آزمایش ادرار

آزمایش غربالگری نوزاد شامل چیست؟ (قسمت دوم)

آزمایش های نوزاد

آزمایش های نوزاد؛ آزمایش ادرار

یکی از بیماریهای احتمالی و البته نادر در نوزادان بیماری ادراری شربت افرا است. این بیماری را ممکن است تحت عنوان MSUD نیز بشنوید. از آن به عنوان یک اختلال ارثی یاد میشود. در طی آن بدن قادر نیست برخی از اسیدهای آمینهها رامصرف نماید. در این حالت ادرار بوی قند یا نبات سوخته را میدهد. از آنجا که این بو شبیه شربت افرا است از آن به عنوان بیماری ادراری شربت افرا یادمیشود. برای این بیماری پنج گریددرنظرگرفته شده است:

 • متناوب
 • متوسط
 • کلاسیک
 • واکنش به تیامین
 • کمبود لیپوامید دهیدروژناز

نوزادانی که به این بیماری مبتلا هستند، در روزهای ابتدایی سالم به نظر میرسند اما با گذشت زمان و همچنین شدت و نوع بیماری علائم کم کم بروز میکنند که از بارزترین نشانهها میتوان به بوی ادرار اشاره کرد. از دیگر علائم این بیماری به موارد زیر اشاره شده است:

 • بیقراریهای بیدلیل و بیحال بودن.
 • به خوبی شیر نمیخورند.
 • وزن نمیگیرند.
 • شلی یا سفتی عضلات در آنها دیده میشود.
 • عدم وزنگیری.

آزمایش ادرار نوزاد چه زمانی انجام می شود؟

آزمایش ادرار نوزاد با هدف تشخیص بیماری ادرار شربت افرا در سه تا پنج روز اول تولد انجام خواهد شد. در صورتیکه این بیماری تشخیص داده نشود میتواند در دو هفته اول منجر به مرگ به نوزاد شود.

آزمایش ادرار نوزاد در سنین بالاتر میتواند جهت تشخیص بیماریهای کلیوی یا عفونت ادراری باشد.  بروز عفونت ادراری در دوران کودکی زمینه را برای آسیب کلیهها فراهم خواهد کرد. گاهی اوقات شدت آسیب تا حدی است که سبب بروز نارسایی کلیهها میشود. در این حالت فرد مجبور است برای دفع سموم بدن از دیالیز یا پیوند کلیه استفاده نمایید.

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

آزمایش ادرار نوزاد پسر

نمونهگیری جهت آزمایش ادرار نوزاد پسر با استفاده از کیسههای مخصوصی به نام ” یورین بگ ” انجام میشود. از آنجا که نوزادان کنترلی در تخلیه ادرار خود ندارند، استفاده از این ابراز به والدین کمک میکند تا نمونهایی عاری از آلودگی در اختیار آزمایشگاه قرار دهند.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
آزمایشهایی که باید در 9 ماه بارداری انجام بدهید

برای این منظور لازم است ناحیه تناسلی با صابون مخصوص نوزاد شسته، تمیز و خشک شود. برای خشک کردن از دستمالهای پرزدار استفاده نکنید. اجازه دهید تا ناحیه تناسلی با جریان هوا کاملا خشک شود. شویندههایی که دارای روغن هستند مانع از چسبیدن کیسه به پوست کودک خواهند شد.

آزمایش ادرار نوزاد دختر

نمونهگیری جهت آزمایش ادرار نوزاد دختر، دقیقا مانند نوزادان پسر است. مهمترین تفاوت به نحوه قرارگیری یورین بگ در ناحیه تناسلی باز میگردد. این کیسهها یکبار مصرف بوده و چنانچه به هر دلیلی آلوده شوند یا نشت ادرار صورت گیرد، دیگر قابل استفاده نخواهند بود.

پس از جمعآوری ادرار، آن را به ظرف مخصوص نمونهگیری منتقل کنید. توصیه میشود نمونه در یخچال نگهداری شود. مدت زمان نگهداری نمونه ادرار نوزاد یکساعتدر نظر گرفته شده است.

جمعآوری ادرار نوزاد با استفاده از روشهای تحریک سرد مثانه و سوپراپوبیک نیز انجام میشود. در تکنیک سوپراپوبیک لازم است به پزشک مراجعه نمایید. برای این منظور پزشک سرنگی را با پوست زیرین ناف هدایت کرده و به طور مستقیم نمونه ادرار را از مثانه جمعآوری میکند.

آزمایش های نوزادان، آزمایش زردی نوزاد

زردی از جمله بیماریهای شایعی است که بسیاری از کودکان در یک یا دو هفته پس از تولد با آن مواجه میشوند. در این حالت میزان مادهایی به نام بیلی روبین در بدن افزایش مییابد. این ماده از طریق مدفوع دفع میشود، به همین دلیل به مادران توصیه میشود به تغذیه مکرر نوزاد توجه داشته باشد تا بیلی روبین اضافی از بدن تخلیه شود. اگرنوزاد مشکوک به زردی باشد، در ۲۴ ساعت اول تولد آزمایش زردی انجام خواهدشد. بهطورکلی بایدگفت نوزاد اننارسبیشازنوزادانفولترم ( نوزادانی که به موقع و در زمان طبیعی به دنیا میآیند) در معرض ابتلا قرار دارند.

چنانچه این بیماری به موقع تشخیص داده نشود زمینه برای بروز اختلالات مغزی فراهم خواهد شد. البته در این مورد وزن و سن نوزاد نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت. اینبیماریبهدوصورتفیزیولوژیک و پاتولوژیک بروز میکند. زردی فیزیولوژیک از دومین روز تولد نوزاد آغاز میشود و در طی روزهای چهارم و پنجم به اوج خود میرسد. سپس از شدت بیماری کاسته خواهد شد. در این حالت دوره بیماری معمولا یک هفته است. در زردی پاتولوژیک میزان بیلی روبین بسیار بیشتر از حد طبیعی بوده و بیشتر نوزادان نارس را درگیر خود میکند.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
در آزمایش تیروئید چه چیزی آزمایش می‌شود؟

تست زردی نوزاد در منزل

 ازجمله آزمایشهای نوزادان در این زمینه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آزمایش زردی نوزاد: یکی از مهم‌ترین آزمایشاتی که معمولا برای نوزادان در بدو تولد انجام می‌شود، بررسی زردی است.
 • تست گروه خون و RH نوزاد و مادر. ناسازگاری RH مادروکودکمیتواند باعث بروز آسیبهای جدی مانند زردی شدید شود. برای کنترل این مشکل، در همان ابتدای بارداری نمونه خون مادر گرفته میشود. به این ترتیب گروه خونی و وضعیت RH مشخص خواهد شد.
 • تست بیلی روبین. برای انجام این تست نیز به نمونه خون نیاز است. در نوزادان معمولا نمونه از کف پا گرفته خواهد شد.
 • CBC و Retic. منظور از آزمایش CBC همان شمارش سلولهای خونی است. در آزمایش RETIC  ( آزمایش شمارش رتیکولوسیت) نیز عملکرد مغز استخوان وفعالیت خونسازی مورد بررسی قرار میگیرد. با استفاده از آن نوع کم خونی نیز تشخیص داده خواهد شد.
 • تست آنزیم G6PD . کمبود این آنزیم در بدن زمینه را برای رسوب هموگلوبین و تغییر شکل غشای آن فراهم خواهد کرد. به این ترتیب میزان گلبولهای قرمز خود کاهش مییابد. سطح پایین این آنزیم نوزاد را در معرض ابتلا به بیماری فاویسم قرار خواهد داد.
 • تست کومبس مستقیم ( DAT) . در این تست آنتی بادی ضد گلبول قرمز خون مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این آزمایش معمولا برای نوزادانی تجویز میشود که RH خون آنها مثبت و RH خون مادر منفی است. این تست به متخصصان کمک میکند تا دریابند که آیا بدن مادر آنتی بادی ساخته است و آیا این آنتی بادی بوسیله جفت به بدن نوزاد منتقل شده است یا خیر؟

آزمایش های نوزاد؛ آزمایش مدفوع

از دیگر آزمایشهای نوزاد میتوان به آزمایش مدفوع اشاره کرد. با استفاده از نتایج این آزمایش وضعیت سیستم گوارشی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین آزمایش مدفوع نوزادان وجود انگل، باکتری و ویروس را نیز نشان خواهد داد. رنگ، بو و قوام مدفوع نیز اطلاعات دقیقی از وضعیت سلامتی کودک در اختیار متخصص قرار میدهد.

چگونه از نوزاد نمونه مدفوع بگیریم؟

نمونهگیری مدفوع از نوزادان و کودکان در محل آزمایشگاه انجام نمیشود. برای این منظور تکنسین آزمایشگاه اطلاعات لازم را در اختیار والدین قرار خواهد داد.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
روش های انجام تست اعتیاد

در این زمینه به توصیههای کلی زیر توجه داشته باشید:

 • ناحیه تناسلی نوزاد را با کرم و پودر آغشته نکنید. این امر باعث ایجاد خطا در نتیجه آزمایش خواهد شد.
 • نمونهگیری باید بهگونهایی انجام شود که مدفوع و ادرار با یکدیگر ترکیب نشوند.
 • برای انجام آزمایش مدفوع به حجم کمی از آن نیاز است. حداقل میزان آن به اندازه یک نخود یعنی چیزی حدود پنج گرم در نظر گرفته شده است.
 • پوشک باعث جذب رطوبت مدفوع خواهد شد، برای حل این مشکل حتما از راهنماییهای تکنسین آزمایشگاه بهره ببرید.
 • توصیه میشود نمونه در یخچال نگهداری شود و حداکثر در مدت زمان دو ساعت به محیط آزمایشگاه منتقل شود. البته این موضوع به نوع آزمایش بستگی دارد. بنابراین لازم است اطلاعات لازم در این زمینه را کسب نمایید.

جواب آزمایش مدفوع نوزاد چقدر طول می کشد؟

پس از نمونهگیری معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان لازم است تا نتایج تست ارائه شود.

آزمایش خون نوزاد شامل چه مواردی است؟

آزمایش خون نوزاد میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • RBC یا همان شمارش گلبول های قرمز
 • HCT یا هماتوکریت که درصد حجمی گلبول های قرمز را مشخص خواهد کرد.
 • هموگلوبین (Hb ، HGB) که در طی آن میزان هموگلوبین تام مشخص خواهد شد.
 • آزمایش MCH که غلظت خون در نوزادان را مشخص خواهد کرد.
 • آزمایش MCHC که به تشخیص انواع کم خونی کمک میکند.
 • MCV در آزمایش خون به بررسی حجم متوسط گلبولهای قرمز خون میپردازد.
 • WBC که مربوط به شمارش گلبولهای سفید خون است. زمانی که سطح آن در بدن بالا باشد یعنی بدن در حال مبارزه با عفونت است. در افراد مبتلا به سرطان خون سطح گلبولهای سفید خون بالا است. در طی آن میزان مونوسیت ها، لنفوسیت ها و نوتروفیل ها نیزبررسیمیشوند. آنها از انواع گلبولهای سفید خون بوده و به عنوان بخش مهمی از سیستم دفاعی بدن به شمار میآیند.

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

 

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

دکتر حامد صادقیان

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است، در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم... از خداوند منان روح و جسمی سالم را برای شما عزیزان طلب می نمایم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 16 =

دکمه بازگشت به بالا