سرطان

عوامل پرخطر در سرطان مری

سرطان مری ، تشخیص و درمان

با رشد سلول های سرطانی در مری ، سرطان مری ایجاد می­شود. مری ساختار لوله ای شکل است که گلو را به معده منتهی می­کند و غذا از طریق آن از دهان به معده منتقل می­شود.

سرطان مری، در ابتدا در لایۀ بیرونی مری رشد می­کند و سپس در سایر قسمت های مری و حتی سایر اندام های بدن گسترش می­یابد.

دو نوع سرطان مری اصلی وجود دارد. سرطان سنگفرشی که در انتهای فوقانی مری بیشتر بروز می کند و آدنوکارسینوم که بیشتر در پایین انتهای مری و به خصوص در اطراف محل اتصال معده به مری رخ می دهد.

در آدنوکارسینوم سلول های غددی جایگزین سلول های سنگفرشی می­شوند.

سرطان نوع دوم به طور معمول در مری تحتانی در نزدیکی معده ایجاد می­شود و اعتقاد بر این است که علت اصلی ایجاد آن بازگشت اسید معده به مری تحتانی است.

علائم سرطان مری چیست؟

در مراحل اولیۀ سرطان مری معمولاً علائمی دیده نمی­شود، اما در مراحل پیشرفت بیماری، علائمی از قبیل آنچه در ادامه نام برده می­شوند، نمایان می­گردد:

 • دشواری در بلع یا بلع دردناک
 • کاهش وزن
 • درد قفسه سینه
 • سرفه
 • گرفتگی صدا
 • سوءهاضمه و سوزش سر دل

عوامل پرخطر در سرطان مری

عوامل متعددی وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان مری را در افراد افزایش می­دهد، از جمله:

 • استعمال سیگار و دخانیات
 • اعتیاد شدید به مصرف الکل
 • بیماری رفلاکس معده، که در این بیماری، اسید معده به مری بازمی­گردد و موجب التهاب سطح مری می­گردد.
 • مری بارت، این بیماری در قسمت تحتانی مری تأثیر می­گذارد و منجر به سرطان مری می­شود. مری بارت ممکن است به علت رفلاکس معده ایجاد شود به این صورت که رفلاکس طولانی مدت اسید معده در مری باعث تغییراتی در سلول های مری شده و خطر ابتلا به آدنوکارسینوما را افزایش می­دهد.

علاوه بر آنچه گفته شد، سرطان‌مری در گروه های خاصی از افراد از جمله مردان، سالمندان و افراد چاق بیشتر شایع است.

به طور کلی خطر آدنوکارسینوما مری در مردان سفید پوست بیشتر بوده  اما کارسینوم سلول سنگفرشی مری در مردان آسیایی و مردان رنگین پوست شایع­تر است.

روش تشخیص

به منظور تشخیص سرطان مری، پزشک علائم بیمار و سوابق پزشکی او را بررسی کرده و همچنین معاینات لازم را انجام می­دهد و در صورت لزوم انجام آزمایش خون و یا عکس برداری اشعۀ ایکس از مری را تجویز می­کند.

 

آزمایشاتی که برای تشخیص انجام می­شوند:

  پرتونگاری باریم

برای این منظور بیمار می­بایست باریم مایع را بنوشد بطوری که تمام سطح مری را بپوشاند، چراکه باریم کمک می­کند تا در تصویربرداری اشعۀ ایکس تمام سطح مری قابل تشخیص باشد.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
مقادیر نرمال LH در آزمایش خون چقدر است؟
  آندوسکوپی

پزشک برای این منظور، یک آندوسکوپ که لوله ­ای نازک و سبک است را از راه گلو وارد مری می­کند.

سپس با استفاده از اموج صوتی اطلاعات لازم در مورد بافت مری و همچنین میزان درگیری بافت­های مجاور به تومور سرطانی را بدست می­آورد.

بیوپسی

طی فرایند آندوسکوپی، پزشک قسمتی از بافت مری را برای مطالعه و آزمایش بیشتر زیر میکروسکوپ، نمونه برداری می­کند.

از آزمایشات دیگری که برای تشخیص این بیماری انجام می­شود می­توان اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)، اسکن توموگرافی انتشار پوزیترون (PET)، توراکوسکوپی و لاپاروسکوپی را نام برد که برای تشخیص شیوع و انتشار سرطان در خارج از مری مورد استفاده قرار می­گیرند.

فرایند تشخیص روند رشد و توسعۀ سلول های سرطانی در بدن”مرحله بندی” نامیده می­شود؛ که پزشک برای اتخاذ برنامۀ درمانی موثر برای بیمار، به شناخت این مراحل نیاز دارد.

مراحل سرطان مری

مراحل پیشرفت سرطان مری شامل ۵ مرحله است که با اعداد یونانی از I تا IV شماره گذاری می­شوند، مرحلۀ IV، پیشرفته­ ترین مرحلۀ سرطان مری است.

مرحلۀ ۰

در این مرحله در سطح بافت مری، سلول­ های غیرمعمولی که هنوز به سلول سرطانی تبدیل نشده­اند دیده می­شود.

مرحلۀ I

در این مرحله سلول های سرطانی در لایۀ بیرونی مری ظاهر می­شوند.

مرحلۀ II

در این مرحله سلول های سرطانی به بافت ماهیچه ­ای یا لایۀ درونی مری نفوذ پیدا کرده ­اند و حتی ممکن است سرطان به یک یا دو غدۀ لنفاوی مجاور نیز رسوخ کرده باشد.

مرحلۀ III

در این مرحله سرطان به عمق لایۀ داخلی ماهیچه و یا دیواره بافت همبند رسیده است و همچنین ممکن است در خارج از مری به اندام های پیرامون و یا در غدد لنفاوی بیشتری در مجاورت مری انتشار یافته باشد.

مرحلۀ IV

این مرحله پیشرفته ترین مرحلۀ سرطان مری است، که سرطان به سایر اندام های بدن و غدد لنفاوی دورتر از مری نیز اشاعه یافته است.

با رشد سلول های سرطانی در مری ، سرطان مری ایجاد می­شود. مری ساختار لوله ای شکل است که گلو را به معده منتهی می­کند و غذا از طریق آن از دهان به معده منتقل می­شود.

سرطان مری، در ابتدا در لایۀ بیرونی مری رشد می­کند و سپس در سایر قسمت های مری و حتی سایر اندام های بدن گسترش می­یابد.

دو نوع سرطان مری اصلی وجود دارد. سرطان سنگفرشی که در انتهای فوقانی مری بیشتر بروز می کند و آدنوکارسینوم که بیشتر در پایین انتهای مری و به خصوص در اطراف محل اتصال معده به مری رخ می دهد.

در آدنوکارسینوم سلول های غددی جایگزین سلول های سنگفرشی می­شوند.

سرطان نوع دوم به طور معمول در مری تحتانی در نزدیکی معده ایجاد می­شود و اعتقاد بر این است که علت اصلی ایجاد آن بازگشت اسید معده به مری تحتانی است.

توجه – از تخفیف ویژه بهره مند شوید

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
همه چیز در رابطه با آزمایش تیروئید و آزمایش T4

در آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، آزمایشات درصورت دریافت کارت عضویت با ده درصد تخفیف ارائه می گردد. مراجعین عزیز می توانند به هنگام اولین مراجعه خود به آزمایشگاه، از آزمایشگاه درخواست کارت عضویت نمایند که تخفیفات در مراجعات بعدی ایشان به صورت مادام العمر اعمال می گردد.

آزمایشگاه

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

 

آزمایشات تشخیص مرحلۀ سرطان:

پرتونگاری قفسه سینه

  برونکوسکوپی

در این آزمایش نای و لوله های تنفسی به کمک برونکوسکوپ (لولۀ نازک و سبکی است که از طریق بینی یا دهان وارد مجاری تنفسی می­شود) بررسی می­شود.

از این آزمایش برای بررسی و تشخیص امکان درگیری سرطان در نای یا مسیر تنفسی استفاده می­شود.

CT اسکن

روشی که از آن برای تصویربرداری دقیق از اندام های داخلی استفاده می­شود.

آندوسکوپی کراسوناسون یا اندوسونوگرافی

در این روش در حین انجام آندوسکوپی، امواج صوتی در اندام های بدن منتشر می­شود تا تصاویری به نام سونوگرام ایجاد شود.

همچنین این آزمایش می­تواند اطلاعات بیشتری در مورد اندازه و میزان تومور ارائه دهد.

  توراکوسکوپی

در این روش، با ایجاد برش کوچکی در قفسه سینه، آندوسکوپ درون آن قرار می­گیرد تا داخل قفسۀ سینه را برای بررسی احتمال شیوع سرطان در غدد لنفاوی و سایر اندام های مجاور مری معاینه کند.

در طول این روش، می­توان  بیوپسی یا نمونه برداری از بافت مری را نیز انجام داد.

لاپراسکوپی

روشی است که در آن لولۀ سبکی از طریق ایجاد برش کوچک در شکم وارد بدن می­شود تا اندام های شکمی را معاینه کند و همچنین نمونه های بافتی را برای بررسی شیوع سرطان بدست آورد.

روش های درمان سرطان مری

مانند هر سرطان دیگری، سرطان مری نیز در صورت تشخیص به موقع از شانس درمان بالایی برخوردار خواهد بود.

اما متاسفانه تشخیص سرطان مری برای بسیاری از افراد زمانی صورت می­گیرد که سرطان به مرحلۀ پیشرفت خود رسیده و سایر بافت ها و اندام های مجاور را نیز درگیر کرده است.

روش های درمان سرطان مری به فاکتورهای مختلفی از جمله مرحلۀ پیشرفت سرطان و سطح سلامت عمومی بیمار بستگی دارد. برخی از روش های درمانی شامل موارد زیر می­شود:

 • عمل جراحی، در این روش همه یا قسمتی از مری برداشته می­شود.
 • پرتودرمانی. با استفاده از پرتودرمانی سلولهای سرطانی را از بین می­برند.
 • شیمی درمانی. در این روش داروهای قدرتمندی که سلول های سرطانی را مورد حمله قرار می­دهند به بدن القا می­شود. معمولاً از شیمی درمانی در خلال پرتودرمانی و یا جراحی استفاده می­شود.
 • تارگت تراپی(درمان هدفمند). روش جدیدی است که ابعاد خاصی از سرطان را برای مهار رشد و توسعۀ سلول های سرطانی مورد هدف قرار می­دهد.
 • ایمونوتراپی. روشی که به تقویت سیستم ایمنی بدن برای حمله به سلول های سرطانی کمک می­کند.
 • فتودینامیک درمانی. این روش به کمک اشعۀ لیزر سلول های سرطانی را مورد هدف قرار می­دهد.
 • الکتروکوآگولاسیون. دراین روش از جریان الکتریکی برای نابود کردن سلول های سرطانی استفاده می­شود.
 • کرایوتراپی. در این روش با منجمد کردن سلول های سرطانی، کمک به کوچک شدن تومور می­کنند.
مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
تفاوت کیست سینه با توده

علاوه بر روش­ هایی که شرح داده شد، روش های دیگری نیز برای درمان استفاده می­شود از جمله، آندوسکوپی برداشتن مخاط، روشی است که با برداشتن  قسمتی از پوشش داخلی مری کمک به درمان و یا از بین بردن سرطان هایی که در مرحلۀ اولیه خود هستند استفاده می­شود.

همچنین رادیوفرکانسی روش دیگری است که با استفاده از دستگاهی، سلول های سرطانی را با امواج رادیوفرکانسی هدف قرار می­دهد، که گاهی اوقات برای درمان سرطان هایی که در مرحلۀ اولیه هستند استفاده می­شود.

همچنین بنا بر توصیۀ پزشک شاید لازم باشد تا بیمار در یک کارآزمایی بالینی شرکت کند، که در آن داروها و روش های درمانی جدیدی برای معالجۀ بیمار مورد آزمایش قرار می­گیرد.

با موفقیت این آزمایشات، سازمان غذا و داروی آمریکا، آن داروها و روش ها را به عنوان بخشی از پروسۀ درمان سرطان مری تایید خواهد کرد.

 

هر مرحله از سرطان مری چگونه درمان می­شود؟

روش های درمانی مختص هر مرحله از پیشرفت سرطان مری به شرح زیر است:

مرحلۀ ۰. روش های درمانی مورد استفاده در این مرحله شامل، جراحی، فتودینامیک درمانی، رادیوفرکانسی و یا آندوسکوپی برداشتن مخاط است.

مرحلۀ I، II و III. روش های مورد استفاده در این مراحل، عمل جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی می­باشد.

مرحلۀ IV. در این مرحله از شیمی درمانی، پرتودرمانی، تارگت تراپی و ایمونوتراپی استفاده می­شود؛ روش های این مرحله متمرکز بر مراقبت تسکینی است که از آن برای تسکین درد و مشکلات بلعی که ناشی از سرطان مری است استفاده می­شود.

بر اساس آمار انجمن سرطان آمریکا، ۴۳% از بیماران مبتلا به سرطان مری که در مراحل اولیه سرطان هستند، %۲۳ از بیمارانی که در مرحلۀ رشد سلول های سرطانی هستند و ۵% از بیمارانی که در مرحلۀ پیشرفت بیماری هستند؛ حداقل پنج سال پس از تشخیص بیماری سرطان مری به زندگی خود ادامه خواهند داد. (البته ممکن است که به دلایل مختلفی به غیر از سرطان فوت کنند)

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

 

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

 

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

نمایش بیشتر

دکتر حامد صادقیان

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است، در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم... از خداوند منان روح و جسمی سالم را برای شما عزیزان طلب می نمایم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

دکمه بازگشت به بالا