آزمایشات غربالگری

تست عملکرد کبد چیست؟

تست عملکرد کبد شامل آزمایش خون است که برای کمک به تشخیص و نظارت بر بیماری کبد یا آسیب کبدی استفاده می‌شود.

بعضی از آزمایش‌های تست عملکرد کبد، عملکرد عادی کبد برای تولید پروتئین و پاکسازی بیلی روبین را اندازه گیری می‌کنند. سایر تست‌های عملکرد کبد آنزیم‌های کبدی را اندازه می‌گیرند که از سلول‌های کبدی در پاسخ به آسیب یا بیماری منتشر می‌شوند.

تست عملکرد کبد چیست

تست‌های عملکرد کبدی گروهی از آزمایش‌ها را شامل می‌شود که برای تشخیص، ارزیابی و کنترل بیماری‌های کبدی به کار می‌روند. کبد یکی از بزرگ‌ترین ارگان‌های بدن است که در قسمت سمت راست بالای ناحیه شکمی در پشت آخرین دنده قرار گرفته است. کار کبد، متابولیزه کردن و سم‌زدایی داروها و موادی است که برای بدن مضر هستند. همچنین کبد محل تولید فاکتورهای انعقاد خون، پروتئین‌ها و آنزیم‌ها، تنظیم هورمون‌ها و محل ذخیره ویتامین‌ها و مواد معدنی است.

نتایج غیر طبیعی تست عملکرد کبد همیشه نشان دهنده بیماری کبدی نیست. دکتر شما می‌تواند نتایج را برای شما تفسیر کند. با انجام تست عملکرد کبد شما می‌توانید از سلامت کبد خود با اندازه گیری سطح پروتئین، آنزیم‌های کبدی و بیلی روبین در خون مطمئن شوید.

موارد انجام تست عملکرد کبد

تست عملکرد کبد در موارد زیر توصیه می‌شود:

 • برای بررسی آسیب‌های عفونت‌های کبدی، مانند هپاتیت B و هپاتیت C
 • برای نظارت بر عوارض جانبی برخی از داروهایی که بر عملکرد کبد تأثیر می‌گذارد
 • اگر شما در حال حاضر بیماری کبدی دارید، برای نظارت بر بیماری و بررسی روند درمان بیماری می‌توانید از این تست عملکرد کبد کمک بگیرید
 • اگر در معرض علائم اختلال کبدی هستید
 • اگر شرایط خاصی از قبیل تری گلیسیرید بالا،دیابت، فشار خون بالا یا کم خونی هستید
 • اگر الکل مصرف می‌کنید
 • اگر بیماری صفراوی دارید

انواع تست عملکرد کبد

تست‌های عملکرد کبدی، آنزیم‌ها، پروتئین‌ها و موادی را که به وسیله کبد تولید یا ترشح می‌شوند و در اثر آسیب کبدی تغییر می‌کنند، اندازه گیری می‌کند. این تست‌ها اغلب شامل چندین تست است که همزمان روی نمونه خونی انجام می‌گیرند و عبارت‌اند از تست‌های آنزیمی کبد شامل ALT، AST، آلکالن فسفاتاز و تست‌های عملکرد واقعی کبدی (LFTs) شامل PT،INR، آلبومین، بیلی روبین است. تست‌های خاص می‌توانند جنبه‌های مختلف عملکرد کبدی را بازتاب دهند.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
انواع تست های غربالگری نوزادان

تست عملکرد کبد سطح آنزیم‌های خاص و پروتئین‌های موجود در خون را بررسی می‌کند. سطوح بالاتر یا پایین‌تر از حد طبیعی می‌تواند مشکلات کبدی را نشان دهد. برخی از آزمایش‌های معمول کبد عبارت‌اند از:

آلانین ترانس آمیناز ALT: یک آنزیم موجود در کبد است که به بدن شما کمک می‌کند پروتئین را متابولیزه کند. هنگامی که کبد آسیب دیده باشد، ALT به جریان خون آزاد می‌شود و سطح آن افزایش می‌یابد.

ترانس آمیناز آسپارتات AST: آنزیمی است که به متابولیزه کردن اسید آمینه آلانین کمک می‌کند؛ مانند ALT، AST به طور معمول در خون در سطح پایین قرار دارد. افزایش سطح AST ممکن است آسیب کبدی یا بیماری یا آسیب عضلانی را نشان دهد.

آلکالین فسفاتاز (ALP :(ALP یک آنزیم در کبد، مجرای صفراوی و استخوان است. سطوح بالاتر از حد نرمال ALP ممکن است علت آسیب یا بیماری کبد را مشخص کند، مانند مجاری صفراوی مسدود شده یا برخی بیماری‌های استخوانی.

آلبومین: آلبومین یکی از پروتئین‌هایی است که در کبد ساخته می‌شود. بدن شما نیاز به این پروتئین‌ها برای مبارزه با عفونت‌ها و انجام وظایف دیگر دارد. سطح آلبومین و کل پروتئین کمتر از حد معمول ممکن است نشان دهنده آسیب یا بیماری کبدی باشد.

بیلی‌روبین: ماده‌ای است که در طول تجزیه عادی گلبول‌های قرمز ایجاد می‌شود. بیلی‌روبین از طریق کبد به مدفوع دفع می‌شود. سطح بالایی از بیلی روبین (زردی) ممکن است آسیب کبدی یا بیماری کبدی یا برخی از انواع آنمی را نشان دهد.

گاما گلوتامیل ترانسفراز (GGT :(GGT یک آنزیم خونی است. سطوح بالاتر از حد طبیعی ممکن است آسیب کبدی یا مجرای صفرا را نشان دهد.

L-lactate dehydrogenase (LD) :LD آنزیمی است که در کبد یافت می‌شود. سطح بالایی ممکن است آسیب کبدی را نشان دهد اما می‌تواند در بسیاری از اختلالات دیگر افزایش یابد.

زمان پروترومبین (PT :(PT زمانی است که خون لخته می‌شود. افزایش PT ممکن است آسیب کبدی را نشان دهد.

نتایج غیر طبیعی در هر یک از این آزمایشات کبدی به طور معمول نیاز به پیگیری برای تعیین علت ناهنجاری دارد. حتی نتایج کمتری می‌تواند همراه با بیماری کبد باشد. با این حال، این آنزیم‌ها نیز در مکان های دیگر علاوه بر کبد یافت می‌شوند. در مورد نتایج آزمایش عملکرد کبد و اینکه چه چیزی ممکن است برای شما مهم باشد، با پزشک خود صحبت کنید.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
آزمایش پاپ اسمیر چیست ؟ چه زمانی باید انجام شود ؟

چرا تست عملکرد کبد انجام می‌شود

آزمایش‌های عملکرد کبدی می‌تواند در موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد:

 • نمایش عفونت‌های کبدی، مانند هپاتیت
 • نظارت بر پیشرفت بیماری، مانند هپاتیت ویروسی یا سیروز کبدی و تعیین درمان مناسب آن
 • اندازه گیری شدت بیماری، به ویژه سیروز کبدی
 • نظارت بر عوارض جانبی داروها

چرا من به تست عملکرد کبد نیاز دارم؟

مشکلات کبدی می‌تواند فرد را بسیار بیمار کند و حتی می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد. تست عملکرد کبد می‌تواند به تعیین اینکه آیا کبد شما به درستی کار می‌کند کمک می‌کند. کبد تعدادی از توابع بدن حیاتی را انجام می‌دهد، مانند:

 • از بین بردن مواد زائد از خون
 • ذخیره سازی مواد معدنی و ویتامین ها
 • تنظیم لخته شدن خون
 • تولید کلسترول، پروتئین، آنزیم‌ها و صفرا
 • ساخت عواملی که با عفونت مبارزه می‌کنند
 • از بین بردن باکتری‌ها از خون و مواد شیمیایی که می‌تواند به بدن شما آسیب برساند
 • حفظ تعادل هورمون
 • تنظیم میزان قند خون

علائم اختلال کبدی چیست؟

نشانه‌های اختلال کبدی عبارت‌اند از:

 • ضعف
 • خستگی یا از دست دادن انرژی
 • کاهش وزن
 • زردی (پوست زرد و چشم)
 • جمع شدن مایع در شکم
 • ادرار تیره یا مدفوع روشن
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • درد شکم
 • کبودی یا خونریزی غیر طبیعی

اگر علائم اختلال کبدی را تجربه می‌کنید، ممکن است پزشک برای بررسی بیشتر تست عملکرد کبد را انجام دهد. تست‌های مختلف عملکرد کبد همچنین می‌توانند پیشرفت یا درمان یک بیماری را کنترل و عوارض جانبی برخی از داروها را آزمایش کنند.

 

چگونگی آماده شدن برای آزمون عملکرد کبد

دکتر شما به شما دستورالعمل‌های کامل در مورد نحوه آماده شدن برای دادن نمونه خون برای تست عملکرد کبد را می‌دهد. برخی از داروها و مواد غذایی ممکن است سطح این آنزیم و پروتئین در خون شما را تحت تأثیر قرار دهد. پزشک ممکن است از شما بخواهد از بعضی از انواع داروها اجتناب کند یا ممکن است از شما بخواهند قبل از تست، از خوردن بعضی چیزها اجتناب کنید.

خطرات تست عملکرد کبد

دادن نمونه خون برای آزمایش، به ندرت باعث عوارض جانبی جدی می‌شود. با این حال، خطر تهیه نمونه خون می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی زیر پوست یا هماتوم
 • خون ریزی بیش از حد
 • عفونت
مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
مروری بر آخرین دستورالعمل تشخیص ، پیشگیری و مدیریت HPV

نتایج تست عملکرد کبد

نتایج این آزمایش‌ها ممکن است علت دقیق بیماری و نوع بیماری شما یا میزان آسیب کبدی شما را مشخص نکن که نیاز به آزمایشات تخصصی‌تر از جمله سونوگرافی و سی تی اسکن دارد که توسط پزشک متخصص گوارش و کبد تعیین می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از سامانه نوبت دهی دکتر دکتر متخصص گوارش و کبد خود را برای انجام روند درمانی بیماری خود انتخاب کنید. پزشک معالج شما با استفاده از نتایج تست عملکرد کبد در مورد انجام آزمایشات تکمیلی و روند درمان بیماری با شما صحبت خواهد کرد. به طور کلی، اگر نتایج تست عملکرد کبد شما نشان دهنده یک مشکل باشد، پزشک شما داروهای مصرفی و تاریخچه پزشکی قبلی شما را برای کمک به تعیین علت، بررسی خواهد کرد. پزشکان متخصص ممکن است بیوپسی کبدی را برای ارزیابی کبد برای فیبروز، بیماری کبد چرب یا سایر شرایط کبد توصیه کنند.

نتایج آزمایش عادی برای آزمایشات معمول تست عملکرد کبد عبارت‌اند از:

ALT 7 تا ۵۵ واحد در لیتر (U / L)

AST 8 تا ۴۸ وات / لیتر

ALP 45 تا ۱۱۵ U / L

آلبومین ۳.۵ تا ۵.۰ گرم در دسی لیتر (g / dL)

کل پروتئین ۶.۳ تا ۷.۹ گرم در دسی لیتر

بیلی‌روبین ۰.۱ تا ۱.۲ میلی گرم در دسی لیتر (mg / dL)

GGT 9 تا ۴۸ عدد / لیتر

LD 122 تا ۲۲۲ یورو / لیتر

PT 9.5 تا ۱۳.۸ ثانیه

این نتایج برای مردان بالغ سالم است. نتایج عادی از آزمایشگاه به آزمایشگاه متفاوت است (به علت روش‌های متفاوت آزمایش) و ممکن است کمی برای زنان و کودکان متفاوت باشد. دکتر شما از این نتایج برای کمک به تشخیص وضعیت شما یا تعیین درمان که ممکن است لازم باشد استفاده کنید. اگر شما قبلاً بیماری کبدی داشته باشید، تست عملکرد کبد می‌تواند به تعیین میزان پیشرفت بیماری شما کمک کند.

 

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

 

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

دکتر حامد صادقیان

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است، در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم... از خداوند منان روح و جسمی سالم را برای شما عزیزان طلب می نمایم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 9 =

دکمه بازگشت به بالا