبل از اینکه به سن ۱۸ سالگی برسند دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند و یا یکی از اعضای خانواده ایشان به بیماری سرطان پوست مبتلا می باشد تا حدود بسیار بیشتری نسبت به افراد دیگر در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار دارند. پس این افراد باید چکاپ خانم ها را بسیار جدی گرفته و از انجام آن خودداری نکنند.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
عفونت های کشنده ریه را بشناسید!

آزمایش چکاپ خانم ها و بررسی وضعیت تیروئید

یکی از مواردی که در سن ۳۰ سالگی در زمینه چکاپ خانم ها باید بررسی گردد، وضعیت تیروئید در بدن یک فرد می باشد که از طریق یک آزمایش خون به نام آزمایش  تیروئید که معمولاً بر روی هورمون تحریک کننده تیروئید انجام می شود قابل تشخیص می باشد.

در نتیجه پر کاری و یا کم کاری تیروئید تشخیص داده می شود. در صورتی که در بدن یک فرد تیروئید پرکار باشد تا حدود زیادی به بی‌خوابی و کاهش وزن دچار شده و همچنین در صورتی که تیروئید در بدن یک فرد کم کار باشد  دچار افزایش وزن شدیدی می گردد.

در صورتی که در هنگام چکاپ خانم ‌ها آزمایش تیروئید انجام گردد ، بیماری‌های دیگر از نوع خود ایمنی نیز تشخیص داده می شود. در حالت کلی پیشنهاد می گردد اگر شما علائمی مانند افزایش سطح کلسترول، عادت خواب نامنظم، تغییرات غیر قابل توضیح در روحیه و حالات روحی و یا غیر دارید حتماً به انجام چکاپ خانم ها و آزمایش خون تیروئید اقدام نمایید.

آزمایش چکاپ خانم ها و انجام آزمایش فشار خون

یکی دیگر از مواردی که در دهه سی از زندگی خانم ها در وقت چکاپ خانم ها باید انجام شود آزمایش فشار خون می باشد. در صورتی که یک فرد دارای سابقه فشارخون در خانواده خود و یا اضافه وزن شدید می باشد و همچنین به مصرف سیگار به صورت زیاد اقدام می نماید فردی است که تا حدود زیادی در خطر بیماری های قلبی و سکته مغزی قرار داشته و حتما لازم است تا فشار خون خود را کنترل نماید و با انجام چکاپ خانم ها از وضعیت آن اطمینان حاصل کند.

در صورتی که در هنگام انجام چکاپ خانم ها و آزمایش خون برای فشار خون عدد دیاستولیک روی ۱۲۰ و ۱۳۹ باشد این عدد نگران کننده می باشد و همچنین در صورتی که  عددی در بین ۸۰ تا ۸۹ باشد نشان دهنده وضعیت پیش فشارخون در افراد می باشد. همچنین طبق گزارشات و تحقیقات علمی فشار خون بالا عددی در بین ۱۴۰ روی ۹۰ تعریف شده است.

 

آزمایش چکاپ خانم ها در سن چهل سالگی

معمولاً خانم ها بعد از سن ۴۰ سالگی در معرض ابتلاء به انواع مختلف بیماری ها از قبیل بیماری‌های قلبی، پوکی استخوان، آرتریت، دیابت و همچنین فشار خون بالا می باشند. با توجه به این موضوع خاطر نشان می گردد که  چکاپ خانم ها بعد از سن ۴۰ سالگی به صورت سالانه تکرار گردد.

همچنین در صورتی که فرد مورد نظر از شیوه سالمی برای زندگی خود استفاده کرده باشد مطمئنا بسیاری از بیماری‌ها به سراغ او نخواهد آمد. موضوعی که در دهه چهل سالگی در خانم ها بسیار زیاد باید مورد توجه قرار گیرد سابقه خانوادگی آنها می باشد.

به عنوان مثال سرطان روده بزرگ موضوعی است که معمولا بعد از سن ۵۰ سالگی به سراغ افراد مختلف می آید. ولی در صورتی که یکی از اقوام نزدیک مانند پدر و مادر و خواهر و برادر فرد مورد نظر چنین مشکلی داشته باشد ممکن است ۱۰ سال زودتر این مشکل به سراغ فرد بیاید و لازم است چکاپ خانم ‌ها برای تشخیص این بیماری انجام شود.

اگر بخواهیم در این زمینه مثال دیگر بزنیم باید بگویم که اگر یک مادر در سن ۵۵ سالگی دچار سرطان روده بزرگ شود فرد مورد نظر لازم است در سن ۴۵ سالگی خانم ها برای مشخص شدن این بیماری انجام دهد.

آزمایش چکاپ خانمها برای ماموگرافی

انجمن فوق تخصصی سرطان در کشور ایالات متحده آمریکا پیشنهاد می‌کند تا نسبت به انجام چکاپ خانم ها برای ماموگرافی و سرطان سینه افراد مختلف بعد از آن که به سن ۴۰ سالگی رسیدند اقدام نمایند. همچنین در صورتی که فرد مورد نظر سابقه خانوادگی برای چنین بیماری هایی داشته باشد بهتر است تا از سنین پایین تر فرایند انجام چکاپ خانم ها برای تشخیص این بیماری ها شروع نماید.

ولی فرایند انجام غربالگری تا سن ۵۰ سالگی نیز می تواند عقب بیفتد. در صورتی که یک خانم که چیزی در حدود ۴۰ و ۵۰ سال سن داشته باشد نسبت به انجام چکاپ خانم ها و ماموگرافی اقدام نماید.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
خون در مدفوع نشانه چیست؟

در صورتی که مشکلات مربوط به سرطان سینه در این افراد وجود داشته باشد با توجه به تشخیص زود هنگام می‌توان راه درمان بسیار مناسبی برای آنها در نظر گرفت.

آزمایش چکاپ خانم ها برای انجام معاینات چشم

زمانی که یک فرد به سن ۴۰ سالگی می رسد معمولاً یکسری کاهش دید سراغ فرد می آید. همچنین در صورتی که یک فرد قبلا از عینک استفاده می‌کرده است حتما باید به پزشک مراجعه کرده و برای استفاده از عینک جداگانه برای مطالعه از پزشک متخصص خود مشورت بگیرد. همچنین افرادی که تا حال از چشم پزشک استفاده نکرده و برای تشخیص مشکلات چشم خود به پزشک مراجعه نکردند حتماً باید جامع پزشکی را انجام دهند تا در صورتی که هرگونه مشکلی در چشم‌ های آنها وجود داشته باشد تشخیص داده شود.

از جمله مهم‌ترین بیماری‌های چشمی که در این سنین متوجه حال خانم ها می شود می توان به آب مروارید، دژنراسیون ماکویا، گلوکوم و همچنین رتینوپاتی دیابتی اشاره نمود.

چکاپ خانم ها و انجام معاینات چشم معمولاً شامل مواردی مانند آزمایش فشار چشم و معاینه کامل ته چشم که معمولاً این معاینات با باز کردن مردمک چشم توسط دکتر و توجه به عصب بینایی و شبکه بیمار قابل انجام می باشد. همچنین آزمایش خواندن نمودار چشمی و تعیین میزان بینایی فرد نیز بسیار مهم می باشد.

آزمایش چکاپ خانمها برای تشخیص قند خون و دیابت

یکی دیگر از موارد بسیار مهم در فرآیند چکاپ خانم ها آزمایش قند خون و دیابت می باشد. با توجه به آمار موجود چیزی در حدود یک سوم از افراد که در سنین بزرگسالی قرار دارند چاق می باشند و با توجه به این موضوع نیز دیابت نوع دوم تا حدود زیادی متوجه بزرگسالان می باشد.

دیابت به عنوان یکی از اصلی ترین بیماری ها در زمینه سلامتی برای افراد به حساب می آید. در صورتی که یک خانم نسبت به انجام چکاپ که خانم ها در گذشته اقدام نکرده است، لازم است تا بعد از رسیدن به سن چهل سالگی این آزمایش را انجام داده و میزان قند خون خود را بسنجد.

میزان قند خون ناشتا برای بدن سالم عدد کمتر از ۱۰۰ می باشد و در صورتی که جواب آزمایش عددی بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ را نشان دهد یعنی فرد مورد نظر در مرحله پیش دیابتی قرار داشته و باید مراقبت های لازم را شروع نماید.

یکی از روشهای بسیار مناسب برای جلوگیری از این بیماری کاهش وزن می باشد که در نتیجه به بیماری فرد حدود زیادی کمک می کند. همچنین فرد مورد نظر باید در مورد عادات غذایی و رژیم غذایی خود نیز با استفاده از پزشک متخصص تغییراتی ایجاد نماید تا بتواند به زندگی سالم بازگردد.

همچنین در صورتی که قند خون فرد مورد نظر عدد بالاتر از ۱۲۶ باشد فرد مبتلا به دیابت بوده و این بیماری بیماری بسیار حاد و مزمن به حساب آمده که ممکن است تا آخر عمر همراه فرد باشد.

همچنین برای این که یک فرد بخواهد آزمایش مربوط به قند خون و دیابت را به صورت دقیق تر انجام دهد باید آزمایش هموگلوبین HBAIC را انجام دهد این آزمایش، آزمایش پروتئینی در خون می باشد که در حضور قند تغییرات بسیار زیادی ایجاد می نماید. می‌توان میزان سطح گلوکز خون را برای یک دوره و بازه زمانی مشخص کننده یک بازی چهار ماهه معلوم نماید.

آزمایش چکاپ خانم ها برای تشخیص سرطان راست روده

یکی دیگر از آزمایشات بسیار مهم در چکاپ خانم‌ ها آزمایش تشخیص سرطان راست روده می باشد. این آزمایش، آزمایشی موضعی برای تشخیص خون مخفی در مدفوع می باشد که نشان دهنده وجود این بیماری است. در حالت کلی وجود خون در مدفوع به عنوان اولین نشانه وجود سرطان روده بزرگ به حساب می آید که با انجام آزمایش های بیشتر تا حدود بسیار بیشتری قابل تشخیص می باشد.

 

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

 

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

دکتر حامد صادقیان

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است، در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم... از خداوند منان روح و جسمی سالم را برای شما عزیزان طلب می نمایم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + هشت =

دکمه بازگشت به بالا