آزمایش ادرار

طرز استفاده از بی بی چک چگونه است؟

معمولا زمانی که خانم‌ها مشکوک به بارداری می‌شوند، در قدم اول برای اطمینان از بارداری ترجیح می‌دهند که از بی بی چک استفاده کنند. در صورتی که با طرز استفاده از بی بی چک به خوبی آشنایی داشته باشند، نتیجه بسیار دقیقی را شاهد خواهند بود.

با وارد کردن ادرار در قسمت مشخص شده بی بی چک که نوع تست بارداری خانگی است، هورمون HCG مورد بررسی قرار می‌گیرد.

عملکرد بی بی چک چگونه است؟

با تست بارداری خانگی یا بی بی چک میزان HCG در ادرار اندازه‌گیری می‌شود. هورمون HCG توسط سلول‌هایی ساخته می‌شود که به تشکیل جفت کمک می‌کند.

اینطور فرض کنید که یک چرخه ۲۸ روزه دارید و در روز ۱۴، روز تخمک گذاری شماست و تخمک یک یا دو روز بعد بارور می‌شود. جنین چند روز بعد رشد کرده و سپس در رحم لانه گزینی می‌کند و در نهایت جفت تشکیل خواهد شد. در این مرحله HCG شروع به ورود جریان خون می‌کند و از طریق کلیه‌ها فیلتر می‌شود.

در واقع به این صورت شما با تست بی بی چک یا تست بارداری خانگی متوجه نتیجه تست بارداری خواهید شد. در این مثال نتیجه تست در روز ۲۵ و ۲۶ قابل تشخیص است.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
روش نمونه گیری ادرار در نوزادان

طرز استفاده از بی بی چک چگونه است؟

هر نوع تست بارداری از ویژگی‌ها و دستورالعمل‌های خاص خود برخوردار است؛ اما به‌طور کلی همه تست‌های بارداری مراحل مشخصی دارند. ابتدا قبل از هر چیز در خصوص دستورالعمل بی بی چکی که خریداری کرده‌اید، مطالعه کنید.

بی بی چک قطره چکانی

همراه این نوع بی بی چک، قطره چکان نیز وجود دارد که باید کمی از ادرار در داخل قطره چکان وارد شود و سپس در قسمت مشخص شده بریزید. برای مشاهده نتیجه صحیح به مدت ۲ و نهایت ۱۰ دقیقه صبر کنید.

بی بی چک نواری

در این نوع، نواری در انتهای بی بی چک قرار دارد که علامت فلش قرار گرفته است و باید نوار را داخل ادرار قرار دهید. می‌توانید در لیوان یکبار مصرف ادرار کنید و انتهای فلش را در ادرار قرار دهید. باید به مدت ۲ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا نتیجه دقیق را مشاهده کنید.

بی بی چک مستقیم

در این نوع، باید بی بی چک را به‌طور مستقیم در مسیر ادرار قرار دهید تا مقدار کمی جذب شود و باید همانند انواع دیگر تست‌های بارداری ۲ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا نتیجه صحیح را شاهد باشید.

بی بی چک چقدر دقیق است؟

نتایج بی بی چک تا حدودی دقیق است؛ پس از مثبت بودن نتیجه بارداری باید برای آزمایش خون که دقیق‌تر است، اقدام کنید. دقیق بودن بی بی چک به این موارد بستگی دارد:

  • میزان دقت انجام دستورالعمل‌ها
  • زمان تخمک گذاری
  • مدت زمان انجام تست بارداری
  • حساسیت تست بارداری

چه زمانی باید از بی بی چک استفاده کرد؟

هر زمانی که پریود عقب افتاده است و مشکوک به بارداری هستید، از بی بی چک استفاده کنید. اگر تست را پس از ۱۰ روز از رابطه جنسی محافظت نشده انجام داده‌اید، ممکن است نتیجه درستی را به شما نشان ندهد و نتایج مثبت یا منفی کاذب باشند.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
تفسیر آزمایش ادرار و آنچه به ما نشان می دهد

اگر قاعدگی نامنظمی دارید یا به دلایلی اصلا پریود نمی‌شوید، بهترین زمانی که می‌توانید برای استفاده از بی بی چک در نظر بگیرید، ۳ هفته پس از رابطه جنسی است.

حتی اگر اولین نشانه‌های بارداری را دارید، آزمایش خانگی قبل از زمان پریود می‌تواند نتیجه دقیقی را به شما نشان دهد. با این حال بهتر است زمانی را که برای پریود شدن در نظر گرفته‌اید، بگذرد سپس تست را انجام دهید.

مزایای استفاده از بی بی چک

استفاده از این نوع تست بارداری می‌تواند مزایای زیادی از جمله چنین مواردی را داشته باشد:

  • نسبت به هر نوع تست دیگری قیمت کمتری دارند.
  • طرز استفاده از بی بی چک آسان است.
  • نتیجه را در کمترین زمان متوجه خواهید شد.

بر اساس شواهدی که وجود دارد ۹۷ تا ۹۹ درصد از نتایج بی بی چک صحیح هستند؛ اما گاهی اوقات نتیجه کاذب را نیز شاهد بودند.

آیا امکان نتیجه اشتباه از بی بی چک وجود دارد؟

معمولا منفی کاذب بیشتر از مثبت کاذب وجود دارد، چنین حالتی زمانی رخ می‌دهد که خیلی زود تست را انجام دهید یا طرز استفاده از بی بی چک را به اشتباه انجام داده باشید. اگر نتیجه تست خانگی منفی شد و هنوز پریود نشده‌اید، مجدد آزمایش را انجام دهید.

مثبت کاذب به این معنی است که آزمایش، HCG را در ادرار تشخیص داده است؛ اما در حقیقت شما باردار نیستید. اگر تحت درمان باروری هستید و HCG را به عنوان بخشی از درمان دریافت می‌کنید، ممکن است چنین اتفاقی رخ دهد. علاوه بر این با سقط جنین زودهنگام یا بارداری بیوشیمیایی نیز می‌توانید نتیجه مثبت بگیرید.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
نکات مهم در مورد انجام آزمایش کلامیدیا

در این مواقع آزمایش همچنان HCG را در ادرار نشان می‌دهد؛ اما بارداری دیگر ادامه نخواهد داشت.

 

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

 

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

دکتر حامد صادقیان

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است، در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم... از خداوند منان روح و جسمی سالم را برای شما عزیزان طلب می نمایم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا