سرطان

سرطان خون و نشانه های خاموش آن

سرطان خون به دلایل مختلفی که ممکن است ژنتیکی یا محیطی باشد به وجود می آید و نقطه آغاز آن نیز از مغز استخوان است. رشد بی رویه گلبول های سفید خون یکی از نمونه های سرطان خون است این بیماری گاهی در مراحل اولیه علائمی ندارد ولی به مرور علائمی مانند خستگی، ضعف، کبودی های بی دلیل در بدن، خونریزی، زردی چهره، تنگی نفس بروز می کند که باید پیگیری شود.

سرطان خون به نوعی از بیماری گفته می شود که در اثر آن رشد و تکثیر سلول ها از کنترل بدن خارج شده و شکل گیری تومور و یا توده یاخته (سلول های سرطانی) در بدن آغاز می شود. به زبانی ساده تر می توان گفت که در این نوع بیماری سلول های نافرمان، خود را در دستگاه گردش خون انسان جای داده و شروع به آسیب رساندن به بافت ها و اندام های بدن می کنند.

همان طور که می دانید تولید و جدا نمودن سلول های خونی بدن بر عهده مغز استخوان و گره های لنفاوی می باشد که در واقع نقطه شروع و آغاز بیماری سرطان خون نیز در مغز استخوان و گره های لنفاوی می باشد. سرطان خون هنوز علت مشخصی ندارد و معلوم نیست که چه عواملی باعث شکل گیری این بیماری در بدن می شود اما می توان گفت که ژنتیک و محیط زندگی نقش بسیار مهمی در به وجود آمدن این بیماری ایفا می کنند. افراد مبتلا به سرطان خون، ممکن است علایمی همچون خستگی، بی حالی، خونریزی های غیر عادی عفونت های مداوم، ایجاد کبودی در بدن، تورم غدد لنفاوی را تجربه کنند.

انواع سرطان خون

نقطه شروع بیماری سرطان خون در سلول های بنیادی مغز استخوان می باشد. مغز استخوان بافتی بسیار نرم و اسفنجی دارد که مرکز تولید سلول های خونی نیز در این محل می باشد. خون دارای سه بخش شامل گلبول های سفید، گلبول های قرمز و پلاکت ها است که وظیفه دفاع از بدن در برابر بیماری ها بر عهده گلبول های سفید می باشد. گلبول های قرمز وظیفه اکسیژن رسانی به بافت های بدن و جمع آوری مواد زاید از بافت های بدن را بر عهده دارد. پلاکت ها نیز انعقاد خون را انجام می دهند. سرطان خون به دو نوع لوسمی و لنفوم تقسیم بندی می شود.

سرطان لنفوم

به سرطان سیستم لنفاوی لنفوم گفته می شود و همچنین به عبارتی دیگر لنفوم مجموعه ای از تومور های یاخته های خونی می باشد که به وسیله لنفوسیت ها ایجاد می شود. این بیماری ممکن است علایمی همچون بزرگ شدن غدد لنفاوی، تب، تعریق بیش از حد، خارش،  کاهش وزن و خستگی را به همراه داشته باشد. لوسمی نقطه آغاز سرطان لوسمی به طور معمول در مغز استخوان می باشد که این بیماری موجب افزایش تعداد گلبول های سفید در خون شده و این گلبول ها به صورت غیر طبیعی شروع به رشد می کنند.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
سرطان کولورکتال و دانستنی های آن
توجه – از تخفیف ویژه بهره مند شوید
در آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، آزمایشات درصورت دریافت کارت عضویت با ده درصد تخفیف ارائه می گردد. مراجعین عزیز می توانند به هنگام اولین مراجعه خود به آزمایشگاه، از آزمایشگاه درخواست کارت عضویت نمایند که تخفیفات در مراجعات بعدی ایشان به صورت مادام العمر اعمال می گردد.

آزمایشگاه مشهد

 

در واقع در مرحله ای که گلبول های سفید مورد نظر هنوز مراحل رشد و شکل گیری خود را به طور کامل طی نکرده اند بلاست یا لوسمی نامیده می شوند.این سلول ها نمی توانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند و با سلول های عادی خون بسیار متفاوت هستند که در نتیجه عدم کارکرد صحیح این سلول ها، تولید سلول های سفید خون  متوقف شده و توانایی فرد در برابر بیماری ها به طور کامل از بین می رود. علاوه بر موارد ذکر شده، سلول‌های لوسمی باعث ایجاد اختلال در سایر سلول های خون از جمله گلبول های قرمز و پلاکت می‌گردد.

بنابراین فرد بیمار با علایمی همچون ضعف سیستم ایمنی، ایجاد کم خونی و ایجاد اختلال در انعقاد خون مواجه می شود. علایم مهم این بیماری شامل مواردی نظیر خونریزی، کبود شدگی، خستگی مداوم و شدید، تب و افزایش عفونت می باشند. هنوز دلیل مشخصی برای ایجاد لوسمی در بدن وجود ندارد اما عوامل ژنتیکی و محیطی نمی توانند در ایجاد این بیماری بی تاثیر باشند.

نشانه های خاموش سرطان خون

نشانه های سرطان خون در بسیاری از مواقع بسیار غافلگیر کننده هستند و در واقع به دلیل اینکه سرعت بیماری بسیار کند می باشد علایم نیز ممکن است به آرامی شکل بگیرد. البته نوع حاد این بیماری به شدت پیشرفت کرده و علایم آن در بدن فرد نمایان می شود اما نوع مزمن این بیماری علایمی بسیار خفیف به همراه دارد که در بسیاری از اوقات نادیده گرفته می شوند. مواردی که در ادامه بیان می شود از جمله علائم بیماری سرطان خون می باشند که اغلب مورد بی توجهی قرار می گیرند.

خستگی و ضعف اندام

در واقع خستگی همیشگی و مداوم می تواند از علایم شایع سرطان خون باشد و دلیل آن نیز کم خونی ناشی از کمبود گلبول های قرمز در خون می باشد. هیچ فرقی ندارد که فرد به بیماری سرطان خون حاد و یا مزمن دچار شده باشد، ضعف یا خستگی کم و یا شدید در هر دو حالت ممکن است مشاهده شود که اگر این علایم نادیده گرفته شوند به تدریج شدت می گیرند.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
تشخیص سرطان ریه فقط با یک آزمایش خون ساده

احساس تنگی نفس

در افراد مبتلا به سرطان خون همراه با ضعف و یا خستگی ممکن است علایمی همچون تنگی نفس نیز مشاهده شود که این تنگی نفس نیز می تواند دلایل متعددی داشته باشد. در بسیاری از موارد کم خونی و یا شکل گیری توده در قسمت قفسه سینه می تواند باعث تنگی نفس شود. در چنین شرایطی راه رفتن برای فرد بیمار امکان پذیر نیست و در صورت راه رفتن های کوتاه، تنگی نفس در فرد شدت می گیرد. البته تنگی نفس می تواند از علایم سرطان ریه نیز باشد اما به هر حال باید مورد بررسی قرار گیرد.

کبودی بیش از حد

اگر در بدنتان همیشه کبودی هایی شکل می گیرد که نمی توانید دلیل روشنی برای آن پیدا کنید و یا این کبودی ها بدون هیچ گونه آسیب و یا ضربه ای شکل می گیرد، باید حتما جهت آزمایشات و بررسی آن به پزشک مراجعه کنید تا با انجام چکاپ های پزشکی مطمئن تا جای ممکن جلوی پیشرفت بیماری گرفته شود. چرا که کبودی خود به خودی و بیش از حد یکی از نشانه های سرطان خون به شمار می رود.

همچنین بروز درد های شدید و یا خفیف در قسمت چپ و بالای شکم نیز از علایم سرطان خون می باشد که این درد ها در اثر بزرگ شدن طحال به وجود می آیند. ممکن است کاهش تعداد پلاکت ها و ایجاد مشکل در لخته شدن خون، باعث شکل گیری این کبودی های غیر عادی در جای جای بدن باشند. لازم به ذکر است که این کبودی ها اغلب در دست ها و پاها ظاهر می شوند.

خونریزی غیر عادی

در اثر بیماری سرطان خون، ممکن است فرد علایمی همچون خونریزی غیر معمول از بینی، لثه،  روده ها، ریه و حتی داخل سر  را تجربه کند که این نشانه ها ممکن است در اثر کاهش پلاکت خون و یا ایجاد مشکل در انعقاد خون بروز کنند. این علایم اغلب در نوع حاد سرطان خون به چشم می خورند.

پتشی

به لکه های قرمزی که در زیر پوست و در اثر خونریزی شکل می گیرند، پتشی گفته می شود. در واقع می توان گفت که وقوع این نقاط کوچک در بدن می تواند به دلیل کاهش یافتن پلاکت خون باشد. این عارضه بیشتر در قسمت مچ پا دیده می شود که دلیل آن نیز نیروی جاذبه زمین می باشد چرا که نیروی جاذبه زمین باعث جمع شدن مایعات تمام بدن در مچ پا می شود.

تورم لثه ها

اگر چه ایجاد تورم در لثه ها می تواند ناشی از بیماری هیپرپلازی باشد اما در واقع یکی از نشانه های مهم و بارز سرطان خون و یا لوسمی حاد نیز خونریزی از لثه می باشد. لوسمی نیز یک نوع از سرطان خون می باشد که تولید گلبول های سفید به صورت غیر طبیعی و کنترل نشده ای به رشد و پیشرفت خود ادامه می دهند. فرد مبتلا به بیماری سرطان خون ممکن است، تورم لثه ها و همچنین احساس فشردگی در دهان خود را تجربه کند.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
انواع آزمایش های دوران بارداری

احساس پر بودن

بزرگ شدن طحال یکی از نشانه های سرطان خون مزمن و یا حاد می باشد که ممکن است کاهش اشتها را به دنبال داشته باشد. چرا که بزرگ شدن طحال باعث ایجاد فشار به معده شده و در نتیجه فرد همیشه احساس سیری دارد و مایل به خوردن غذا نیست.

ایجاد درد و یا ناراحتی در شکم

بزرگ شدن طحال ناشی از سرطان خون، علاوه بر فشار بر روی معده، ممکن است درد های بسیار شدید را در قسمت بالایی سمت چپ شکم ایجاد کند. در واقع درد طحال می تواند آنقدر شدید باشد که در اثر آن بسیاری از سلول های موجود در طحال، نابود شده و از بین  بروند.

تب و لرز

تب و لرز و یا بی قراری به طور معمول در یک چهارم افراد مبتلا به لوسمی حاد مشاهده می شود و می توان گفت که این علائم شایع نیستند و ممکن است فرد مبتلا به نوع مزمن این بیماری، علایم مذکور را هیچ وقت تجربه نکند.

عرق کردن به صورت شبانه

تعریق شبانه می تواند با ایجاد عفونت در بدن ارتباط داشته باشد. در واقع عرق کردن ممکن است آنقدر شدت داشته باشد که بستر فرد بیمار به طور کامل خیس شود فرد در زمان وقوع هریک از این علایم پزشک حتی با گرفتن آزمایش خون جهت تشخیص سرطان نیز می تواند از پیشرفت این بیماری تا حد امکان جلوگیری کند.

سردرد

سردرد های همراه با ضربان و یا تکرار شونده می تواند یکی دیگر از نشانه های سرطان خون باشد. این نشانه ممکن است در اثر کم خونی شدید و یا ایجاد خونریزی در قسمت سر، ایجاد شود.

رنگ پریدگی

رنگ پریدگی در افراد مبتلا به سرطان خون را  به وضوح می توان مشاهده نمود که از این رنگ پریدگی از دلایل کم خونی در بدن می باشد. بسیاری از نشانه های سرطان خون با سایر بیماری ها شباهت دارد، به همین دلیل در این بیماری، شمارش سلول های خونی و بیوپسی مغز استخوان انجام می گیرد. خیریه ها امروزه به بیماران سرطانی کمک بسیاری می کنند.

 

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 2 =

دکمه بازگشت به بالا