سرطان

چه کسانی بیشتر در معرض خطر سرطان تیروئید هستند؟

افزایش روزافزون آمار سرطان‌ها علی الخصوص سرطان‌های شایع‌تر باعث شده تا اکثر مردم به این فکر باشند که چگونه باید از این گذار خطرناک عبور کنند. باید گفت سرطان از آن دسته بیماری‌هایی است که اگر قبل از پیشرفت و دست اندازی به سایر اندام‌ها یا به اصطلاح متاستاز تشخیص داده شود، امید بیشتری برای درمان آن است ولی در صورتی که این بیماری گسترش یابد و بیمار زمان را از دست بدهد کار بسیار مشکل‌تر خواهد بود. سرطان تیروئید نیز به همین منوال اگر دچار تشخیص دیررس شود و با دست اندازی به اندام‌ها مواجه شود شانس درمان کم‌تری را خواهد داشت و به این ترتیب عمر بیمار قابل پیش بینی نخواهد بود. بنابراین مسئله مهم دانستن علائم اولیه سرطان تیروئید و دیگر سرطان‌ها است.

سرطان تیروئید ناشی از رشد غیر معمول سلول‌های تیروئید است، و رشد غیرمعمول تیروئید و یا وجود توده در گلو جزء علائم اولیه سرطان تیروئید مطرح می‌شود

چه کسانی بیشتر در معرض خطر سرطان تیروئید هستند؟

در حقیقت سرطان تیروئید ممکن است هر کسی را درگیر نماید، ولی برخی ریسک فاکتورها ممکن است درصد این احتمال را افزایش دهد، از جمله سوابق خانوادگی فرد که یک پیش درآمد برای این بیماری محسوب می‌شود.

کسانی که در خانواده‌شان سابقه سرطان تیروئید وجود دارد باید هوشیارانه مراقب هرگونه توده و یا ندولی که در تیروئیدشان رشد می‌کند باشند و تحت نظر پزشک به این توده‌ها رسیدگی کنند. گرچه سرطان تیروئید در اکثر موارد یک بیماری خانوادگی نیست و به ارث نمی‌رسد ولی در مواردی ممکن است این سوابق تاثیرگذار باشد.

در مورد اینکه چه کسانی بیشتر در معرض سرطان تیروئید هستند باید این نکته را در نظر گرفت که افرادی با بیماری تیروئیدیت هاشیموتو و یا کسانی که در معرض تابش به سر و گردنشان هستند احتمال بیشتری در ابتلا دارند.

مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
معنی حروف اختصاری در انواع آزمایش های پزشکی

کمبود ید نیز از عوامل ایجاد استعداد سرطان تیروئید است، این موضوع در مناطقی که هنوز به اضافه کردن ید در رژیم غذایی افراد نپرداخته‌اند بروز می‌کند.

به عنوان یک قانون مناسب در تشخیص سرطان تیروئید توده‌ها و یا ندول‌هایی که پس از ۳ یا چهار هفته از بین نمی‌روند بایست مورد بررسی قرار بگیرند.

این نوع از علائم اولیه سرطان تیروئید را جدی بگیرید

چهار نوع سرطان تیروئید وجود دارد که سرطان پاپیلاری شایع‌ترین و کارسینومای آناپلاستیک تیروئید کم شیوع‌ترین آن‌ها است. به این دلیل که سرطان پاپیلاری سیر کند و آرامی در وقوع دارد از این رو علائم اولیه سرطان تیروئید در این موارد کمتر خودنمایی می‌کند ولیکن علائم هشدار دهنده که مواجه شدن با آن به شما می‌گوید که به پزشک مراجعه کنید را در ادامه آورده‌ایم.

 1. وجود یک توده و یا برآمدگی در گلو و در قسمت تیروئید
  سرطان تیروئید رشد غیرطبیعی سلول‌های تیروئید است و به همین دلیل وجود یک توده و یا ندول از معمول‌ترین علائم آن خواهد بود. در واقع یک تومور و یا رشد غیرطبیعی در گردن علامتی است که باید بررسی شود. در موارد زیادی این ندول‌ها توسط پزشک و در یک معاینه فیزیکی قابل تشخیص هستند.
 2. احساس درد و یا گرفتگی در گلو
  گلودرد و درد در ناحیه گردن نیز به عنوان یک علامت هشدار در سرطان تیروئید مطرح می‌شود.
 3. سرفه و احساس خارش در گردن
  اگر به طور مداوم سرفه می‌کنید و یا احساس خارش در گلویتان دارید بهتر است برای معاینه به یک پزشک مراجعه کنید.
 4. مشکل در بلعیدن و یا تنفس
  بزرگ شدن تدریجی توده و یا ندول در غده تیروئید باعث فشار آمدن به نای و ایجاد مشکلات تنفسی و بلع می‌شود. این شرایط معمولا در حالت پیشرفت بیماری به وجود می‌آید.

یک نکته بسیار مهم

تشخیص زودهنگام سرطان تیروئید می‌تواند باعث درمان مناسب آن شود در صورتی که با گذشت زمان و افزایش این سلول‌ها شانس درمان نیز پائین‌تر می‌آید. در ضمن این که مراقبت و پیگیری مستمر یک اساس مهم در درمان سرطان تیروئید است.

چگونه از سرطان تیروئید پیشگیری کنیم؟

پیشگیری از سرطان تیروئید و یا تشخیص زود هنگام آن در این شرایط امکان پذیر است:

 • اگر سن شما بین ۲۰ تا ۳۹ سال است هر سه سال یکبار آزمایش تیروئید بدهید
 • افراد بالای ۴۰ سال بایست هر سال یکبار تست تیروئید داشته باشند
 • اگر سابقه خانواگی در سرطان تیروئید دارید و یا سر و گردن شما در معرض تابش اشعه بوده است بیشتر مراقب شرایط این غده در بدنتان باشید.
 • خودتان با لمس و یا نگاه به تیروئید در آینه معاینه کنید و وجود عدم تقارن و یا برآمدگی در گردنتان را در نظر بگیرید.
مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
استرینگ تست یا آزمایش انگل شناسی چیست؟

یک حقیقت درباره تیروئید

در نهایت یک حقیقت درباره علائم اولیه سرطان تیروئید این است که در موارد بسیاری، افرادی که سرطان تیروئید در آن‌ها تشخیص داده می‌شود علائمی ندارند، این به دلیل سیر کند در اغلب سرطان‌های تیروئید است.

همانطور که گفته شد چهار نوع سرطان تیروئید وجود دارد که در این مقاله و مقالات بعدی سعی می‌کنیم تا علائم و شرایط هر نوع را به تفکیک عنوان نمائیم یکی از این نوع سرطان به نام سرطان مدولاری نامیده شده.

علائم اولیه سرطان تیروئید مدولاری

از جمله سرطان‌های خطرناک تیروئید که به شکلی نادر ممکن است بیمار را درگیر کند سرطان مدولاری تیروئید است. در صورت تشخیص زودهنگام، این بیماری قابل درمان است. اولین نشانه‌های این سرطان ظاهر شدن توده در جلوی گلوی بیمار است.

انجمن تیروئید آمریکا شیوع این نوع سرطان را به احتمال ۱ تا ۲ درصد از آمار سرطان تیروئید مطرح می‌کند، گرچه در آماری دیگر این مقدار بین ۳ تا ۵ درصد ارزیابی می‌شود.

سرطان مدولاری تیروئید به نام اختصاری MTC  نیز نامیده می‌شود و منشاء آن از سلول‌های پارافولیکولار تیروئید است. سلول‌های پارافولیکولار وظیفه تولید هورمون کلسی تونین را به عهده دارند. کلسی تونین هورمونی است که در جذب کلسیم استخوان نقش دارد.

MTC در مواردی می‌تواند از والدین به فرزندان منتقل شود که در این حالت به آن سرطان مدولاری تیروئید خانوادگی یا FMTC گفته می‌شود، گرچه حدودا ۷۵ درصد از مدولاری ارثی نبوده و به صورت انفرادی ایجاد می‌شود.

شایع‌ترین علائم اولیه سرطان تیروئید مدولاری

 • تورم در گردن نزدیک به غده تیروئید که بیشتر مربوط به تورم در غدد لنفاوی است
 • مشکل بلعیدن که باعث می‌شود تا فرد دچار گلو درد شود
 • سرفه که در مواردی همراه با خون خواهد بود
 • تنگی نفس که به دلیل فشار به راه‌های هوایی ایجاد می‌شود
مطالعه این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می کنیم >>>
عوامل پرخطر در سرطان مری

اگر بیماری پیشرفت کند بیمار علائم دیگری را نیز تجربه می‌کند از جمله:

 • وجود توده بزرگ در گردن
 • درد در گردن، فک و یا گوش
 • احساس خفگی
 • و در مواردی که بیماری به اعصاب صوتی سرایت کرده باشد ممکن است بیمار دچار گرفتگی و خشونت صدا نیز باشد علائم اولیه سرطان تیروئید

در موارد پیشرفته سرطان مدولاری سطح بالای کلسی تونین که توسط تومور تولید می‌شود می‌تواند باعث شود تا فرد به اسهال، استفراغ و همچنین برافروختگی صورت مبتلا شود

آمار درمان بیماران مبتلا به مدولاری تیروئید

سرطان مدولاری به کندی رشد می‌کند و اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود به خوبی درمان پذیر است، آمار و تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد که نرخ درمان و بقای بیماران در طول ده سال به شرح زیر است:

 • ۹۵ درصد بهبودی در بیمارانی که تنها مبتلا به سرطان تیروئید هستند
 • ۷۵ درصد بهبودی در سرطان مدولاری با گسترش به گره‌های لنفاوی مجاور
 • ۲۰ درصد زمانی که سرطان به سایر نقاط از جمله ریه، کبد و استخوان گسترش پیدا کرده باشد
 • درمان سرطان تیروئید مدولاری

  خط اول در درمان سرطان به طور معمول جراحی و حذف غده تیروئید است. پرتو درمانی و شیمی درمانی در مورد بیمارانی استفاده می‌شود که بقایای تیروئید در آن‌ها ممکن است دردسرساز باشد. این بیماران به دلیل برطرف کردن نیاز بدن به هورمون تیروئید می‌بایست تا آخر عمرشان داروی تیروئید مصرف کنند.

 

آزمایشگاه تخصصی دکتر صادقیان، مفتخر به اخذ ایزو ۹۰۰۱  و ایزو ۱۵۱۸۹  انگلستان، تحت نظر دکتر حامد صادقیان، متخصص پاتولوژی سرجیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف را در زمینه های پاتولوژی، سیتولوژی و میکروبیولوژی، تحت پوشش قرار می دهد.

 

آزمایشگاه دکتر صادقیان طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان می باشد.

آدرس: مشهد – بلوارامامت – نبش امامت ۳۴ – ساختمان پزشکان امامت

 

شماره تماس: ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۱ و ۰۵۱-۳۶۰۱۷۸۵۲

نمایش بیشتر

دکتر حامد صادقیان

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است، در غیر این صورت قادر نخواهیم بود ذهن خود را قوی و شفاف نگه داریم... از خداوند منان روح و جسمی سالم را برای شما عزیزان طلب می نمایم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − 10 =

دکمه بازگشت به بالا