آزمایشات پاتولوژی

پاتولوژی چیست؟ آزمایشگاه تخصصی پاتولوژی دکتر صادقیان

پاتولوژی به معنای آسیب شناسی و مطالعه نمودن بیماری‌ها است. پاتولوژی مانند پلی بین علم روز دنیا و طب پزشکی می‌باشد که پایه هر جنبه‌ای از مراقبت نمودن بیمار، آزمایش‌های تشخیصی و توصیه‌های درمانی با استفاده از فن‌آوری‌های پیشرفته ژنتیک و پیشگیری از بیماری‌ها خواهد بود. درواقع پاتولوژی با پزشکان، دانشمندان، پرستاران و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی در بیمارستان‌ها و جراحان برای تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌ها مشارکت و همکاری دارد.

 

پیشگیری، تشخیص و درمان در پاتولوژی

پاتولوژی به مورد بررسی قرار دادن یک بافت یا اندام و یا مایعات موجود در بدن بیمار به منظور تشخیص دادن بیماری اطلاق داده خواهد شد. البته باید در نظر داشت که گاهی اوقات بدین منظور پس از مرگ، بدن فرد ممکن است کالبد شکافی شود. با بهره‌مندی از این علم هم چنین می‌توان علت بروز یک بیماری و نوع و میزان آن را نیز به طور پیشرفته و دقیق مورد مطالعه قرار داد. این بررسی می‌تواند یک محدوده خاص شامل اینکه بافت یا سلول‌ها چگونه آسیب دیده‌اند، نکروز، تورم، سطح بهبودی و نئوپلازی باشد. متخصصین پاتولوژی در بررسی بیماری‌ها به‌خصوص سرطان تخصص قابل توجهی دارند و خوشبختانه این نوع خطرناک از بیماری‌ها توسط این دسته تشخیص داده خواهند شد. آن‌ها نمونه‌های موجود را زیر میکروسکوپ موشکافی می‌کنند تا متوجه شوند که آیا سرطانی است یا خیر؟

میلیون‌ها تست پاتولوژی هر ساله برای هر بزرگسال و کودک در سطح آزمایشگاه‌های کشور انجام می‌شود. پیشرفت‌های عمده و غیر منتظره‌ای توسط پاتولوژی، در به دست آوردن نتایج موفقیت‌آمیز در درمان سرطان و ایمنی انتقال خون، درمان شرایط ارثی و واکسیناسیون علیه بیماری‌های عفونی انجام شده است.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
بیماری رفلاکس معده چیست و چه علائم و خطراتی دارد؟

جوانب مختلف پاتولوژی

در نظرسنجی اخیر، بیش از دو سوم افراد بر این باورند که آسیب شناسی تنها با مرده ‌ها سروکار دارد، همان طور که در برنامه‌های تلویزیونی نیز این امر به وضوح نمایش داده می‌شود اما این منحصر به قسمت کوچکی از این موضوع می‌باشد و تمام جوانب را دربر نمی‌گیرد. در حقیقت، اگرچه بعضی از اعمال مربوط به آسیب‌شناسی مرتبط به انجام کالبد شکافی می‌شود، اما توجه کنید که این یک نمایش واقعی از وسعت آسیب‌شناسی نیست. هر بار که کسی آزمایش خون می‌دهد، یا یک توده‌ای برداشته می‌شود، این یک پاتولوژیست است که نمونه را برای تشخیص وجود بیماری مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهد.

بیش از ۱۹ ویژگی متفاوت در پاتولوژی

به این نکته دقت کنید که آسیب‌شناسان همه کار مشابهی ندارند. بیش از ۱۹ تخصص مختلف با برنامه‌های آموزشی و امتحانات مخصوص وجود دارد. هر یک از این تخصص‌ها تجدید نظر متفاوت و ترکیبی از کار آزمایشگاهی و بالینی را دارد. در این تخصص‌ها، چهار شاخه اصلی وجود دارد:

  • آسیب‌شناسی شیمیایی – مطالعه پایه بیوشیمیایی بیماری
  • هماتولوژی – مطالعه اختلالات خون
  • هیستوپاتولوژی – مطالعه بیماری در بافت انسان
  • میکروبیولوژی پزشکی – مطالعه عفونت

توجه – از تخفیف ویژه بهره مند شوید

در آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، آزمایشات درصورت دریافت کارت عضویت با ده درصد تخفیف ارائه می گردد. مراجعین عزیز می توانند به هنگام اولین مراجعه خود به آزمایشگاه، از آزمایشگاه درخواست کارت عضویت نمایند که تخفیفات در مراجعات بعدی ایشان به صورت مادام العمر اعمال می گردد.

آزمایشگاه

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
تیروئید عصبی،علائم و راههای درمان آن

جالب است بدانید که پاتولوژی تنها دارای شاخه‌های ذکر شده در ۴ مورد فوق نمی‌باشد و دیگر شاخه‌بندی‌های کوچک‌تری نیز وجود دارد که همه آن‌ها در علم پزشکی و پاتولوژی اهمیت دارند و برخی از آن‌ها عبارتند از: ژنتیک مولکولی، سم شناسی و سازگاری با بافت و ایمیونوژنتیک.

چکیده:

پاتولوژی نوعی تخصص در علم پزشکی و مربوط به مطالعه طبیعت و علل بیماری است. این پایه هر جنبه‌ای از پزشکی، از آزمایش‌های تشخیصی و نظارت بر بیماری‌های مزمن به تحقیقات ژنتیکی و تکنولوژی انتقال خون می‌باشد. آسیب شناسی نقش حیاتی در تمامی جنبه‌های پزشکی در طول زندگی ما تا پس از مرگ دارد.

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

 

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =

دکمه بازگشت به بالا