آزمایشات پاتولوژی

آزمایش پاتولوژی چیست ؟

آزمایش پاتولوژی و خون بسیاری از افراد را دچار استرس می‌کند ، اما این موارد قسمت مهمی در تشخیص ، راه کار و درمان بیماری است.

در واقع اگر بیمار باشید ، بسیاری از تصمیمات در مورد مراقبت از شما به نتیجه آزمایشات خون و پاتولوژی شما برمی‌گردد.

پاتولوژی به معنای مطالعه بیماری و علل و پیشرفت آن است. آزمایشات پاتولوژی ، آزمایشات خون ، ادرار ، مدفوع و بافت های بدن را تحت پوشش قرار می دهد.

یک پاتولوژیست نتایج آزمایشات خون و پاتولوژی را تفسیر و به دنبال ناهنجاری هایی است که ممکن است به بیماری ، مانند سرطان و سایر بیماری های مزمن ، یا خطرات سلامتی مانند پیش دیابت اشاره داشته باشد.

 

تخصص های پاتولوژی

نه تخصص در پاتولوژی وجود دارد:

 1. پاتولوژی شیمیایی – مواد شیمیایی موجود در خون و سایر مایعات بدن را بررسی می کند
 2. خون شناسی – اختلالات خونی را بررسی می کند.
 3. پاتولوژی آناتومیک – بیماری در بافت انسان را بررسی می کند – در بیشتر موارد این بافت بدن است که با جراحی از بیماران زنده خارج می شود. سیتوپاتولوژی (مطالعه بیماری در سطح سلولی) فوق تخصص پاتولوژی آناتومیک است.
 4. میکروبیولوژی پزشکی – عفونت ناشی از باکتری ، ویروس ، قارچ و انگلی را بررسی می کند
 5. ایمونوپاتولوژی – پاسخ‌های ایمنی بدن به بیماری را بررسی می کند
 6. پاتولوژی ژنتیکی – بیماری های ژنتیکی را بررسی می کند
 7. پاتولوژی پزشکی قانونی – برای کشف علت مرگ ناگهانی یا غیرمنتظره استفاده می شود ، یا در مواردی که پلیس گمان می کند مرگ به علت طبیعی نبوده است
 8. پاتولوژی عمومی – مربوط به تمام جنبه های تحقیق آزمایشگاهی بیماری است
 9. پاتولوژی بالینی – تشخیص بیماری با استفاده از آزمایش آزمایشگاهی.

دلایل انجام آزمایش پاتولوژی

جدا از تشخیص و کشف بیماری ، آزمایش خون و پاتولوژی برای موارد زیر نیز مهم است:

 • درمان بیماری
 • نظارت بر پیشرفت بیماری
 • پیشگیری از بیماری (به عنوان مثال ، آزمایش پاپ اسمیر یا ماموگرافی ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطان های شایع زنان را از طریق تشخیص به موقع کاهش دهد)
 • تعیین خطر ابتلا به بیماری در آینده (به عنوان مثال ، بررسی سطح کلسترول یا خطر بیماریهای ارثی مانند سرطان پستان خانوادگی)
 • کمک به تحقیقات در مورد روشهای درمانی جدید و ایمنی در روش‌ها و راه‌کارها.
مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
آزمایش 17- آلفا هیدروکسی پروژسترون ( 17-OH)

اگر پزشک یا متخصص شما را برای آزمایش خون و پاتولوژی فرستاده است ، به این دلیل است که برخی از نگرانی ها در مورد سلامتی شما وجود دارد (یا در سنی هستید که احتمال خطرهای سلامتی بیشتر است) و آزمایش یک روش موثر برای کشف وجود مشکلی است .

ممکن است شما برای آزمایش پاتولوژی و خون در این موارد به آزمایشگاه اعزام شوید:

 • غربالگری برای بیماری – غربالگری ممکن است یک بیماری را در مراحل اولیه خود ، حتی گاهی قبل از اطلاع از ابتلا به آن ، یا یک اختلال ژنتیکی یا ارثی ، به وجود آورد.
 • به دنبال خطرات احتمالی برای سلامتی باشید – بسیاری از خطرات سلامتی شما مانند دیابت ، بیماری قلبی یا آرتریت روماتوئید را می توان با آزمایش خون و آسیب شناسی تشخیص داد. پزشک شما سابقه سلامتی شما (مانند سن ، وزن ، سبک زندگی و سابقه خانوادگی بیماری) و نتایج آزمایشات شما را بررسی تا خطر سلامتی شما را ارزیابی کند.
 • یک بیماری را تشخیص دهید – اگر بیمار هستید ، پزشک ممکن است برای مشخص کردن علت ، و ایجاد یک طرح دقیق تشخیص و درمان به نتایج آزمایش نیاز داشته باشد.
 • پیش آگاهی – اگر بیماری دارید ، آزمایش خون و پاتولوژی می تواند به پزشک کمک کند تا پیش آگاهی را تعیین کند (نتیجه سلامتی یا روند بیماری شما). در صورت ابتلا به سرطان ، پزشک از آزمایشاتی برای تعیین مرحله ای که بیماری شما به آن رسیده است استفاده می کند.
 • برای درمان آماده شوید – به عنوان مثال پزشک ممکن است نیاز به آزمایش خون برای تعیین گروه خون شما داشته باشد.
 • بیماری یا داروهای خود را کنترل کنید – پزشک آزمایشاتی را برای بررسی بهتر یا بدتر شدن یا پایدار ماندن بیماری شما تجویز می کند. همچنین ممکن است بخواهند سطح داروها را در خون و تأثیرات برخی داروها بر روی اندام های شما را ارزیابی کنند.

غربالگری در مقابل تحقیق – دلیل آزمایشات

برخی از آزمایشات خون و پاتولوژی برای اهداف غربالگری استفاده می شود ، در حالی که برخی دیگر برای بررسی بیماری استفاده می شود. تفاوت این دو معمولاً در این است که شما علائمی دارید یا خیر.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
آیا زگیل مقعدی درمان دارد؟

غربالگری زمانی است که برای شناسایی افرادی که به بیماری مبتلا هستند اما هنوز علائمی ندارند (تشخیص زودرس) از آزمایشات ساده در جمعیت سالم استفاده می شود.

نمونه های خوب ، ترویج غربالگری منظم سرطان روده برای افراد بالای ۵۰ سال و آزمایش پاپ اسمیر منظم برای همه زنان برای تشخیص سرطان دهانه رحم است.

برخی از آزمایشات اولیه قبل از زایمان نیز نمونه ای از غربالگری برای خطرات نوزاد متولد نشده یا مادر وی است.

غربالگری معمولاً یک برنامه ملی است و بودجه آن توسط دولت تأمین یا حمایت می شود. ایده این است که بیماری را در مراحل اولیه خود انتخاب کنیم.

 

توجه – از تخفیف ویژه بهره مند شوید

در آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، آزمایشات درصورت دریافت کارت عضویت با ده درصد تخفیف ارائه می گردد. مراجعین عزیز می توانند به هنگام اولین مراجعه خود به آزمایشگاه، از آزمایشگاه درخواست کارت عضویت نمایند که تخفیفات در مراجعات بعدی ایشان به صورت مادام العمر اعمال می گردد.

آزمایشگاه

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

آزمایشات معمول پاتولوژی و خون

برخی آزمایشات پاتولوژی و خون رایج وجود دارد که اگر پزشک در حال بررسی سلامتی یا بیماری شما باشد، ممکن است برای تست آنها به آزمایشگاه فرستاده شوید.

پزشک شما معمولاً از نتایج آزمایش در کنار سایر اطلاعات مانند سن ، سبک زندگی و جنسیت شما استفاده می‌کند.

آزمایش CBC یا شمارش کامل خون

آزمایش CBC یا شمارش کامل خون یک آزمایش معمول است که برای تشخیص طیف وسیعی از بیماری ها ، عفونت ها و بیماری ها استفاده می شود.

این آزمایش به پزشک شما اطلاعاتی درباره تعداد و رشد سلول‌های موجود در خون (سلول های قرمز ، گلبول های سفید و پلاکت ها) را می دهد.

ناهنجاری ها ممکن است کم خونی ، عفونت یا برخی سرطان ها مانند سرطان خون را نشان دهد.

آزمایشات عملکرد کبد

اگر پزشک شما نیاز به یک بررسی دقیق از کبد شما داشته باشد ، ممکن است برخی آزمایشات عملکرد کبد را انجام دهید ، که آنزیم ها ، پروتئین ها و مواد تولید شده یا دفع شده توسط کبد را اندازه گیری می کند.

اگر آزمایشات شما آسیب کبدی را نشان دهد ، ممکن است به این معنی باشد که یکی از بسیاری از بیماری ها یا عفونت هایی است که بر کبد تأثیر می گذارد.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
آزمایش پاپ اسمیر چیست ؟ چه زمانی باید انجام شود ؟

این آزمایشات می تواند برای تشخیص و درمان به موقع ضروری باشد.

بررسی آهن خون

بررسی سطح آهن به پزشک شما می گوید که آیا آهن کم یا زیاد دارید که این برای عملکرد طبیعی گلبول های قرمز ضروری است.

اگر سطح شما پایین باشد ، ممکن است دچار کم خونی شوید (علائم ممکن است شامل خستگی و کمبود انرژی باشد) که ممکن است به بیماری زمینه ای اشاره داشته باشد.

آهن زیاد (اضافه آهن یا هموکروماتوز) ممکن است خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند بیماری کبد ، نارسایی قلبی ، آرتروز یا دیابت را افزایش دهد.

کمی سازی هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)

آزمایش TSH اختلالات تیروئید مانند کم کاری تیروئید (هورمون کافی تیروئید) ، پرکاری تیروئید (هورمون بیش از حد تیروئید) ، برخی سرطان ها و بیماری های خودایمنی را بررسی یا کنترل می کند.

TSH به تیروئید می گوید هورمون‌هایی بسازد که برای بسیاری از عملکردهای بدن ضروری است ، از جمله تنفس ، ضربان قلب ، وزن بدن ، دما و سطح انرژی ، بنابراین بررسی عملکرد صحیح آن مهم است.

آزمایش ادرار

آنالیز ادرار مجموعه آزمایشاتی است که بر روی نمونه ادرار انجام می شود و به دنبال طیف وسیعی از بیماری ها از جمله بیماری های کبدی یا کلیوی ، دیابت و سایر نتایج مانند بارداری است.

عفونت های دستگاه ادراری نیز ممکن است با این آزمایش یا آزمایش سریع ادرار تشخیص داده شود.

آزمایش INR

INR نمونه ای از یک نوع آزمایش است که اثربخشی دارو را بررسی می کند. INR میزان لخته شدن خون بیمار را بررسی می کند.

این یک آزمایش منظم به خصوص مهم برای افرادی است که از داروی ضد لخته وارفارین استفاده می کنند. به عنوان مثال برای جلوگیری از سکته مغزی یا لخته شدن استفاده می شود.

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

 

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

دکتر حامد صادقیان

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است، در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم... از خداوند منان روح و جسمی سالم را برای شما عزیزان طلب می نمایم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 4 =

دکمه بازگشت به بالا