کرونا

تفسیر و تحلیل نتایج آزمایش کرونا

باید گفت که هیچ تستی همیشه بی­‌نقص نیست. گاهی ممکن است نتیجه­‌ی تمام آزمایشات به اشتباه مثبت (نتیجه­ ی آزمایش باید منفی باشد چون مبتلا به کووید-۱۹ نیستید اما مثبت در می­ آید) یا منفی نشان داده شود (نتیجه­ ی آزمایش باید مثبت باشد چون به کووید-۱۹ مبتلا هستید اما نتیجه منفی در می­ آید). گاهی نتیجه قطعی نیست (نتیجه روشن نیست و نمی­ دانید مثبت است یا منفی). به همین دلیل و دلایل دیگر، یک پزشک متخصص بیماری های عفونی یا فوق تخصص ریه همیشه باید نتایج تست کرونا را مورد بررسی قرار دهد.

تست تشخیص عفونی یا پی سی آر (PCR) کرونا معمولا روی نمونه­‌ی دستگاه تنفسی مانند مخاط حلق یا بینی انجام می­ شود. معمولا وجود ویروس از طریق تست RNA یا پروتئین ویروس (تست آنتی ژن) مشخص می ­شود. ممکن است میزان حساسیت تست آنتی ژن از تست RNA ویروس پایین­ تر باشد. اگر جواب تست آنتی ژن منفی بود، لطفا از پزشک بپرسید آیا به انجام تست RNA نیاز است؟ و چه مدت باید در خانه بمانید.

انواع آزمایش های کرونا چه تفاوتی دارند؟

تست آنتی بادی کرونا، که به آن «تست سرولوژیک» یا «سرولوژی» هم گفته می­ شود، روی نمونه­ ی خون اجرا می­ شود. در شرایط مطلوب، نتیجه نشان می­ دهد آیا فرد قبلا به بیماری مبتلا شده یا در حال حاضر مبتلاست یا خیر. تست آنتی بادی پادتن ­هایی را که ظرف یک الی سه هفته بعد از ظهور علائم در خون تولید می ­شود و ممکن است تا پایان عمر در بدن باقی بماند، نشان می ­دهد. ممکن است همزمان با ابتلای فرد، تست آنتی بادی مثبت شود. هنوز نمی­ دانیم این پادتن‌­ها در برابر ویروس کووید-۱۹ مصونیت ایجاد می کند یا خیر. آنتی بادی بسیاری از ویروس‌­های مشابه تا چند سال یا بیشتر از بدن محافظت می­‌کند اما هنوز اطلاعات کافی درمورد آنتی بادی کووید-۱۹ در اختیار نداریم.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
انواع تست های غربالگری نوزادان

تفسیر و تحلیل نتایج آزمایش های کرونا

طبق این جدول می توانید برای تفسیر و تحلیل نتایج آزمایش کرونا اقدام کنید.

نتیجهمعنیتوصیه
تست تشخیص عفونی یا PCR یا پی سی آر
(آزمایش عفونت در حال حاضر)
مثبتاحتمالا در حال حاضر به ویروس کووید-۱۹ مبتلا هستید و می­توانید ویروس را به دیگران انتقال دهید.اگر بیمار هستید در خانه بمانید و از دستورات پزشک پیروی کنید.اگر جزو کادر درمان یا کارمند داخلی هستید، محل کار را از نتیجه­ی آزمایش باخبر سازید.
منفیاحتمالا در حال حاضر ویروس فعال در بدنتان وجود ندارد.اگر علائمی را در خود مشاهده می­کنید، باید حواستان به این علائم باشد و توصیه­های پزشکی درمورد ماندن در خانه را رعایت کنید و درصورت لزوم دوباره تست دهید.اگر علامت ندارید، تنها درصورت تجویز پزشک باید دوباره تست دهید. اقدامات مناسب برای مراقبت از خود و دیگران را انجام دهید.
تست آنتی بادی(آزمایش ابتلا به بیماری در گذشته)مثبتاحتمالا قبلا به کووید-۱۹ مبتلا شدید.شاید از ابتلای مجدد در امان باشید (مصونیت پیدا کرده باشید) اما با قطعیت نمی­توان در این مورد نظر داد. دانشمندان درحال تحقیق برای کسب اطلاعات بیشتر هستند. اقدامات لازم برای مراقبت از خود و دیگران را انجام دهید.
منفیاحتمالا تا به حال به کووید-۱۹ مبتلا نشدید (یا آنتی بادی آن در بدنتان تولید نشده است).هنوز احتمال ابتلا به کووید-۱۹ وجود دارد. اقدامات لازم برای مراقبت از خود و دیگران را انجام دهید.
هردو(تست آنتی بادی و تشخیص عفونی)تشخیص عفونی مثبتآنتی بادی مثبتاحتمالا در حال حاضر به ویروس کووید-۱۹ مبتلا هستید و می­توانید ویروس را به دیگران انتقال دهید.اگر بیمار هستید در خانه بمانید و از دستورات پزشک پیروی کنید.اگر جزو کادر درمان یا کارمند داخلی هستید، محل کار را از نتیجه­ی آزمایش باخبر سازید.
تشخیص عفونی مثبت, آنتی بادی منفیاحتمالا در حال حاضر به ویروس کووید-۱۹ مبتلا هستید و می­توانید ویروس را به دیگران انتقال دهید.اگر بیمار هستید در خانه بمانید و از دستورات پزشک پیروی کنید.اگر جزو کادر درمان یا کارمند داخلی هستید، محل کار را از نتیجه­ی آزمایش باخبر سازید.
تشخیص عفونی منفی, آنتی بادی مثبتاحتمالا قبلا به کووید-۱۹ مبتلا شده­اید و بهبود پیدا کرده­اید.شاید از ابتلای مجدد در امان باشید (مصونیت پیدا کرده باشید) اما با قطعیت نمی­توان در این مورد نظر داد. دانشمندان درحال تحقیق برای کسب اطلاعات بیشتر هستند. اقدامات لازم برای مراقبت از خود و دیگران را انجام دهید.
تشخیص عفونی منفی, آنتی بادی منفیاحتمالا تا به حال به کووید-۱۹ مبتلا نشده­اید.هنوز احتمال ابتلا به کووید-۱۹ وجود دارد. اقدامات لازم برای مراقبت از خود و دیگران را انجام دهید.
مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
مقاومت در برابر کرونا با سرماخوردگی

 

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

 

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 4 =

دکمه بازگشت به بالا