آزمایش مدفوع

آزمایش کشت مدفوع یا Stool Culture چیست ؟

کشت مدفوع می تواند به پزشک شما در تشخیص و درمان مشکلات دستگاه گوارش کمک کند. دلایل زیادی وجود دارد که شما مشکلات ناراحت کننده گوارشی را تجربه کنید. در بعضی موارد، عفونت های باکتریایی علت هستند. پزشک شما می تواند یک نمونه از مدفوع را برای باکتری های مضر بررسی کند.

کشت مدفوع با تجزیه و تحلیل تخم انگل (ova and parasite analysis) متفاوت است. گاهی لازم است که کارکنان آزمایشگاه علاوه بر کشت مدفوع، با یک میکروسکوپ مدفوع را به دقت ببینند تا وجود تخم انگل را بررسی کنند. همراه کافه پزشکی باشید

در کشت مدفوع، کارکنان آزمایشگاه باکتری هایی که در مدفوع شما زندگی می کنند را شناسایی می کنند. آنها نمونه ای از مدفوع شما را بر روی صفحات مخصوص قرار می دهند. این صفحات حاوی یک ژل است که به عنوان یک بستر رشد عمل می کند و باعث رشد باکتری ها می شود. سپس کارکنان آزمایشگاه سعی خواهند کرد باکتری هایی را که می شناسند با رنگ آمیزی، تجزیه و تحلیل میکروسکوپ و آزمایش های دیگر شناسایی کنند.

به عنوان مثال، کارکنان آزمایشگاه ممکن است باکتری های زیر را در مدفوع شما جستجو کنند:

  • گونه های کمپیلوباکتر
  • گونه های سالمونلا
  • گونه شیگلا

آنها همچنین می توانند آزمایش های دیگری را انجام دهند، از جمله آزمایش Clostridium difficile یا آزمایش تخم انگل برای مشاهده انگل ها.

توجه – از تخفیف ویژه بهره مند شوید
در آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، آزمایشات درصورت دریافت کارت عضویت با ده درصد تخفیف ارائه می گردد. مراجعین عزیز می توانند به هنگام اولین مراجعه خود به آزمایشگاه، از آزمایشگاه درخواست کارت عضویت نمایند که تخفیفات در مراجعات بعدی ایشان به صورت مادام العمر اعمال می گردد.

آزمایشگاه مشهد

چرا کشت مدفوع انجام می شود؟

عفونت دستگاه گوارش شما می تواند نشانه های ناراحت کننده ای ایجاد کند. در بعضی موارد، آنها حتی می توانند تهدید کننده زندگی باشند. بسیاری از عفونت های مختلف علائم مشابهی مانند:

  • تب
  • تهوع و استفراغ
  • درد شکم و گرفتگی
  • اسهال شدید است که شما هر ۳۰ دقیقه به دستشویی می روید
  • خون در مدفوع شما

ایجاد می کنند 

آزمایش مدفوع برای ارگانیسم های مضر می تواند به پزشک شما کمک کند علت علائم شما را شناسایی کند. کشت مدفوع می تواند به آنها کمک کند نوع باکتری های مضر را شناسایی کنند و بدانند که چه درمان هایی ممکن است این باکتری ها را از بین ببرد.

کشت مدفوع چگونه انجام می شود؟

برای انجام یک کشت مدفوع، پزشک شما باید نمونه ای از مدفوع شما را جمع آوری کند. آنها احتمالا یک ظرف نمونه را برای جمع آوری آن به شما می دهند که معمولا یک ظرف تمیز، خشک و گسترده با یک درب محافظ است. بعضی از آزمایشگاهها حتی نوع خاصی از دستمال توالت را نیز دارند که می تواند برای جمع آوری نمونه مورد استفاده قرار گیرد. 

شما می توانید نمونه مدفوع خود را با چوب های مخصوص بردارید یا نمونه مدفوع را با قرار دادن پوشش پلاستیکی روی صندلی توالت خود قبل از دفع، جمع آوری کنید. سپس می توانید از بسته بندی پلاستیکی برای انتقال نمونه به آزمایشگاه استفاده کنید. سعی کنید از مخلوط کردن ادرار یا کاغذ توالت معمولی در نمونه اجتناب کنید.

فرایند جمع آوری مدفوع در نوزادان یا افراد مبتلا به اسهال فعال می تواند مشکل تر باشد. اگر شما نمونه ای از مدفوع کودک خود را جمع آوری می کنید، ممکن است پزشک شما از یک سواب پنبه برای جمع آوری یک نمونه از مقعد کودک استفاده کند. آنها همچنین ممکن است شما را راهنمایی کنند تا بسته بندی پلاستیکی را در پوشک کودک برای جمع آوری نمونه قرار دهید. جمع آوری نمونه ای که حاوی ادرار است، می تواند پیچیده باشد. برای راهنمایی از دکتر خود بپرسید.

نمونه شما باید در اسرع وقت برای کشت ارسال شود. در آزمایشگاه، تکنسین ها نمونه ای از مدفوع شما را بر روی صفحات حاوی ژل هایی که رشد باکتری را حمایت می کنند، قرار می دهند. آنها باکتری هایی که زیر میکروسکوپ رشد می کنند بررسی خواهند کرد و ممکن است آنها را با رنگ های خاص رنگ کرده و به آنها کمک کند انواع باکتری هایی که رشد می کنند را شناسایی کنند. آنها همچنین ممکن است باکتری ها را به داروهایی که به طور بالقوه آنها را می کشند، در معرض خطر قرار دهند که این می تواند به آنها کمک کند تا یاد بگیرند چه درمان هایی ممکن است موثر باشد.

اگر باکتری های مضر در مدفوع شما یافت می شوند، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک ها یا درمان های دیگر را تجویز کند. اگر هیچ باکتری خطرناکی یافت نشد، علائم شما ممکن است به علت سایر علل باشد. پزشک شما ممکن است پیگیری یا آزمایشات بیشتری را انجام دهد. به عنوان مثال، ممکن است به دنبال علائم سندرم روده تحریک پذیر، عفونت انگلی یا سایر مشکلات باشند.

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

 

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
زخم معده، زخم گوارشی باز و شایع و بسیار دردناک - قسمت دوم
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 15 =

دکمه بازگشت به بالا