آزمایش خون

تشخیص بیماری ای.ال.اس. و آزمایشات مرتبط با آن

 بیماری  Amyotrophic Lateral Sclerosis، آمیوتروفیک لاترال اسکلروز  که بطور مخفف “ای.ال.اس” نامیده میشود، یک بیماری پیشرونده و لاعلاج است که موجب اختلال در سیستم عصبی نخاع شده و بتدریج  سلول های این اعصاب را  از کار می اندازد. بدین ترتیب علائم مغزی  به ماهیچه ها نمی رسند و بدنبال آن ماهیچه ها که ایجاد کننده حرکت در بدن می باشند،  به تدریج لاغرتر و کم قدرت تر می شوند؛  کارآئی شان پیوسته کمتر و کمتر گشته و سرانجام  از بین می رود.

در این بیماری، نورونهای مرکزی و محیطی آسیب دیده و از بین می‌روند. به همین دلیل ترکیبی از علائم در بدن بیمار بوجود می‌آید: تحلیل رفتن عضلات بدلیل آسیب دیدن نورونهای محیطی و همزمان واکنشهای غیرعادی و اسپاسم (گرفتگی) عضلات که نشانگر نابودی نورونهای مرکزی می‌باشند. این ترکیب همراه با وخیم تر شدن بیماری، در تشخیص بیماری ای.ال.اس به پزشک متخصص کمک می‌کند.

توجه – از تخفیف ویژه بهره مند شوید
در آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، آزمایشات درصورت دریافت کارت عضویت با ده درصد تخفیف ارائه می گردد. مراجعین عزیز می توانند به هنگام اولین مراجعه خود به آزمایشگاه، از آزمایشگاه درخواست کارت عضویت نمایند که تخفیفات در مراجعات بعدی ایشان به صورت مادام العمر اعمال می گردد.

آزمایشگاه مشهد

   اما متاسفانه (تا به امروز) یک آزمایش خاص و یا حتی یک دوره آزمایشی ویژه  برای تشخیص قطعی بیماری ای.ال.اس وجود ندارد. تنها راه تشخیص یک سری معاینات و تست های نورولوژیکی بدنی و  سپس آزمایش های مختلفی است که اغلب آنها در واقع  برای رد  فرضیه ابتلاء فرد به سایر بیماری های مشابه ای.ال.اس می باشند، انجام می گیرند. زیرا بیماری های متعدد دیگری هستند که علائمی مانند بیماری ای.ال.اس دارند.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
7نشانه کمبود ویتامین در بدن

برای تشخیص ای.ال.اس ممکنست از جمله آزمایش های زیر انجام بگیرند:

– معاینات گسترده جسمی و  نورولوژیک

– تست الکترودیاگنوستیک: الکترومیوگرافی (ای.ام.جی) که میزان تخریب نورونهای محیطی را نشان می دهد و مطالعه هدایت عصبی (ان.سی.اس)

– آزمایش خون و ادرار، برای اندازه گیری پروتئین، تیروئید و پارا تیروئید، ادرار ۲۴ ساعته برای فلزات سنگین

– پونکسیون کمری (گرفتن مایع مغزی نخاعی)

– رادیولوژی با اشعه ایکس و ام.ار.آی، میلوگرافی

– بیوپسی ماهیچه و یا عصب

براساس نتایج حاصله از معاینات بدنی و تست های نورولوژیکی، پزشک متخصص مغز و اعصاب  تعیین و مشخص می کند که در مراحل مختلف چه آزمایشاتی باید انجام بگیرند.

در نهایت و پس از تشخیص اولیه، گاه بیمار و اطرافیان تصمیم می گیرند برای یک  نظریه دوم به پزشک دیگری مراجعه نمایند.

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + یک =

دکمه بازگشت به بالا