آزمایش خون

بهترین زمان تست بارداری کی است؟

حتی با موثرترین روش های پیشگیری از بارداری، همیشه احتمال خطا وجود دارد. از این گذشته، برای بارور شدن تخمک فقط یک اسپرم لازم است. فهمیدن اینکه آیا این اتفاق افتاده یا خیر به آسانی انجام آزمایش بارداری بدون نسخه (OTC) است.

تست های حاملگی خانگی با هدف تشخیص هورمون گونادوتروپین مزمن انسانی در ادرار زن انجام می شود. HCG فقط در صورت بارداری وجود دارد. این هورمون تنها درصورت اتصال تخمک بارور به خارج از رحم یا پوشش رحم ترشح می شود.

روش های مختلفی برای جمع آوری ادرار برای آزمایش وجود دارد. بسته به آزمایشی که انتخاب می کنید، یکی از روش های زیر را انجام خواهید داد:

 • ادرار خود را در یک لیوان جمع کرده و کیت تست را به مایع آغشته کنید.
 • ادرار خود را در یک لیوان جمع و با استفاده از قطره چکان مقدار کمی از آن را به یک ظرف مخصوص منتقل کنید.
 • کیت آزمایش را در ناحیه ادراری خود بگذارید تا در مسیر جریان ادرار قرار گیرد.

بعد از گذشت زمان توصیه شده، نتایج به یکی از روشهای زیر نمایش داده می شود:

 • تغییر رنگ
 • یک خط
 • نماد مانند مثبت یا منفی
 • کلمات “باردار” یا “باردار نیست”

زمان مناسب تست بارداری

بیشتر تست های خانگی نتیجه دقیقشان را حداقل یک هفته بعد از تاخیر در قاعدگی می دهند. در غیر اینصورت، باید حداقل یک تا دو هفته بعد از رابطه جنسی صبر کنید. اگر باردار هستید، ایجاد سطح قابل تشخیص HCG زمان می برد. این کار معمولاً ۷ تا ۱۲ روز پس از کاشت موفقیت آمیز تخمک طول می کشد.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
مجموعه آزمایشاتی که به تشخیص سرطان کمک می کند

اگر آزمایش در اوایل چرخه انجام شود، ممکن است نتیجه نادرستی دریافت کنید.

در اینجا علائمی که پس از مشاهده می توانید تست بارداری بدهید، آورده شده است:

۱. تاخیر در قاعدگی

یکی از اولین و قابل اعتمادترین علائم بارداری، تاخیر در قاعدگی است.

در صورت عدم پیگیری صحیح قاعدگی تشخیص تاخیر آن دشوار خواهد بود. بسیاری از خانم ها سیکل قاعدگی ۲۸ روزه دارند. اگر بیش از یک ماه از آخرین قاعدگی گذشته است، تست بدهید.

بخاطر داشته باشید که گاهی اوقات به دلیل استرس، رژیم غذایی، ورزش یا برخی شرایط پزشکی ممکن است قاعدگی به تأخیر بیفتد یا مشاهده نشود.

در صورت مشکوک بودن به بارداری به جریان ادرار خود نیز توجه کنید. معمولاً در هفته های اولیه خونریزی خفیف یا لکه بینی مشاهده می شود زیرا تخمک در حین کاشت در لایه رحم فرو می رود. هرگونه تفاوت در رنگ، بافت یا مقدار خون را یادداشت کنید.

در صورت خونریزی و تست بارداری مثبت با پزشک متخصص زنان، زایمان و نازایی تماس بگیرید.

۲. گرفتگی عضلات

کاشت همچنین می تواند احساسی شبیه کرامپ های قاعدگی ایجاد کند. در اوایل بارداری، ممکن است این ناراحتی را احساس کرده و فکر کنید که قاعدگی نزدیک است اما پس از آن دیگر قابل مشاهده نیست.

سطح هورمون ها در زنان و در بارداری متفاوت است.

۳. درد سینه ها

از آنجا که در بارداری میزان تولید استروژن و پروژسترون بالا می رود، این هورمون ها برای حمایت از رشد کودک تغییراتی در بدن ایجاد می کنند. سینه ها به دلیل افزایش جریان خون دردناک شده و بزرگتر به نظر برسند. همچنین امکان دارد نوک پستان صدمه دیده و رگ ها در زیر پوست تیره به نظر برسند.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
پس از غربالگرى سه ماهه اول

از آنجا که بسیاری از زنان در روزهای منتهی به پریود ناراحتی پستان را نیز تجربه می کنند، این علامت همیشه نشان دهنده بارداری نیست.

 

۴- احساس متفاوتی دارید

همراه با کرامپ و درد پستان، بارداری در اوایل می تواند باعث موارد زیر شود:

 • حالت تهوع
 • بیزاری از غذا
 • خستگی
 • تکرر ادرار

با گذشت هفته ها، این علائم ممکن است قبل از اینکه سطح HCG در اواخر سه ماهه اول کاهش یابد، تقویت شود. شما خودتان را می شناسید، بنابراین به بدن خود توجه کنید. علائم جسمی غیرمعمول می تواند شما را وادار به انجام تست بارداری کند.

۵. پیشگیری از بارداری ناموفق

قرص های ضد بارداری، کاندوم و سایر انواع وسایل پیشگیری از بارداری ۱۰۰ درصد از بارداری محافظت نمی کنند. به عبارت دیگر، صرف نظر از اقداماتی که انجام می دهید، همیشه احتمال بارداری وجود دارد.

با وجود ترجیحات مربوط به کنترل بارداری، در صورت مشاهده هر کدام ار علائم ذکر شده تست بدهید.

خطا یا نقص انسانی نیز می تواند منجر به بارداری بدون برنامه شود. مصرف روزانه قرص های ضد بارداری دشوار است. در صورت قصور در مصرف این قرص ها، ​​از هر ۱۰۰ زن، ۹ زن باردار می شوند.

کاندوم می تواند پاره و یا به طور نادرست استفاده شود. سالانه ​​از هر ۱۰۰ زنی که برای پیشگیری از بارداری به کاندوم اعتماد می کنند، تقریباً ۱۸ مورد باردار می شوند.

اگر از تاثیر روش های پیشگیری از بارداری مطمئن نیستید، از دکتر متخصص زنان در مورد روش های جایگزین مانند دستگاه داخل رحمی (IUD) سوال کنید. سالانه از هر ۱۰۰ زنی که از IUD استفاده می کنند، کمتر از یک نفر باردار می شود.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
آزمایشات کبد چرب و توضیحاتی پیرامون این بیماری

وقتی شک دارید، تست کنید!

زنانی که از نظر جنسی فعال بوده و در سن باروری هستند، هر ماه حتی در صورت استفاده از روش های پیشگیری، شانس بارداری دارند. سیگنال های خاصی وجود دارد که ممکن است بدن با ارسال آن ها شما را وادار به انجام تست بارداری کند.

برای بهترین نتیجه، پس از مشاهده تاخیر قاعدگی تست بدهید. تست را در اولین نوبت دفع صبح انجام دهید یا آن را چند ساعت نگه دارید تا غلظت هورمون HCG افزایش یابد.

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

دکتر حامد صادقیان

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است، در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم... از خداوند منان روح و جسمی سالم را برای شما عزیزان طلب می نمایم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 13 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا